aktualizacja 

Przez dwa lata liczono zwierzęta. Ile żubrów żyje w Puszczy Białowieskiej?

22

Puszcza Białowieska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli polskiej przyrody. Jest to także ostatni naturalny las na Niżu Europejskim oraz ostatnie na Starym Kontynencie miejsce, w którym żubr przeżył w naturze do początków XX w. W zeszłym roku urodziło się tam minimum 101 cieląt.

Przez dwa lata liczono zwierzęta. Ile żubrów żyje w Puszczy Białowieskiej?
Jest ich więcej o 60. Ile żubrów żyje w Puszczy Białowieskiej? (Facebook)

Najwięcej żubrów znajduje się w Puszczy Białowieskiej, która znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdyż stanowi wyjątkowy przykład procesów ekologicznych i biologicznych, które odgrywały niezwykle istotną rolę w ewolucji europejskich roślin i zwierząt. Na terenie kompleksu leśnego puszczy występują ponadto rzadkie, zagrożone gatunki, które podlegają ścisłej ochronie.

Jest to jedno z kilku tego typu miejsc w naszym kraju, które pozwala na spotkanie "oko w oko" z żubrami oraz przyjrzenie się tym pięknym zwierzętom z bliska, bez potrzeby zapuszczania się w odmęty pierwotnej puszczy.

Na koniec 2023 r. populacja liczyła około 892 żubry. W zeszłym roku urodziło się minimum 101 cieląt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nocne życie niedźwiedzi z bieszczadzkiego lasu. Zabawne nagranie z Baligrodu

Dane te oszacowano na podstawie około 170 obserwacji pochodzących z 2 dni liczenia żubrów na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz nadleśnictw: Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka. Tak, żubry zawędrowują coraz dalej, w nadl. Rudka stwierdzono 10 żubrów, a w nadl. Nurzec kilkanaście.

Zwierzęta liczono metodą tradycyjnych obserwacji z poziomu ziemi oraz przy wykorzystaniu drona. Sporo zwierząt obserwowano na przylegających do Puszczy polach, gdzie żerują na oziminach czy kukurydziskach. Te żubry są płochliwe, często się przemieszczają i mieszają, co utrudnia ich policzenie oraz weryfikację, które żubry były zarejestrowane kilkakrotnie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Kto dba o żubry?

W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce. W celu ochrony gatunku, od wielu lat prowadzone są wspólne działania jednostek Lasów Państwowych, parków narodowych, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych.

Nadleśnictwo Baligród, jako jedno z czterech nadleśnictw bieszczadzkich zajęło się realizacją projektu związanego z ochroną żubrów. Do zadań należy zapewnienie paszy i siana do dokarmiania zimowego żubrów (łącznie 70 ton, w tym: buraki cukrowe, kukurydza, siano, sól lizawkowa ) oraz dowóz i wykładanie zakupionej karmy.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić