Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Ptasia grypa zabija ssaki. Wirus mutuje i może zagrozić ludziom

3

Amerykańscy naukowcy zbadali, co było powodem nagłej śmierci setek lwów morskich w Argentynie w 2023 roku. Okazało się, że to wysoce zaraźliwa mutacja wirusa H5N1. To pierwsze udokumentowane przypadki masowych śmierci ssaków w wyniku zakażenia ptasią grypą.

Ptasia grypa zabija ssaki. Wirus mutuje i może zagrozić ludziom
Ptasia grypa zabija lwy morskie. Wirus mutuje i może niedługo zagrozić ludziom (via Getty Images)

Epidemia ptasiej grypy (N5H1) wybuchła w 2020 roku. W czasie gdy świat był pochłonięty walką z pandemią wirusa Covid-19, ptasia grypa zaczęła zabijać dziesiątki tysięcy ptaków w Europie. W ciągu trzech lat wirus N5H1 rozprzestrzenił się na niemal cały świat. Jedynie w Oceanii i na Antarktyce nie wykryto jeszcze tego patogenu.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców m.in. z Uniwersytetu w Kalifornii i Narodowego Instytutu Techniki Rolniczej (INTA) w Argentynie wynika, że wirus ptasiej grypy ewoluuje. To zjawisko bezprecedensowe. Istnieją uzasadnione obawy, że wirus H5N1 przystosował się do przenoszenia się na ssaki. Kolejne mutacje mogą przenosić się na inne gatunki, w tym na ludzi.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Wysoce śmiercionośne wirusy ptasiej grypy H5N1 mutują i dostosowują się do ssaków w nowy sposób. Może mieć to globalne konsekwencje dla ludzi, dzikich zwierząt i zwierząt w gospodarstwach. Wskazują na to nowe badania dotyczące epidemii ptasiej grypy wśród lwów morskich w Argentynie w 2023 roku - podaje na Facebooku internetowy serwis informacyjny poświęcony nauce, badaniom i technologii psys.com.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kot wisiał na klamce od auta. Powódź błyskawiczna w Dubaju

Ptasia grypa wśród ssaków - ofiarami lwy morskie w Argentynie

W sierpniu 2023 r. wirus został wykryty u lwów morskich na wyspie Tierra del Fuego w Ameryce Południowej. Dwa miesiące później naukowcy zbadali kolonię lęgową tych zwierząt. Odnotowali około 17 tys. martwych słoni morskich. Do listopada 96 proc. młodych umarło. Wyniki testów potwierdziły obecność H5N1 u fok i rybitw, które zmarły w tym samym czasie.

Wykazaliśmy ewolucję tego wirusa wśród ssaków morskich w ostatnim czasie. Wirus ten jest w stanie przystosować się do ssaków, co widać po mutacjach, które konsekwentnie odnajdujemy wśród organizmów należących do grupy ssaków - powiedziała wirusolog i współautorka badania Agustina Rimondi z INTA.

Patogeny ptasiej grypy, podobnie jak te powodujące Covid-19, cały czas mutują. Naukowcy monitorują kolejne odmiany wirusa H5N1. Prognozy nie są optymistyczne - wirus może ewoluować do tego stopnia, że będzie groźny dla ludzi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić