Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Poszedł na spacer nad Wisłę. Niebywałe, co ukazało się jego oczom

110
Podziel się:

Pracownik Nadleśnictwa Garwolin podczas spaceru wzdłuż rzeki zauważył nietypowy przedmiot. Okazało się, że znalezione narzędzie datowane jest na okres epoki kamienia pomiędzy 8000 a 1900 r. p.n.e. To już kolejne takie znalezisko odkryte w tej okolicy w ostatnim czasie.

Poszedł na spacer nad Wisłę. Niebywałe, co ukazało się jego oczom
Odkrycie w gminie Stężyca. (LWKZ)

Jeden z pracowników Nadleśnictwa Garwolin w trakcie spaceru wzdłuż rzeki w powiecie ryckim zauważył leżący na piasku niezwykły przedmiot.

Mężczyzna dostrzegł go na powierzchni wiślanej łachy w gminie Stężyca. Pracownik nadleśnictwa po jego sprawdzeniu szybko się domyślił się, że jest to najprawdopodobniej narzędzie, które było wykorzystywane przez człowieka tysiące lat temu. Znalezisko zostało przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Jest to topór wykonany z naturalnego zrzutu poroża jeleniowatych. Ma on długość ok. 24 cm i wykonany został z proksymalnej części rogu i zaopatrzony w otwór na trzonek o średnicy ok. 3 cm. - tłumaczy Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.

Ostrze uzyskano poprzez ukośne ścięcie końcówki rogu. Obuch stanowiła tzw. róża z medalionem, czyli kulisty wyrostek utworzony u podstawy pnia poroża. Ostrze otrzymano poprzez ukośne ścięcie rogu. Przekazany do urzędu egzemplarz charakteryzuje się doskonałym stopniem zachowania. Jedyne niewielkie uszkodzenie widoczne jest na ostrzu topora. Jest duże prawdopodobieństwo, że powstało ono w trakcie jego użytkowania.

Poroża jeleniowatych chętnie wykorzystywano w okresie pradziejowym. Wpływ na to miała powszechność występowania tego rodzaju materiału. Nie bez znaczenia była zapewne stosunkowa łatwość ich obróbki. Pozyskiwano go zapewne w wyniku polowań oraz zbierania tzw. zrzutów - informuje LWKZ.

Mimo prawdopodobnie powszechnego wykorzystywania tego rodzaju surowca w społecznościach pradziejowych większość z wyprodukowanych przez nich narzędzi i broni nie zachowała się jednak do naszych czasów (materiał organiczny ulegał stosunkowo szybkiemu rozkładowi). Stąd też jedynie na terenach podmokłych, torfowych można jeszcze natrafić na tego typu znaleziska. W przypadku ziem polskich takie przedmioty stanowią niewielki odsetek w stosunku do liczebności innych kategorii zabytków, np. krzemieni czy ceramiki.

Chronologię tego typu narzędzi określa się najczęściej na wczesny i środkowy holocen – mezolit i neolit, czyli okres epoki kamienia pomiędzy 8000 a 1900 r p.n.e. - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Co ciekawe, obecne znalezisko miało miejsce w niedalekim sąsiedztwie, gdzie dwa lata temu natrafiono na podobny topór. Również znajdował się on na terenie wiślanej łachy i był wykonany z naturalnego zrzutu poroża renifera.

Zobacz także: Warszawiacy byli wściekli. Pączki za 10 zł to tylko początek
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(110)
Darecky
miesiąc temu
Tak to brelok do otwierania piwa
kik
miesiąc temu
Szkoda ze nie zapytal o Magdalene Zuk. jak zginela
kik
miesiąc temu
Szkoda ze nie zapytal o Magdalene Zuk. jak zginela
wypasione
miesiąc temu
przed chrystusowe dlatego nie złote
W jakim celu
miesiąc temu
developer buduje potwora w Stężycy w obrębie obszaru Natura 2000?
Zasuwa
miesiąc temu
Toż to breloczek z otworem na rzemyk.
Janek
miesiąc temu
Podziękujcie za drogi prąd opozycji czyli lewicy i PO-PSL bo to oni ukradzioną kasę pomnażają na ETS Za to mają na opłacenie i szkolenie sędziów z Iustiti , opłacenie fundacji i organizacji poza rządowych które są przeciwko rządowi , nie których nauczycieli wyższych uczelni oraz każdy jeden protest
Janek
miesiąc temu
Za Po _PS to tylko było 157 afer +WAT+OFE+kamienice+Amber Gold+dodatkowe zadłużenie o 700 miliardów+2 biliony za koncesję +wyprzedaż naszego majątku Tak super żyło się kolesiom i żyje nadal bo kasa jest pomnażana na ETS
Janek
miesiąc temu
Sam Balcerowicz ograbił Nas na ponad 3 biliony złotych +7 milionów dolarów w 1995 roku po przez denominację złotego kasę zdeponował u tego samego Pana co PO-PSL Nie mówiąc o prywatyzacji czyli wyprzedaży naszego majątku za 1 zł Najpierw bankructwo firmy a póżniej sprzedażTa kasa jest sukcesywnie pomnażana
Janek
miesiąc temu
Kasa i złoto z Amber Gold jest zdeponowana w Holandii w banku gdzie jest czterech współwłaścicieli i oczywiście też ta co ukradło PO-PSL a tego są biliony
Dzapetto
miesiąc temu
Są ludzie którym nikt nie dogodzi.To malkontenci którym zawsze będzie źle. Ten demokratycznie przecież wybrany Rząd faktycznie porządkuje wiele spraw w Kraju. Osobiście uważam że jest to najlepszy Rząd od zakończenia 2 wojny światowej.
Markus
miesiąc temu
Na zachodzie pachnącą toaleta kosztuje 70 centów z tego 50 centowtalon na zakupy
zygi
miesiąc temu
Oj tam, zaraz topór - motyka zwykła.
Ogi
miesiąc temu
A polin gdzie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić