Przełomowa operacja w Polsce. Usunęli guza mózgu bez otwierania czaszki

11

To osiągnięcie na skalę ogólnopolską. Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka usunęli guza mózgu u 10-letniego Natana. Wszystko odbyło się przy użyciu laserowej termoablacji, bez otwierania czaszki chłopca. Nastolatek został wypisany do domu już dwa dni po zabiegu. – Daje to możliwość udzielenia pomocy większej liczbie dzieci – ocenił w rozmowie z TVN24 doktor Wojciech Nowak z Kliniki Neurochirurgii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Przełomowa operacja w Polsce. Usunęli guza mózgu bez otwierania czaszki
Neurochirurdzy usunęli u 10-letniego Natana guza mózgu bez otwierania czaszki (Facebook, Centrum Zdrowia Dziecka)

Przełomowej operacji dokonano w czwartek 20 października w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Po raz pierwszy w Polsce do usunięcia guza położonego głęboko w mózgu dziecka zastosowano laserową termoablację. Dzięki temu, lekarze nie musieli otwierać czaszki 10-letniego Natana.

Pierwszy taki zabieg w Polsce. U 10-letniego Natana usunięto guza mózgu

Termoablacja polega na wprowadzeniu światłowodu przez trzymilimetrowy otwór w czaszce. Jak opisuje w rozmowie z TVN24 doktor Wojciech Nowak z Kliniki Neurochirurgii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", tym sposobem do guza dostaje się laser, czyli wiązka promieni niosąca wysoką temperaturę.

Temperatura rozszerza się w guzie i niszczy jego tkankę. Dzięki temu w trakcie mało inwazyjnego zabiegu jesteśmy w stanie zniszczyć tkankę guza, który jest położony w głębokich strukturach mózgu – wyjaśnił specjalista w rozmowie ze stacją.

Lekarze opisują, że podczas zabiegu młody pacjent cały czas badany był rezonansem magnetycznym. Pozwoliło to neurochirurgom kontrolować przebieg niszczenia guza.

Operacja przebiegła pomyślnie, a 10-letni chłopiec po dwóch dniach wrócił do domu. Dziękujemy Fundacji WOŚP za zakup urządzeń, dzięki którym ten zabieg był możliwy – napisano na profilu Centrum Zdrowia Dziecka na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Przełomowa operacja guza mózgu. "Mamy nadzieję na kontynuowanie tego typu leczenia"

Przeprowadzenie przełomowego zabiegu stanowi szansę dla innych pacjentów. Dzięki temu więcej chorych kwalifikuje się do leczenia. – Daje to możliwość udzielenia pomocy większej liczbie dzieci. W związku z tym, że ten zabieg przebiegł pomyślnie, mamy nadzieję na kontynuowanie tego typu leczenia w przyszłości – podkreślił dr Nowak, cytowany przez TVN24.

To pierwszy tego typu zabieg u nastoletniego pacjenta. W ubiegłym roku podobne leczenie zastosowali u chorego lekarze z Krakowa. Wtedy jednak na stół operacyjny trafiła osoba dorosła.

Obejrzyj także: Bolał ją brzuch. Lekarze po operacji przecierali oczy ze zdumienia

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić