Potężny wybuch gazu. 53-latka wyrzuciło z budynku

48

53-letni mężczyzna na wózku inwalidzkim został ranny w wyniku eksplozji, do której doszło w jego budynku w Głuchowie (woj. świętokrzyskie). Wybuchły tam butle z gazem, a dom uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Siła eksplozji była tak silna, że wyrzuciła lokatora przez ścianę.

Potężny wybuch gazu. 53-latka wyrzuciło z budynku
Doszczętnie spłonął dom w Starym Głuchowie (PSP Kielce)

Do zdarzenia doszło w niedzielę rano w miejscowości Głuchów, w powiecie kieleckim w województwie świętokrzyskim. Po godzinie 4 rano strażacy otrzymali zgłoszenie o eksplozji w wolno stojącym murowanym domu i wyruszyli na miejsce zdarzenia.

Wybuch butli z gazem

Dom był zamieszkany przez 53-letniego niepełnosprawnego mężczyznę. Funkcjonariusze ustalili, że eksplodowała w nim butla z gazem, a siła eksplozji była tak silna, że wyrzuciła lokatora przez ścianę i w chwili przybycia strażaków osoba zamieszkująca budynek znajdowała się na zewnątrz z widocznymi oparzeniami.

Poszkodowany w wyniku wybuchu został wyrzucony na zewnątrz przez ścianę, która uległa zawaleniu – przekazał st. kpt. Marcin Bajur oficer prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczny pożar w centrum Dubaju. Cały wieżowiec w ogniu

Budynek został zniszczony, 53-latek w szpitalu

Ranny 53-latek trafił do szpitala. W wynik wybuchu dom został niemal doszczętnie zniszczony. Z budynku wyniesiono również dwie puste butle na gaz. Jak przekazał Bajur, w akcji ratowniczej brało udział siedem zastępów straży pożarnej.

Strażacy przypominają, że ciśnienie butli z gazem rośnie wraz z temperaturą otoczenia. W pomieszczeniu, w którym jest powyżej 35 stopni Celsjusza, butla jest dużym zagrożeniem. W przegrzanej butli ciśnienie przekracza dopuszczalne i może ją rozerwać.

Jak używać butli z gazem?

Butla musi stać stabilnie w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od otwartych źródeł ognia, ciepła lub urządzeń elektrycznych. Bezpieczna odległość to minimum 1,5 m. Nigdy nie wolno trzymać butli w pomieszczeniach, w których poziom podłogi jest poniżej poziomu gruntu.

W razie wycieku gaz, który jest cięższy od powietrza, zgromadzi się nisko i nie wypłynie na zewnątrz, co jest niebezpieczne. Nie wolno przechowywać w jednym pomieszczeniu butli i materiałów łatwopalnych. Instalacje na płynny gaz mogą być tylko w niskich budynkach, maksymalnie do 4 pięter.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić