Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Porzucili ich na środku morza? Uchodźcy oskarżają Greków

59

Afgańczycy, którym we wrześniu udało się dopłynąć do greckiej wyspy Lesbos, opuścili już Grecję. Jak jednak twierdzą, zostali oszukani przez przedstawicieli służb. Zmuszono ich, aby wsiedli na tratwy, a potem porzucono na środku morza.

Porzucili ich na środku morza? Uchodźcy oskarżają Greków
Uchodźcy twierdzą, że Grecy pozostawili ich na środku morza bez żadnego wsparcia (Getty Images, Anadolu Agency , Contributor)

Uchodźcy z Afganistanu zostali odnalezieni przez turecką straż przybrzeżną. Jak podaje "Morning Star", już po uratowaniu oskarżyli władze Grecji, że pozostawiono ich na samych środku morza. W dodatku tratwy ratunkowe, którymi płynęli, nie były wyposażone w żaden napęd ani sterowanie.

(Greckie służby – przyp. red.) zabrały nasze telefony i zapowiedziały, że przyjedzie autobus i zawiezie nas do obozu (dla uchodźców – przyp. red). Ale zabrali nas i wsadzili na statek. Pozostawili nas na morzu w bardzo ciężkim położeniu – opowiadał Omid Hussain Nabizada, uchodźca z Afganistanu.

Grecy pozostawili uchodźców na morzu bez pomocy?

To nie pierwszy raz, kiedy pod adresem greckich władz padają podobne oskarżenia. "New York Post" przeprowadził śledztwo dziennikarskie, o którego wynikach poinformował w sierpniu bieżącego roku. Jak z niego wynikało, co najmniej 1072 uchodźców opuściło Grecję na tratwach ratunkowych bez napędu i sterowania.

Pozostawianie uchodźców w takim położeniu jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Grecja odpowiedziała na zarzuty, oskarżając tureckie patrole o spychanie tratw z uciekinierami na ich wody terytorialne. Według wersji Greków straż przybrzeżna regularnie napotyka na grupy usiłujące nielegalnie dostać się do ich kraju, które są tam wysyłane właśnie przez Turków.

Zobacz także: Zobacz też: Trudna sytuacja uchodźców. W obozach pojawił się koronawirus
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić