aktualizacja 

Rosja. Były mnich okupował klasztor. Pokazano nagranie z akcji komandosów

34

Rosyjska policja aresztowała byłego mnicha, który od czerwca okupował żeński klasztor. Ojciec Siergiej zaprzecza istnieniu pandemii koronawirusa i wzywa wiernych do umierania "za prawdziwą Rosję"

Rosja. Były mnich okupował klasztor. Pokazano nagranie z akcji komandosów
Ojciec Siergiej. (YouTube)

Ojciec Siergiej został zatrzymany przez komandosów 28 grudnia na Uralu. Trafił do prokuratury w Moskwie, gdzie został oskarżony o łamanie prawa w trakcie pandemii oraz nakłanianie młodych osób do samobójstwa.

Prawdziwe nazwisko mnicha to Nikołaj Romanow. Zyskał rozgłos na początku tego roku po zakwestionowaniu istnienia pandemii Covid-19, przeciwstawianiu się zakazom odprawiania nabożeństw oraz krytykowaniu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W czerwcu przejął kontrolę nad kobiecym klasztorem w Sriednieuralsku niedaleko Jekaterynburga na Uralu i uparcie odmawiał opuszczenia go.

Mnich zachęcał do umierania za Rosję

Siergiej został mnichem w latach 80. po odbyciu kary za morderstwo. Od tamtej pory jest znany ze skrajnie prawicowych poglądów i głoszenia teorii spiskowych. Kontroluje swoich zwolenników i zaapelował do nich, aby byli gotowi, na jego wezwanie, do oddania życia "za prawdziwą Rosję".

Siergiej uważa, że władzę w Rosji sprawuje grupa masonów i komunistów. Otwarcie głosi antysemickie hasła. Twierdzi, że Cerkiew zbyt łagodnie podchodzi do innych religii, a nowoczesne podejście do życia niszczy wiarę.

Mnich został formalnie wyrzucony z kościoła we wrześniu za otwarte ignorowanie zakazu odprawiania nabożeństw. Materiał filmowy opublikowany w Internecie pokazuje moment zatrzymania kapłana. Wyznawcy ojca Siergieja krzyczeli i walczyli z policją w obronie mnicha.

Policja i lokalne władze nie skomentowały jeszcze tego nalotu. Rzecznik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Władimir Legoida, napisał, że ubolewa nad faktem, że ojciec Siergiej i jego zwolennicy nie dostosowali się do panujących obecnie przepisów

Zobacz także: Zobacz też: Zaginieni w Arktyce. Rosjanie pływali na lodzie. Niesamowita akcja ratunkowa
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić