o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
EKO
|

Powrót dzieci do szkół. Pod uwagę branych jest kilka wariantów

141
Podziel się

Ani rodzice i dzieci, ani nawet nauczyciele wciąż nie znają ostatecznej daty ponownego rozpoczęcia stacjonarnych lekcji. Na ich wątpliwości odpowiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doradczyni rządu przedstawiła najbardziej prawdopodobne scenariusze.

Powrót dzieci do szkół. Pod uwagę branych jest kilka wariantów
Kiedy powrót do szkół? (Getty Images, Newman Studio)
bDyIXTNh

Prof. Magdalena Marczyńska potwierdziła, że wspólnie z rządem rozważają najbardziej odpowiedni moment na powrót dzieci do szkół. Jak wyjaśniła, wszystkim zaangażowanym instytucjom – w tym m.in. Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz Radzie Medycznej – zależy na zminimalizowaniu szkód psychicznych, które wyrządza tak wielkie obciążenie zarówno uczniom, jak i rodzicom.

Przedłużanie zamknięcia szkół musi się skończyć i w zgodzie oraz w zrozumieniu pracujemy nad tym, aby powrót dzieci do szkół był bezpieczny – podkreśliła prof. Marczyńska (PAP).
bDyIXTNj

Powrót do szkół – kiedy? Prawdopodobne scenariusze

Doradczyni rządu poinformowała, że obecnie poziom nowych zakażeń koronawirusem pozostaje stabilny. Zaznaczyła jednak, że rząd zadecydował, aby jeszcze wstrzymać się z odesłaniem dzieci do szkół i obserwować, jak będzie przebiegało dalsze rozprzestrzenianie się wirusa.

Wydaje się, że jednak poziom zakażeń raportowany w ostatnich dniach jest stabilny. Bazując jednak na tym co mamy, zapadła decyzja, aby zobaczyć jeszcze, jak będą się kształtowały liczby zakażeń w najbliższych kilku dniach – wyjaśniła prof. Marczyńska (PAP).
Zobacz także: Zobacz też: Brexit. Co z pracą i studiami? "Będzie dużo trudniej"
bDyIXTNp

Prof. Magdalena Marczyńska podała, że rząd rozważa kilka wariantów okoliczności powrotu uczniów do szkół. Jednak obejmują one wyłącznie dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Wznowią one naukę w warunkach reżimu sanitarnego, a poszczególne grupy nie będą się ze sobą kontaktować. Do każdej zostanie przydzielony jeden nauczyciel.

bDyIXTNq

Prawdopodobny scenariusz przewiduje, że po zakończeniu ferii – 18 stycznia – powrót uczniów do szkół po feriach zostanie opóźniony o tydzień lub dwa. Takie rozwiązanie niesie jednak za sobą wiele negatywów, m.in. opóźnienie procesu przeprowadzania testów.

Jeżeli to testowanie zrobimy, a to przecież ponad 100 tys. osób, a dzieci do szkół nie wrócą po 18 stycznia, to cała praca wykonana w tym zakresie jest kompletnie bez sensu – argumentuje prof. Marczyńska (PAP).
bDyIXTNK
KOMENTARZE
(141)
zolo
6 dni temu
poszczególne grupy nie będą się ze sobą kontaktować. Do każdej zostanie przydzielony jeden nauczyciel. tak,A potem w świetlicy wszystkie się wymieszają! jesli już chcecie puścić dzieci pod reżimem sanitarnym, to pomyślcie o wytycznych dla świetlic szkolnych!!
pedagog
6 dni temu
To nie jest prawdą, że przydzieli się młodszym klasę i jednego nauczyciela, ponieważ do klas młodszych wchodzi nauczyciel w-f ksiądz oraz logopeda i pedagog na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.Taka jest Polska rzeczywistość w szkole.
Nos
6 dni temu
Zaszczepcie nauczycieli!!! To nie jest duża grupa zawodowa. Dlaczego mówi się tylko o szkodzie rodzicow i dzieci? Dlaczego nauczyciele musza ryzykować zdrowiem i życiem swoim i swoich rodzin? Dlaczego nie uznaje się ich za strategiczną grupę zawodową dla funkcjonowania państwa?
bDyIXTNL
Karina
6 dni temu
Jednorazowe przeprowadzanie testów jest bezsensowne niezależnie od ich terminu
Ficgjj
6 dni temu
Muszę przelecieć tą sieczkę z kilku reklam i mielenie tego samego w kołowojtek ,aby w końcu niczego się nie dowedzieć? To reklama ,a nie konkretny artykuł. Szajze.
Najnowsze komentarze (141)
Klaudia
3 dni temu
Klaudia wczoraj zgłoś Jestem z klasy 5 ta zdalna nauka już mnie dobija. Chodzę do szkoły , mam lekcje z nauczycielami jeszcze mam zajęcia dodatkowe z języka polskiego i zajęcia dodatkowe z matematyki i jeszcze dodatkowe zajęcia mam i jeszcze chodzę na logopedie. Tęsknię za szkołą i za nauczycielami którymi mam lekcje np. Pani od etyki , Pani od geografii , Pani od biologii , Pani od języka polskiego , Pani od matematyki , Pani od wychowania fizycznego/technika/wychowawca , Pan od historii , Pan od języka angielskiego , Pani od informatyki , Pani od logopedy , Panie od zajęć dodatkowych ze mną. Bardzo proszę Pana Ministra kiedy wrócą klasy 4,5,6,7 do szkoły bardzo błagam Pana Ministra🙏🙏🙏
Gocha
5 dni temu
Przykro, sytuacja nie jest stabilna. Przed grudniem niesłyszałam tylu zachorowań jak teraz. W mojej okolicy nagminnie chorują znajomi z rodziną, sama byłam z córką na kwarantannie, testu nam nie zrobiono- więc dane są nie prawdziwe, nie zgadzam się z tak pochopnm pójściem do szkół. "Lepiej dmuchać na zimno".
Wiki 81
5 dni temu
Powrót ale jeśli będzie bezpiecznie. Nasze dzieci i my rodzice chcemy być tego pewni. Przeczekajmy najgorszy czas. Teraz w okresie ferii sporo ludzi podróżuje. Po feriach może być Sajgon. Przecież dzieci nikt nie bada, a powiedzmy sobie szczerze dzieci w dużej mierze przechodzą wirusa bezobjawowo, natomiast wnoszą tą zarazę do domów. NIE zadaniajmy się tymi nauczycielami, że niby tak mają dobrze. Też możemy podjąć przecież takie studia, nieprawdaż,? Kochani, jeśli na szali położymy życie i zdrowie nasze. Naszych dzieci, a po drugiej stronie może mniej efektywną edukację, to co jest ważniejsze? Co z tego, że nasze dziecko będzie alfa i Omega kiedy nas zabraknie? Chcieliśmy dzieci to teraz mamy dobra okazję zajmować się nimi. A nie jak niektórzy moi znajomi od świtu świetlica po lekcjach świetlica, dziecko tylko je i spać. , męczyliśmy się naszymi dziećmi? Szkoła To nie przechowalnia. Jak lepiej poznałam i swoje dziecko i siebie. A do szkoły powinny dzieci wrócić kiedy będzie bezpiecznie To jest najważniejsze!!!
Maro
5 dni temu
Ja chce wrocic do szkoly, jestem nauczycielem. Wirusy byly i beda ....nie mozna niszczyc ludzi i ich wolnosci .. ..
Szkoda gadać
5 dni temu
Brak słów. Ciągle mówi się o nauczycielach szkół. A czy ktokolwiek pomyślał o nauczycielach przedszkoli???? Wychodzi na to że ta grupa jest herosami bo przecież dzieci przechodzą w większości bezobjawowo wiec pewnie nauczyciele w grupie 25 dzieci dadzą radę (sarkazm)
Krystyna
5 dni temu
Najpierw powinni wrócić do szkół uczniowie klas ósmych i maturalnych to oni mają w tym roku egzaminy. Uczniowie kl. I-III jeszcze mają czas aby nadrobić ewentualne zaległości kto nie chciał się uczyć zdalnie. Grupa uczniów starszych jest bardziej odpowiedzialna nie tak jak maluchy, mów a oni robią co chcą.
Ddd
6 dni temu
Zawsze zle... nie moga wrócić zle.... Jak są plany o powrocie tez zle... nauczyciele niech zaczną pracowac.w marketach tez ludzie pracują i jest ok
Ner
6 dni temu
Martwimy się o dzieci klas 1-3. Nikt nie pisze o fakcie, że placówki kształcenia specjalnego - szkoły specjalne, specjalne ośrodki szkolno- wychowawcze - pracują cały czas. Nikt nauczycieli nie testuje, dzieci również. Poza maseczkami,które noszą tylko nauczyciele, częstym myciem rąk, nie ma żadnych zabezpieczeń dla nauczycieli. O dystansie w szkole, w świetlicy, na jadalni, w internacie też nie ma mowy. Fizycznie nie ma szans na zachowanie dystansu przez dzieci. W przychodniach panie w rejestracji, ekspedientki w sklepie są lepiej zabezpieczone, niż cały czas pracujący w takich warunkach nauczyciele. Nie pisze się o tym zupełnie, jak by problem edukacji niepełnosprawnych dzieci w takich warunkach nie istniał.
bDyIXTND
Andrzelika
6 dni temu
Dzieci powinni normalnie iść do szkoły,przedszkola funkcjonują bez zarzutów ,a w podstawówkach jest problem. Trzeba normalnie dalej z tym żyć i nie ograniczac wszystkiego. Zdalna nauka to nie nauka to jest tylko aby przetrwać a dzieci tak sie nie koncentrują na tym co jest na lekcjach i nic z nich nie wynoszą.
Beata
6 dni temu
Oczym Wy mówicie, pracuję w żłobku niby w reżimowe sanitarnym ,a tak naprawdę to nie bo w salach są rozłożone dywany ,maskotki, nikt nie robi żadnej dezynfekcji .Dzieci są przyjmowane z katarem,temperaturą.Dwie opiekunki miały covit to zamknęli jeden oddział A dwa oddziały normalnie pracowały .Tak wygląda żeczywistoś.
Martyna..
6 dni temu
I co? Co 2tyg będą mówić że za 2 tyg wrócimy do szkoły aż do końca roku szkolnego?? Niech zaszczepią nauczycieli no kurde niech pomyślą chociaż raz o tych co będą pisali egzaminy 8klasistow bądź matury....
Myśląca
6 dni temu
Matko kochana. Polaku budz się. Chcą szczepic nieprzebadana szczepionka na wirusa. Jesteśmy szczurami laboratoryjnymi. Pandemiia to klamstwo. Potrzebny bunt społeczny. Szukajcie informacji, włączcie myślenie. Grypa też zabija osoby słabsze Ale do grypy się przyzwyczailiśmy.
sds
6 dni temu
i kozak, nie chce mi sie chodzic
belfer
6 dni temu
Niech minister przywróci zabrane przez poprzedni rząd emerytury dla nauczycieli to będą go nosić za to na rękach i zapisze się złotymi literami w polskiej oświacie.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić