Małgorzata Duży| 

Powrót do szkół. Wiadomo, jakie będą wytyczne i co z obostrzeniami

188

Ministerstwo Edukacji i Nauki, na czele z Przemysławem Czarnkiem przedstawiło w środę informacje dotyczące przygotowań do powrotu do szkół. Zaprezentowano wytyczne i omówiono obostrzenia, z tego co wiadomo, nie przewiduje się nauki hybrydowej. Dzieci mają wrócić do trybu stacjonarnego, poza tym odbędą się szczepienia na koronawirusa.

Powrót do szkół. Wiadomo, jakie będą wytyczne i co z obostrzeniami
W środę odbyła się konferencja MEiN dotyczącą powrotu do szkół (Unsplash.com, Ivan Aleksic)

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski podkreśla, że powrót do szkół ma być bezpieczny, bo odbędzie się w zgodzie z jasno określonymi wytycznymi. "Już na początku sierpnia przekazaliśmy wytyczne na temat tego, jak powinna funkcjonować szkoła w momencie zagrożenia epidemicznego" - mówi wiceminister.

Są to wytyczne znane pracownikom szkół już od początku epidemii. Zachowanie dystansu, noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, wietrzenie sal. Oprócz tego w związku z powrotem do szkół zaplanowano również szkolenia i konferencje online zarówno z nauczycielami, jak i dyrektorami palcówek oświaty. Po 20 sierpnia szkoły mają także otrzymać pakiety edukacyjne na temat koronawirusa, szczepień i środków bezpieczeństwa.

Zdaniem Piontkowskiego powrót do szkół we wrześniu będzie bezpieczny. Na razie nie przewiduje się nauki w trybie hybrydowym i zdalnym, co związane jest ze szczepieniami na COVID-19. "Jesteśmy zdeterminowani, żeby uczniowie wrócili od września do nauki stacjonarnej w szkołach. Pozwala na to wyszczepienie nauczycieli i pracowników akademickich na poziomie ok. 70 proc." - dodał wiceminister Piontkowski.

Z danych ministerstwa wynika również, że pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa przyjęło także 25 procent uczniów od 12 do 18 lat. Na konferencji zaprezentowano również harmonogram akcji szczepień na COVID-19 w szkołach.

Wytyczne dotyczące powrotu do szkoły dotyczą szczególnie pierwszego tygodnia września, który ma mieć charakter informacyjny. W drugim tygodniu mają odbywać się przygotowania do szczepień, a w trzecim – same szczepienia na COVID-19. Wiceminister Piontkowski podkreślił, że szczepienia na koronawirusa będą odbywać się w szkole (za zgodą dyrektora), w punktach szczepień i trybie mobilnym.

Kilka dni temu minister edukacji mówił, Przemysław Czarnek, że nie ma mowy o modelu nauki hybrydowej. "Rozważany jest jeden scenariusz: powrót stacjonarny" - powiedział w wywiadzie dla polskiego radia. Odpowiadając na pytanie o możliwą czwartą falę koronawirusa Przemysław Czarnek odpowiedział, że "nie przewiduje takich perturbacji".

Zobacz także: Rzeczniczka Porozumienia o podwyżkach dla polityków. Ma pomysł
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić