Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Reuters: Komisja Europejska pozwie Polskę

4
Podziel się:

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – podała agencja Reuters, powołując się na swoje źródła. Powód? Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada przejście sędziów po 65. roku życia w stan spoczynku.

KE szykuje pozew dla Polski?
KE szykuje pozew dla Polski? (PAP)

– Komisja podjęła decyzję o pozwaniu – tak miał powiedzieć Reutersowi jeden z unijnych urzędników. Jak podkreśla agencja, ruch KE "jest prawdopodobnie zbyt późny, by powstrzymać usunięcie sędziów".

Z kolei według Tomasza Bieleckiego, byłego korespondenta "Gazety Wyborczej" w Brukseli i obecnego korespondenta Deutsche Welle, komisja przygotowuje się do wszczęcia postępowania przeciwnaruszeniowego. Ma do tego dojść, jeśli negocjacje z premierem Mateuszem Morawieckim na szczycie UE zakończą się fiaskiem.

- Jeśli postępowanie przeciwnaruszeniowe nie przyniesie skutku, następnym krokiem będzie pozwanie Polski do Trybunału Sprawiedliwości - cytuje Bieleckiego "Gazeta Wyborcza".

"Pilne działania"

#

W czwartek Frans Timmermans zabrał głos podczas posiedzenia komisji prawnej PE, na której trwała debata na temat praworządności w Polsce. Oświadczył, że jest świadomy, iż potrzebne są "pilne działania" w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę. Zastrzegł jednak, że Komisja nie ustaliła jeszcze żadnych konkretów w tej sprawie.

- Nie ma powodu, żeby KE zmieniła swoje stanowisko, dalej utrzymuje się systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce - podkreślił wiceszef KE.

Sąd Najwyższy pod znakiem zapytania

#

Przypomnijmy: ustawa o Sądzie Najwyższym weszła w życie 3 kwietnia i zakłada przejście w stan spoczynku tych sędziów, którzy skończyli 65 lat. Mogą oni dalej pełnić swoje obowiązki pod warunkiem, że spełnili szereg warunków: do 2 maja mogli złożyć odpowiednie oświadczenia oraz zaświadczenia lekarskie. Co więcej, deklaracje sędziów zatwierdza prezydent.

Warto zaznaczyć, że obecnie w Sądzie Najwyższym orzeka 74 sędziów, a 27 z nich osiągnęło wiek 65 lat.

Tymczasem podczas czwartkowego Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego przyjęto uchwały, które podważają przepisy wprowadzone przez nową ustawę o SN. Jedna z nich zakłada, że sędzia Małgorzata Gersdorf pozostanie prezesem do końca kadencji, czyli do 30 kwietnia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Reuters/"Gazeta Wyborcza"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
anty
4 lata temu
o czym wy mowicie ludzie. bardzo dobrze, czas na zmiany w tym rzadzie sedziowie to same komuchy od kilku lat walcze z urzedami itd. prawo jest p mojej stronie twierdzi kazdy adwokat ale racje ma sedzie i co mu zrobie nic. ten kraj jest chory ceny unijne a zarobki wschodnie 420 euro najnizsza krajowa na reke parodia i smiech nnajnizsza krajowa podskoczyla o 1/20 a paliwo o 1/4 i tak z wieloma produktami smiech na sali
darsul
4 lata temu
Narodzie: Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Austrii, Luksemburgu, Włoch, Portugalii, Malty, Finlandii, Grecji, Cypru - nie idźcie tą drogą!!!! Polska, Czechy, Litwa, Estonia, Łotwa, Słowacja, Bułgaria, Węgry, Rumunia - przerabialiśmy na własnej skórze osiągnięcia, które Wasze narody nam zgotowały w Teheranie i Jałcie europejczykom krajów wschodnich. Na własnej skórze doświadczyliśmy Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina. Mamy ponad 50 lat doświadczenia tej komunistycznej idei. Byliśmy na tej drodze dzięki Wam po IIWŚ. Tą drogą już nie idziemy i nie będziemy nią szli z Wami. Was jedynie możemy ostrzec, że Marks, Engels i Lenin to utopia i zbrodnia dla Wolności i demokracji - NIE IDŹCIE TĄ DROGĄ !!!
B52
4 lata temu
czerwona szarańcza
adolfik
4 lata temu
Bezprzykładna ingerencja UE to raz i kłamliwe słowa niemieckiego portalu to dwa....niech Polski rząd nie ugnie sie pod komunistycznym naporem UE
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić