Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Małgorzata Duży
|

Powrót do szkół. Wiadomo, jakie będą wytyczne i co z obostrzeniami

81
Podziel się:

Ministerstwo Edukacji i Nauki, na czele z Przemysławem Czarnkiem przedstawiło w środę informacje dotyczące przygotowań do powrotu do szkół. Zaprezentowano wytyczne i omówiono obostrzenia, z tego co wiadomo, nie przewiduje się nauki hybrydowej. Dzieci mają wrócić do trybu stacjonarnego, poza tym odbędą się szczepienia na koronawirusa.

Powrót do szkół. Wiadomo, jakie będą wytyczne i co z obostrzeniami
W środę odbyła się konferencja MEiN dotyczącą powrotu do szkół (Unsplash.com, Ivan Aleksic)

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski podkreśla, że powrót do szkół ma być bezpieczny, bo odbędzie się w zgodzie z jasno określonymi wytycznymi. "Już na początku sierpnia przekazaliśmy wytyczne na temat tego, jak powinna funkcjonować szkoła w momencie zagrożenia epidemicznego" - mówi wiceminister.

Są to wytyczne znane pracownikom szkół już od początku epidemii. Zachowanie dystansu, noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, wietrzenie sal. Oprócz tego w związku z powrotem do szkół zaplanowano również szkolenia i konferencje online zarówno z nauczycielami, jak i dyrektorami palcówek oświaty. Po 20 sierpnia szkoły mają także otrzymać pakiety edukacyjne na temat koronawirusa, szczepień i środków bezpieczeństwa.

Zdaniem Piontkowskiego powrót do szkół we wrześniu będzie bezpieczny. Na razie nie przewiduje się nauki w trybie hybrydowym i zdalnym, co związane jest ze szczepieniami na COVID-19. "Jesteśmy zdeterminowani, żeby uczniowie wrócili od września do nauki stacjonarnej w szkołach. Pozwala na to wyszczepienie nauczycieli i pracowników akademickich na poziomie ok. 70 proc." - dodał wiceminister Piontkowski.

Z danych ministerstwa wynika również, że pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa przyjęło także 25 procent uczniów od 12 do 18 lat. Na konferencji zaprezentowano również harmonogram akcji szczepień na COVID-19 w szkołach.

Wytyczne dotyczące powrotu do szkoły dotyczą szczególnie pierwszego tygodnia września, który ma mieć charakter informacyjny. W drugim tygodniu mają odbywać się przygotowania do szczepień, a w trzecim – same szczepienia na COVID-19. Wiceminister Piontkowski podkreślił, że szczepienia na koronawirusa będą odbywać się w szkole (za zgodą dyrektora), w punktach szczepień i trybie mobilnym.

Kilka dni temu minister edukacji mówił, Przemysław Czarnek, że nie ma mowy o modelu nauki hybrydowej. "Rozważany jest jeden scenariusz: powrót stacjonarny" - powiedział w wywiadzie dla polskiego radia. Odpowiadając na pytanie o możliwą czwartą falę koronawirusa Przemysław Czarnek odpowiedział, że "nie przewiduje takich perturbacji".

Zobacz także: Rzeczniczka Porozumienia o podwyżkach dla polityków. Ma pomysł
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(81)
Aga
11 miesięcy temu
Co oni piszą,że sale są wietrzone.Wogóle nie wietrza ani dzieci nie nosza maseczek.
Ahoj
11 miesięcy temu
Okręt nasz wpłynął w mgle i fregaty dwie
Jola
11 miesięcy temu
Czy dalej będą obowiązywały apele, uroczystości na Dzień Nauczyciela, Jasełka, pasowanie na uczniów z zachowaniem pseudo reżimu sanitarnego. Do tej pory w szkole mojej córki to obowiązywało, a u syna nie.
wątek
11 miesięcy temu
Co z nauczycielami? To oni W tak masowym środowisku są najbardziej narażeni na wszystko- grypy, anginy i inne świństwa. Dyrektorzy zmuszają do szczepień, bo uczeń mający covid to nauczyciel od razu zgłoszony w Sanepidzie= izolacja+ kwarantanna = 17dni- płatne 80 %. DLACZEGO nie robią testów, czy ten nauczyciel faktycznie się zaraził? To jest bezprawie i wielkie chamstwo.
Ziutek
11 miesięcy temu
Ale jak to harmonogram szczepień? Przecież jeszcze niedawno nie zezwalano na szczepienie tym.cxyms dzieci? Czy naród jest aż tak głupi? Ręce opadają.
Zerorozumu
11 miesięcy temu
IV fala w natarciu ,lockdown ,a szkoły otwarte ,a co z biurami,urzędami ......
Piter
11 miesięcy temu
Będzie rewolucja jest gotowy 8 gwiazdek
Prażanin
11 miesięcy temu
Jak rozumiem, odpowiednia ilość łańcucha i kłódek została zakupiona? Bo inaczej nie widzę możliwości zachowania dystansu w szkołach.
Prawda
11 miesięcy temu
Dlaczego światowi przewódcy nie atakują Chin za wyniszczenie ludzkich istnień. Czy wy jesteście ślepi wogole? Tu nie chodzi o wirusa tu chodzi ze wszystkie państwa ktorzy łykają wszystko jak pelikany.
Adi
11 miesięcy temu
Nauka zdalna i leczenie przez telefon to jakiś absurd
Marinette
11 miesięcy temu
Czytam komentarze i strasznie mi smutno. Jak stado psów, gryzą i ujadają. Ale daliśmy się podzielić. Gdzie podziała się wolność wyboru, wolność decydowania o własnym losie. Dlaczego tak skaczemy sobie do gardeł i wymuszamy różne działania. To jest chore.
Pona
11 miesięcy temu
Dzieci nie będą się edukowac o kowid! Dośc manipulacji. To jest grypa!!!!!
Nika
11 miesięcy temu
Te szczepionki to b. Biologiczna.zobaczycie na jesieni i w zimie. Będziecie płakac ŻE WAS OSZUKANO!!!!!!!! zrobiono to cos w kilka miesięcy!!!!!!!
jan
11 miesięcy temu
Przypominam dyrektorom szkół ze to tylko wytyczne a nie prawo. Jeśli zrobią tak a nie inaczej biorą na siebie całe ryzyko i odpowiedzialność!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić