aktualizacja 

Priorytety w Krakowie. Na przedszkola nie ma pieniędzy, na auta są

26

W sieci zawrzało. Wszystko za sprawą krótkiego filmu, który pojawił się w serwisie YouTube. Kraków jakiś czas temu szukał oszczędności i urzędnicy postanowili je poczynić kosztem przedszkoli niesamorządowych, obniżając im dotacje. Tymczasem urzędnicy dostali nowe służbowe samochody.

Priorytety w Krakowie. Na przedszkola nie ma pieniędzy, na auta są
Nowe auta krakowskich urzędników (YouTube)

Niedawno głośno było o sprawie obcięcia dotacji dla przedszkoli niesamorządowych w Krakowie. Dotowanych było 99 publicznych przedszkoli (korzysta z nich ponad 8,2 tys. dzieci), 164 niepubliczne przedszkola (prawie 8,7 tys. dzieci) i 12 niepublicznych punktów przedszkolnych (247 dzieci). Łącznie do tych placówek uczęszcza ponad 17 tys. dzieci. To połowa krakowskich przedszkolaków.

Zabranie tych 20 proc. dotacji uderzy nie tylko w przedszkola, ale również w rodziców. Wiele placówek znajdzie się na skraju bankructwa, co znacząco zuboży ich ofertę, a zapewne spora ich część przestanie istnieć, dzieci stracą opiekę, a zatrudnieni pracę. Część przedszkoli publicznych (tych za 1 zł) przekształci się w prywatne z wysokim czesnym, a rodzice korzystający z usług przedszkoli prywatnych będą mieli wyższe czesne, na które nie każdego będzie stać - prognozują autorzy petycji "Przedszkola publiczne zagrożone", cytowani przez "Gazetę Krakowską".

Zgodnie z przepisami, każde miasto ma obowiązek dofinansowywać placówki na poziomie stu procent - w przypadku przedszkoli publicznych oraz siedemdziesięciu pięciu procent w przypadku przedszkoli prywatnych. W Krakowie jednak dotacje były wyższe i wynosiły odpowiednio 120 i 85 procent.

W styczniu TVP Kraków informowało, że plany stały się faktem. 60 zł w przypadku przedszkoli publicznych, 40 zł - niepublicznych - o tyle zmalały dotacje dla przedszkoli niesamorządowych na każde dziecko.

Tymczasem w urzędzie...

W serwisie YouTube oraz na Facebooku pojawiło się nagranie, na którym widać parking dla pracowników urzędu. Pojawiły się na nim nowe samochody urzędników. A konkretnie - Toyoty Camry za łączną sumę 640 tys. zł za 5 sztuk. Do tego z rejestru umów Urzędu Miasta Krakowa wynika również, że zakupiono opony zimowe za 30 tys.

To wywołało burzę w internecie. Pod filmikiem i na forach internetowych zaroiło się od komentarzy oburzonych mieszkańców Krakowa. Wiele z nich nie nadaje się do zacytowania.

To jest nasz sport narodowy bez znaczenia na partię - wydawanie kasy ponad stan, która nie jest nasza (...) - pisze jeden z użytkowników YouTube.
Z tego co widzę, to kasa na nowe fury czy zachcianki posłów/urzedasów zawsze się znajdzie - napisał jeden z użytkowników Facebooka.
Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić