Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Rośnie napięcie na Ukrainie. "Po prostu zaszła Rosji za skórę"

159
Podziel się:

Znowu niespokojnie na wschodzie. Po kryzysie na Białorusi rośnie niepokój dotyczący Ukrainy. Rosja gromadzi w rejonie przygranicznym ze swoim sąsiadem coraz więcej wojska. Zachodni analitycy poważnie ostrzegają przed możliwością konfliktu. Czy będziemy zatem świadkami kolejnych działań wojennych na Ukrainie?

Rośnie napięcie na Ukrainie. "Po prostu zaszła Rosji za skórę"
Czy na wschodzie Ukrainy znowu wybuchnie wojna? (Diy13)

Portal Military Times precyzuje, że rosyjski atak na Ukrainę mógłby nastąpić w styczniu lub na początku lutego. Tak sytuację przedstawił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kiryło Budianow w rozmowie z Military Times.

Portal opisuje, że wokół granic naszego wschodniego sąsiada Rosja zgromadziła ponad 92 tys. żołnierzy. Z powagi zagrożenia zdają sobie sprawę Ukraińcy. W ubiegłym tygodniu minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow był z wizytą w Waszyngtonie.

Reznikow poleciał do USA zabiegać o większe wsparcie wojskowe. Analitycy zaś obawiają się, że na Ukrainie realnie może dojść do działań wojennych. A otoczony z trzech stron kraj będzie miał potężny problem.

Zobacz także: Wielkie ćwiczenia wojskowe na Ukrainie. Wśród żołnierzy Polacy

Rosja lubi zaskakiwać

Czy jednak tak się wydarzy? Sceptycyzm zachowuje m.in. analityczka ds. Ukrainy Maria Piechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wskazuje m.in. na inne niż w latach 2013-2014 narodowe uwarunkowania ukraińskiego społeczeństwa oraz na silniejszą armię.

Rosja by chciała, aby Ukraina wróciła do rosyjskiej strefy wpływów. Ale aby Rosjanie mogli zająć Ukrainę, potrzebna byłaby dużo większa mniejszość prorosyjska, a ta nie jest tak silna, jak była 7-8 lat temu. Ukraińcy rozumieją, że Rosja jest ich wrogiem, zaatakowała ich terytorium, okupuje Krym, stąd ich proeuropejska postawa, większa orientacja na Zachód. Interwencja na pełną skalę mogłaby wywołać dużą i realną odpowiedź całego ukraińskiego społeczeństwa. Do tego dochodzi kwestia głębokich zmian w ukraińskiej armii, która się zmienia i modernizuje. To zupełnie inne siły zbrojne niż w 2014 r. Rosji byłoby dziś o wiele trudniej walczyć z armią Ukrainy w jej obecnym kształcie - mówi Piechowska w rozmowie z o2.pl.

Dodaje też, że gdyby Rosja weszła na Ukrainę, mogłaby jej później nie utrzymać.

Dlatego uważam, że tak się nie stanie, choć Rosja lubi zaskakiwać. Będą prowokować incydenty, testować Ukrainę i Zachód. Jest to także forma gry obliczonej na zmęczenie NATO. Na członkostwo Ukrainy w NATO jeszcze poczekamy, sądzę, że długo, ale jest to państwo partnerskie Sojuszu - mówi analityczka.

A tymczasem Ukraińcy wzmacniają obsadę granic. Na granicę Ukrainy z Białorusią wysyłane są dodatkowe siły służby pogranicznej, Gwardii Narodowej i policji. We wszystkich przygranicznych obwodach trwają ćwiczenia - poinformowała Państwowa Służba Pograniczna Ukrainy (DPSU).

Uznanie, prestiż, Nord Stream II

Podobnego zdania co Piechowska jest także Tadeusz Iwański, kierownik zespołu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii z Ośrodka Studiów Wschodnich. On również zachowuje wstrzemięźliwość wobec możliwości eskalacji konfliktu do wojny na pełną skalę.

Rosyjskie siły są przy granicy z Ukrainą od 2014 r. Warto podkreślić, że obecnie w przestrzeni medialnej jest mniej materiałów video czy zdjęć, niż było ich wiosną. Ale ta obecność jest, rosyjskie wojska są w pełnej gotowości. Rosja byłaby w stanie wywołać incydenty i konflikty na granicy w przeciągu tygodnia lub dwóch. Ale gdyby zdecydowali się na inwazję na pełną skalę, to należy przede wszystkim pamiętać, że są to ogromne koszty - mówi Iwański w rozmowie z o2.pl.

W jego ocenie Rosja gra przede wszystkim o uznanie: swoich mocarstwowych ambicji, stref wpływów czy Nord Stream II i wykorzystuje do tego wszelkie środki. Klasyczną, twardą dyplomację, walkę informacyjną, ataki cybernetyczne.

Wojnę na pełną skalę ekspert nazywa ostatecznością, choćby ze względu na koszt. Ale, jak podkreśla Iwański, nie można zapomnieć o tym, że Rosja swojego wojska po prostu umie używać jako kolejnego elementu nacisku. Świat mógł zobaczyć to w Gruzji i na Krymie.

Straszenie wychodzi taniej. Choć prawdą jest, że Ukraina po prostu zaszła Rosji za skórę. Interwencja z 2014 r. nie przyniosła Rosji takich efektów politycznych, jak chciała. Ukraina dzisiaj ściślej współpracuje z NATO i UE, niż siedem lat temu. Rosja przestała być dla wielu Ukraińców atrakcyjna. Rosja, mówiąc krótko, przeszacowała nastroje w tej części ukraińskiego społeczeństwa, które uznawała za "swoje" - kończy Tadeusz Iwański.

Ukraina w kleszczach

Gdyby jednak doszło do ataku, to mógłby on nastąpić z trzech stron. Od północy, z kierunku białoruskiego, ze wschodu, czyli z terenu Rosji i zbuntowanych prowincji donieckiej i ługańskiej, a także od południa - ze strony anektowanego i silnie zmilitaryzowanego Półwyspu Krymskiego.

Będzie syf - odpowiada krótko na nasze pytania były oficer Służby Wywiadu Wojskowego.

Rosjanie zaś ściągają wojska. Jednostki pancerne widziane były m.in. w okolicach Smoleńska, we wschodniej części Rosji. To pododdziały 41. Armii Ogólnowojskowej, stacjonującej w Centralnym Okręgu Wojskowym - najlepiej wyposażonej i szykowanej do natarcia na wschód. Czyli, w tym wypadku, na Europę.

W skład 41. Armii wchodzą m.in. dywizja pancerna. Jednostki te często ćwiczą na poligonach, co opisywał w swoich analizach Ośrodek Studiów Wschodnich. O niełatwej sytuacji Ukrainy mówił w rozmowie z o2.pl m.in. były analityk Agencji Wywiadu ds. wschodnich Robert Cheda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(159)
Edek
rok temu
Putin uznaje cały obszar byłego ZSRR za rosyjską strefę wpływów i powoli wchłania lub uzależnia od Rosji były obszar post sowiecki stąd inwazja na Gruzję wojna na Ukrainie i kryzys na granicy teraz to już kwestia czasu kiedy wchłonie Białorusi
Obiektywny
rok temu
Putin i ruscy zrobią Ukraińcom przypomnienie Wołynia
Realista
rok temu
Ukraiński minister obrony -Reznikow. Czemu mi się źle to kojarzy🤔🤔🤔
Jarek
rok temu
Armia ukraińska sie dozbroiła, doszkoliła a nasi kupili ołtarze mobilne i śmigłowce nienadające sie do akcji tylko na pokazy
Ooooo
rok temu
A kiedy spadnie napięcie
Jan
rok temu
Mają kompatybilną broń z ruskimi.............
Historyk
rok temu
Kazde przywodca kraju na swiecie ktory cos tylko wspomni ze zaatakuje jakies inne panstwo powinien przez jego narod-w jednym dniu powieszony !Wtedy bylby na swiecie spokoj.A w Europie w zasadzie Niemiec i Rosji..Zdrajcow i targowicy tez.
Dziadek
rok temu
Tak wedlug niektorych!! Niechciejmy wojny i godzmy sie z Rosja i Niemcami na kolanach..Bo inaczej -bedziemy ginac Od ich kul ale i oni od naszych. Lepiej stracic niepodleglosc -pokojowo. Nas jedni wywioza do Katynia.. POzostalych do gotowych jeszce obozow w ktorych kaPO bedzie z PO!! Juz nie beda krzycec Won,,,Uchadzij,,.Vershwinde.-wepuszcza peszez komin.
x15
rok temu
Takiej wojny lądowej z siłowym zajmowaniem terenu chyba nie zrobią. Jakby mieli robić, to musieliby najpierw propagandą zaczadzić własną ludność, żeby Rosjanie zrozumieli, że Rosja musi działać w słusznej sprawie, i że te tysiące synów wracających do domu w workach i wielka bieda jaka potem nastąpi jest uzasadniona. Nie jakąś jedną radiostację w Gliwicach, tylko całą kampanię, że faszystowski reżim w Kijowie "zabija Rosjan", albo robi jakieś inne karygodne rzeczy. Na razie na dużą skalę czegoś takiego nie ma.
Jadwiga
rok temu
Zawszę Ukraina może ściągnąć około miliona swoich obywateli z Polski do obrony swojego kraju
ereglo
rok temu
No, jak mamy takich "ekspertów", to nic dziwnego, ze nasza "polityka wschodnia" wygląda jak wygląda. Nawet za komuny ówcześni eksperci, chociaż też tezy zgodne z oficjalną propagandą, przynajmniej robili to z cynizmu, a nie - zwykłej ignorancji.
J23
rok temu
Szwecjia przeżuca wojsko rakietowe na Gotland.
Zdrowy rozsąd...
rok temu
Rosja ma 850 tys. żołnierzy (wg oficjalnych źródeł). Faktycznie pewnie więcej. Jeżeli na długiej granicy ze Ukrainą ma 92 tys., to jaka to koncentracja? Różni pożal się Boże eksperci i politycy popisują się swoją indolencją i służalczością wobec aktualnych decydentów.
Grot
rok temu
Boje się ze powtórzy się wariant gruziński , czyli podpuszczona przez USA i NATO Ukraina uderzy na Rosję i dostanie srogiego lupnia i wszyscy będą się nad nią użalać i pomagać
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić