Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Prokuratorzy na zsyłce. Mają 48 godzin

291
Podziel się:

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski podjął w poniedziałek decyzję o przeniesieniu 18 prokuratorów do odległych od ich miast prokuratur terenowych. W rozmowie z o2.pl prokuratorzy mówią o zsyłce i szykanowaniu.

Prokuratorzy na zsyłce. Mają 48 godzin
Bogdan Święczkowski. (PAP, Rafał Guz)

Decyzja prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego dotyczy m.in. czworga prokuratorów z Warszawy i dwojga z innych miast Polski. Pośród nich jest m.in. prokurator Ewa Wrzosek, która chciała wszcząć śledztwo w sprawie "wyborów kopertowych", i prokurator Katarzyna Szeska z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola.

Zostaliśmy wraz z kolegami zaskoczeni tą decyzją, jej arbitralnością. Prokurator krajowy nie zapoznał się z naszą sytuacją osobistą, życiową. A powinien najpierw sprawdzić stan kadr w prokuraturach okręgu, do którego zostaliśmy delegowani - mówi o2 prok. Szeska.
Zobacz także: Mocne słowa Igora Tulei. Mówi o "politycznych gangsterach w garniturach"

Dwie doby na zmianę życia

Przekonuje, że dotyczyło to prokuratorów, którzy głośno krytykowali reformę wymiaru sprawiedliwości i działania Prokuratury Krajowej. Ją PK wysłała do Jarosławia na Podkarpaciu. Na przemodelowanie swojego życia zawodowego i osobistego miała - podobnie jak inni "zesłańcy" - 48 godzin.

Prokuratura nie zapewnia niczego. Lokum, transportu, logistyki. Nic. Nikt nie zapoznał się z naszą sytuacją osobistą czy rodzinną. Nie mówiąc już o zawodowej - dodaje Szeska.

Przekonuje, że prok. Święczkowski nie działa też w żaden sposób na rzecz dobra prokuratury.

W poniedziałek miał się odbyć finał trwającego siedem lat procesu. Byłam w nim oskarżycielem. Teraz sprawę dostanie prokurator "z rejonu", który nie będzie miał czasu na zapoznanie się z nią. A chodzi o produkcję i handel narkotykami. I co teraz? - pyta Szeska.

Pan (zawodowego) życia i śmierci

Śledcza przekonuje, że dzięki ustawie sprzed pięciu lat prokurator krajowy stał się "panem zawodowego życia i śmierci każdego prokuratora". I dodaje, że w jej ocenie chodziło o wywarcie efektu mrożącego wobec tych prokuratorów, którzy mieliby ochotę zabrać głos i komentować działania władz prokuratury.

To nosi wszystkie znamiona zastraszania - kończy prok. Szeska.

Święczkowski nie ma czasu

Działania Prokuratury Krajowej były podyktowane - jak przekonują politycy PiS - "sytuacją epidemiczną", która sprawia, że w lokalnych prokuraturach brakuje ludzi do pracy. Tymczasem w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Wola, największej w stolicy, pracuje obecnie zaledwie 60 proc. śledczych. Zadzwoniliśmy do prokuratora krajowego z prośbą o komentarz. Święczkowski powiedział, że jest zajęty pracą i przerwał połączenie.

PK: Wzmacniamy składy

Co na to Prokuratura Krajowa? W przesłanym o2 komunikacie biuro prasowe PK stwierdza, ze działania mają związek z pandemią.

Prokuratura Krajowa zdecydowała o wzmocnieniu jednostek prokuratury, które w największym stopniu zostały dotknięte problemami kadrowymi wynikającymi z trwającej pandemii COVID-19. W tym celu do jednostek tych zostało skierowanych dotychczas 18 prokuratorów - czytamy w komunikacie przesłanym o2.pl.
Decyzja ma usprawnić prowadzenie postępowań w najmniejszych i najbardziej obciążonych pracą jednostkach prokuratury w całej Polsce. Zasilą je delegowani czasowo prokuratorzy z większych jednostek, także wyższego rzędu. Ich doświadczenie zawodowe ma zapewnić szybkie i skuteczne usprawnienie prac jednostek dotkniętych niedoborami kadrowymi. Z przeprowadzonego przez Prokuraturę Krajową cyklicznego audytu wynika, że w szeregu małych jednostek o obsadzie nieprzekraczającej kilku prokuratorów obciążenie sprawami wzrosło w okresie pandemii do poziomu ponad dwukrotnie przekraczającego krajową średnią - kontynuuje Prokuratura Krajowa.
Wzrost zachorowań na COVID-19 doprowadził do sytuacji, w których czynności procesowe w jednostce prokuratury wykonuje kilku prokuratorów. Decyzja ta ma zapewnić ciągłość pracy najbardziej dotkniętych problemami prokuratur, a jednocześnie równomierne obciążenie postępowaniami wszystkich prokuratorów w Polsce. W efekcie zaś – realizację praw osób objętych postępowaniami do szybkich rozstrzygnięć procesowych - kończy PK.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(291)
Leon
rok temu
Polityczna gangsterka! Kiedy to sie skonczy ??????
protokolant
rok temu
Dopiero jak sędzia lub prokurator będzie latał co 3 lata po Polsce, to zacznie się uczciwa praca w tej branży !
prokurator
rok temu
Już dawno polowa sędziów powinna być nie przeniesiona tylko wy !
praktyk
rok temu
Jak się nie podoba jest tyle pięknych zajęć i lepiej płatnych, że nie się czym rozczulać ! Zawsze można stworzyć nowe układy !
muczukunda
2 lata temu
powiem tak nie jest mi ich zal gdyz caly wymiar sprawiedliwosci jest zorganizowana grupa przestepcza gdzie tak naprawde kazdy kazdemu reke myje najglosniejszy przyklad - sprawa komendy gdzie byli prokuratorzy ? inne sprawy tez sa np wydanie 70 mln na wybory korespondencyjne iles tam mln na maseczki , rezpiratory itp gdzie byla prokuratura ? takiego co ukradnie wafelka w sklepie (co oczywiscie tez jest zle) karaja od razu a tam gdzie wladza pieniadze nie sa za bardzo wyrywni by interweniowac nie mowie juz nawet o sprawach w ktorych przestepstwa popelniaja sami prokuratorzy czy sedziowie tam tez za bardzo nie szukaja a wrecz tuszuja wiec niech wam nie bedzie ich zal bo to dobre aparaty sa
sygnalista
2 lata temu
Hej Bogdanie Święczkowski... a kiedy zajmiesz się rozliczeniem swojego byłego szwagra Grzegorza - byłego dyrektora COPI KGHM za afery opisywane powszechnie w prasie??? Jakoś cichutko się zrobiło..... Luksusowe wyjazdy itp. Gdybyś miał problemy ze znalezieniem opisywanych przekrętów to wpisz Grzegorz M. COPI KGHM
Wlad
2 lata temu
Komuna wróciła.
Wolnosc
2 lata temu
NIE ZAPOMNIMY...
Taa
2 lata temu
PRZYJDZIE CZAS...
Tadeo
2 lata temu
Czy prokuratorzy dostaną służbowe namioty czy mają sobie kopać ziemianki? Jak się ma to zesłanie ďo zamkniętych hoteli i restauracji gdzie ci ludzie majä nocować ijeść codzienny dojazd do pracy będzie chyba trochę utrudniony.Autor tego pomysłu powinien być szybko przebadany albo wysłany w delegacje do Brukseli z Czarneckim tym kabrio złomowanym
Luiza
2 lata temu
Swieczkowski z Ziobra dawno powinni trafić na zsylke i byłby spokój.
1234
2 lata temu
W 2010 miałam taką samą propozycję jak chcesz pracować to w W-wie czyli 200km.dojazdu a miałam wtedy 61 lat.Tak że nic nowego PO zawsze pomogło swoim a resztę miało w nosie prawda Panie Marcinkowski
Nowy
2 lata temu
Do jakich miejscowości zostali oddelegowani bo z dwojga złego może i będą korzyści z tego bo zrobią porządek wreszcie w tych prokuraturach
Pan L.
2 lata temu
P. Swieczkowski obrażasz pan inteligencję Polaków
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić