Rosyjski myśliwiec prawie zestrzelił brytyjski samolot. Nowe informacje

Z treści amerykańskich dokumentów wynika, że w ubiegłym roku o mały włos nie doszłoby do zestrzelenia brytyjskiego samolotu szpiegowskiego. Sensacyjna informacja nie wyszła na jaw od jesieni ubiegłego roku. Teraz na jaw wyszły nowe szczegóły zdarzenia.

Rosyjski myśliwiec prawie zestrzelił brytyjski samolot. Nowe informacje
Do konfliktu doszło między dwoma rosyjskimi myśliwcami Su-27 a brytyjskim samolotem szpiegowskim RC-135 Rivet Joint (Getty Images, 2023 Anadolu Agency)

Do zdarzenia miało dojść we wrześniu 2022 roku nad Morzem Czarnym. Amerykańscy urzędnicy – którzy zgodzili się na rozmowę pod warunkiem, że ich personalia pozostaną nieznane – zdecydowali się zdradzić, w jaki sposób brytyjski RC-135 znalazł się w pobliżu pary myśliwców.

Rosyjski myśliwiec Su-27 prawie zestrzelił brytyjski samolot RC-135

Jak informuje portal New York Times, załodze brytyjskiego samolotu udało się przechwycić rozmowy między kontrolą ruchu lotniczego na ziemi a rosyjskimi Su-27. Nagle jeden z myśliwców został wysłany do monitorowania ruchów maszyny wroga.

To było naprawdę, naprawdę przerażające – podkreślał anonimowy amerykański urzędnik (New York Times).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Putin poza Moskwą. Ekspert o możliwych sobowtórach

Jeden z rosyjskich myśliwców wystrzelił pocisk, który przeleciał w pobliżu brytyjskiej maszyny szpiegowskiej. Jeszcze w październiku Ben Wallace – w kontrze do słów o "przerażających" wydarzeniach – starał się zbagatelizować niebezpieczny incydent. Brytyjski sekretarz stanu ds. obrony podał, że sytuacja miała miejsce 29 września, a rakieta nie znajdowała się nie tylko w pobliżu RC-135, ale w ogóle poza zasięgiem wzroku.

Dodatkowo Ben Wallace zapewniał Izbę Gmin, że skontaktował się w sprawie incydentu rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. W odpowiedzi miał usłyszeć, że do wystrzelenia pocisku przez myśliwiec Su-27 miało dojść w wyniku usterki technicznej, a nie działania załogi z premedytacją.

Ben Wallace rozmawiał też na temat zdarzenia z New York Times. Sekretarz ds. obrony apelował o zachowanie spokoju, ponieważ część raportów, zgodnie z jego słowami, zawierała zmanipulowaną lub wręcz nieprawdziwą treść.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić