Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Rosyjscy studenci medycyny są zmuszani do pracy z chorymi na COVID-19

97

Pandemia COVID-19 zbiera żniwo nie tylko wśród mieszkańców Rosji, lecz także tamtejszych lekarzy. Z tego powodu władze podjęły decyzję, że do leczenia zarażonych pacjentów zostaną skierowani studenci medycyny. To wywołało ich stanowczy sprzeciw – obawiają się o swoje bezpieczeństwo, a nawet życie.

Rosyjscy studenci protestują przeciwko zmuszaniu ich do pracy z zarażonymi koronawirusem
Rosyjscy studenci protestują przeciwko zmuszaniu ich do pracy z zarażonymi koronawirusem (Getty Images)

Jak podaje "AFP", do pracy skierowano studentów czwartego, piątego i szóstego roku. Dotyczy to wszystkich specjalizacji – zarówno aspirujących chirurgów, jak i pediatrów czy stomatologów. Ministerstwo Zdrowia Rosji nakazało rozpoczęcie prac w maju, a odmówić mogli jedynie ci, którzy posiadają przeciwwskazania medyczne.

Koronawirus. Studenci medycyny protestują przeciw zmuszaniu ich do pracy z pacjentami z COVID-19

Decyzja Ministerstwa Zdrowia wywołała sprzeciw studentów medycyny. Nie chcą być zmuszani do pracy z zarażonymi pacjentami, zwłaszcza że nie przydzielono im lokum oraz nie zapewniono podstawowych środków ochrony osobistej.

AFP dotarło do studentów medycyny z Rosji. Kobieta o imieniu Aleksandra argumentowała, że zadaniem jej i jej kolegów jest nauka, szczególnie że nie są jeszcze wykształconymi lekarzami. Wyraziła także obawę przed zarażeniem koronawirusem – studenci są kierowani do pracy m.in. w "czerwonych strefach", czyli oddziałach, których pracownicy mają bezpośredni kontakt z chorymi na COVID-19.

Zobacz także: Zobacz też: Rosyjska armia we Włoszech. Wszystko z powodu koronawirusa

Nie jesteśmy jeszcze lekarzami, naszym zadaniem jest zdobycie wykształcenia. [...] Nie przydadzą nam się infekcje. Nie dysponujemy odpowiednią ochroną i trudno uwierzyć, że skoro lekarze sami nie mają jej wystarczająco dużo, znajdą coś dla nas – wyjaśniła Aleksandra w rozmowie z "AFP".

Studenci Uniwersytetu Medycznego w Moskwie apelują do rektora uczelni. Za pośrednictwem mediów społecznościowych nalegają, aby zmieniono charakter mobilizacji uczniów z obowiązkowej na dobrowolną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić