Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Ruszył Spis Powszechny. Praktyczny poradnik jak wypełnić go przez internet

56
Podziel się:

1 kwietnia wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Badanie, które odbywa się raz na 10 lat, jest obowiązkowe. Oto praktyczny poradnik jak wypełnić kwestionariusz przez internet.

Ruszył Spis Powszechny. Praktyczny poradnik jak wypełnić go przez internet
1 kwietnia wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. (Pixabay, spis.gov.pl)

1 kwietnia ruszył Narodowy spis mieszkańców Polski, który zostanie przeprowadzony do 30 czerwca 2021 roku. W ten sposób Główny Urząd Statystyczny zbiera dane o liczbie ludności, sytuacji społecznej i ekonomicznej Polaków oraz warunkach mieszkaniowych. Spis jest obowiązkowy. Za nieudzielenie odpowiedzi przewidywane są grzywny, nawet do 5 tys. złotych.

W związku z pandemią urzędnicy rekomendują, by spisu dokonać samodzielnie przez internet. Wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić znajdujący się tam kwestionariusz. Poniżej praktyczny poradnik z pytaniami, na które należy udzielić odpowiedzi.

Wchodząc na stronę spis.gov.pl wystarczy kliknąć na przycisk "przejdź do aplikacji spisowej". Następnie należy się zalogować za pomocą: numeru PESEL lub profilu zaufanego. GUS przypomina, że samospis jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Następnie gdy wybierzesz opcję logowania za pomocą numeru PESEL, musisz podać nazwisko rodowe matki oraz wprowadzić hasło. Na kolejnej stronie pojawią dane osoby dokonującej samospisu.

Kolejne pytania dotyczą ustalenia adresu zamieszkania. Pierwsze pytanie brzmi: "Gdzie Pan(i) mieszkał(a) w dniu 31 marca 2021 r. o godzinie 24:00? Należy podać dokładny adres. Następnie zostaniemy zapytani o to, czy podany adres jest stały czy czasowy, oraz jak długo mieszkamy pod podanym adresem.

Kolejno należy podać szczegółowe dane osób, z którymi zamieszkujemy pod podanym adresem. Dalsze pytania dotyczą osób przebywających za granicą. Należy wskazać kraj zamieszkania, datę wyjazdu i ostatnie miejsce zamieszkania przed wyjazdem za granicę.

Dokonujący samospisu musi wskazać rodziców (także adopcyjnych) oraz małżonka (lub partnera/partnerkę).

Kolejne pytania dotyczą mieszkania, w którym przebywamy. Tutaj zostaniemy zapytani o to, kto jest właścicielem mieszkania/budynku, należy podać powierzchnię użytkową mieszkania, liczbę pokoi oraz kuchni z oświetleniem dziennym, jak również główny sposób ogrzewania mieszkania.

Dalej zostaniemy zapytani o to, czy do ogrzewania mieszkania wykorzystujemy odnawialne źródła energii. W opisie budynku należy wskazać rok oddania budynku do użytku oraz m.in. informacje skąd jest doprowadzana woda do budynku.

Pytania o stan cywilny i wykształcenie

W kolejnych pytaniach zostaniemy zapytani o kraj urodzenia i obywatelstwo oraz o miejsce zamieszkania w ubiegłym roku. Dalsze pytania dotyczą stanu cywilnego i poziomu wykształcenia. GUS pyta również o przynależność narodową lub etniczną jak również o to jakimi językami posługujemy się w naszych domach.

Kolejno przechodzimy do pytań o wyznanie religijne, gdzie można wybrać opcję "nie chcę odpowiadać na to pytanie". Dalej należy odpowiedzieć na pytania dotyczące naszego zdrowia i wskazać schorzenia, które powodują trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Zostaniemy także zapytani o posiadanie aktualnych orzeczeń o niepełnosprawności.

Zapytają nas o pracę i zawód

Następnie zostaniemy przekierowani do pytań odnośnie aktywności ekonomicznej. Tutaj zostaniemy zapytani o to czy od 25 do 31 marca 2021 r. wykonywaliśmy jakąkolwiek pracę przynoszącą zarobek lub dochód. Zostaniemy zapytani o to jaki zawód wykonujemy oraz o miejsce wykonywania pracy głównej.

W kwestionariuszu osobowym emigranta krótkookresowego i długookresowego należy udzielić odpowiedzi dotyczących m.in. kraju urodzenia i obywatelstwa. Należy wskazać również stan cywilny, poziom wykształcenia, przynależność narodową, wyznanie religijne, zawód, pracę, a także schorzenia.

W razie problemów z wypełnieniem kwestionariusza Polacy będą mogli dokonać uzupełnienia danych za pośrednictwem: rozmowy telefonicznej pod numerem +48 22 279 99 99 lub podczas wizyty rachmistrza spisowego.

Zobacz także: Spis powszechny 2021. Jak rozróżnić rachmistrza od oszusta?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(56)
yopas
rok temu
Hym a jak jestem bezdomny i mieszkam gdzie popadnie to jak ?
cd.laik
rok temu
Tylko etyczny haking. No! młodzieży informatyczna, pokażcie co potraficie! Jest to, poniekąd w interesie ogółu.
Adikszczecin
rok temu
Od państwa powinna być w kolorze sfilmowana i sfotografowana wielkość penisa wszystkich mężczyzn i wzrost wszystkich obywateli i pobrany jakiś kod dna. Inaczej to zwykła masa dokumentów które pod pozorem pożaru spalą ważniejsze dokumenty.
gbur
rok temu
Ciekawe, czy boski kombinator obajtek napisze prawdę ????
renifer
rok temu
To jest naruszenie danych osobowych. Jak mogę podawać dane współlokatorów bez ich zgod, do jakiej narodowości się poczuwają itp.
buntownik
rok temu
No i co tu komentować to jest chore!
buntownik
rok temu
Wiedzą dużo,a chcą jeszcze więcej!,życie prywatne to moje życie ,no ale ktoś ich wybrał !.Lepiej żeby się zajęli tymi co mają koloratki .
Ixl
rok temu
Już szykuję durszlak na głowę przed wizytą pytacza ....
kocia
rok temu
moje prywatne życie jest moją prywatną sprawą i nikt nie ma prawa bez mojego zezwolenia w nie ingerować ,to co komuniscie potrzebne ma w Dokumentach data urodzenia ,narodowości i więcej wiedzieć nie musi i nie ma prawa żądać ,bo chroni mnie Prawo Miedzynarodowe przed takimi indywiduami
UWAGA
rok temu
uwaga - w rubryce wyznanie nie wpisywać katolik. Nich się kler dowie ile faktycznie ma owiec do golenia i dzieci do chędożenia.
/////////////...
rok temu
I co 10 lat będą ludzi gnębić takimi głupotami ???? nie wystarczy raz ????????? i co 10 lat będzie to obowiązkowe ??????????
.....
rok temu
prezes zapowiedział, ze im nie popuści ani grosza,. bo bezrobocie rośnie na potęgę i teraz to co ludzie im zanieśli na tacę, chcąc odebrać by pomóc biednym i potrzebującym, teraz rydzyk będzie dawał bezdomnym a nie bezdomni rydzykowi.
.....
rok temu
a w pierwszej kolejności spisze się kler wraz ze swoim dobytkiem majątkowym
.....
rok temu
a pierwszy spisze się kaczyński i inni rządzący. na pewno podadzą, sama prawdę, tylko prawdę, wyłącznie prawdę...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić