Angelika Karpińska| 

Przeprowadzili badania ws. zakrzepów krwi. Niepokojące wyniki

39

Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki wynika, że ryzyko powstania zakrzepów krwi jest od 8 do 10 razy wyższe w przypadku pacjentów z COVID-19 niż osób, którym podano szczepionkę.

Przeprowadzili badania ws. zakrzepów krwi. Niepokojące wyniki
Naukowcy opublikowali badanie dotyczące zakrzepów krwi (Getty Images)

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzili badanie dotyczące ryzyka zakrzepicy żył mózgowych (CVT). Wykazali, że prawdopodobieństwo choroby jest od 8 do 10 razy wyższe u osób zakażonych koronawirusem niż u tych, którzy otrzymują szczepionkę.

Jak często po szczepionce przeciw COVID-19 występują zakrzepy krwi?

Z badania wynika, że zakrzepica żył mózgowych wystąpiła u 39 pacjentów z COVID-19 na milion. Jeśli chodzi o osoby, którym podano szczepionkę firmy AstraZeneca, stwierdzono 5 przypadków CVT na milion, a w przypadku szczepionek Pfizer lub Moderna 4 przypadki na milion.

Naukowcy twierdzą, że pacjenci z koronawirusem są 100 razy bardziej narażeni na powstawanie zakrzepów krwi. Jednocześnie badanie sugeruje, że ok. 30 proc. przypadków CVT wśród chorych na COVID-19 dotyczy osób poniżej 30. roku życia.

Europejska Agencja Leków stwierdziła, że korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Poinformowała, że ​​otrzymała zgłoszenia o 169 przypadkach zakrzepicy u osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca spośród 34 milionów podanych dawek preparatu.

Zobacz także: Dr Cessach o zakrzepach po szczepionce. "Są tak ultrarzadkie, że ocena ich jest bardzo trudna"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić