Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Sąd w Opolu zdecydował. Lockdown narusza konstytucję

8
Podziel się

Sąd Administracyjny w Opolu podjął decyzję o tym, że sanepid nie powinien nakładać kary na fryzjera, który został przyłapany na obsłudze podczas lockdownu.

Sąd w Opolu zdecydował. Lockdown narusza konstytucję
Sąd Administracyjny w Opolu uznał, że lockdown nie jest zgodny z konstytucją. (Google Maps)
bETOjArp

W momencie, gdy według rozporządzenia zakłady fryzjerskie i kosmetyczne powinny być zamknięte, jeden z opolskich fryzjerów kontynuował działalność. Na obsłudze klienta został przyłapany przez policję. Nie wystarczyły tłumaczenia, że fryzjer obsługuje po koleżeńsku znajomego.

Została nałożona na niego kara w wysokości 10 tys. zł. Przedsiębiorca odwołał się od kary do sądu administracyjnego. Ten z kolei orzekł, że sanepid powinien zwrócić pieniądze fryzjerowi łącznie z kosztami sądowymi.

bETOjArr

Sąd orzekł, że ograniczenie lub zakazanie prowadzenia działalności jest niezgodne z polską konstytucją. Mimo wszystko wyrok sądu nie jest jeszcze prawomocny. Sanepid może odwołać się do wyższej instancji.

Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej - uzasadnił decyzję sąd.
bETOjArx
Zobacz także: Lockdown. Galeria handlowe. "Trzeba brać pod uwagę każdy scenariusz"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETOjArS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Bogdan
2 tyg. temu
Teraz sąd w Opolu powinien nakazać zwrot wszystkich kar nałożonych przez lokdowny w Niemczech, Francji, UK, USA i w Chinach.
Mxx
11 miesięcy temu
Ciekawe co z tymi, którzy ponieśli straty będą odszkodowania?
Kostucha
11 miesięcy temu
To moze ten sad niech chowa zmarlych i niech leczy sam...
bETOjArT
Głowin
11 miesięcy temu
To nie państwo z tektury, to rząd parti olewającej prawo dla korzyści. Nie wprowadzili stanu wyjątkowego, by móc zorganizować wybory, wybrali bezprawne obostrzenia (zabieranie praw obywatelom) na podstawie niezgodnych z Konstytucją i polskim porządkiem prawnym rozporządzeń rządu.
Tas
11 miesięcy temu
I to jest sąd? Przekonuje ludzi by kpili z obostrzeń? Jak nie będzie kar wiele osób zlekceważy każde procwdury bezpieczeństwa. Ludzie! Medycy w szpitalach są już wykonczeni a wy chcecie by kolejna fala nadeszła? Kto będzie was leczyć? Otóż nikt i pretwnsje do siebie proszę mieć.
Kris
11 miesięcy temu
Dokładnie a po pierwsze sam sobie fryzjer otworzył działalnoś sam sobie płaci opłaty itd. to jak ktoś może mu ją zamknąć to jest zamach na polską demokrację to tak samo jakby kazali w USA robić przeglądy rejestracyjne samochodów i motocykli tam stwierdzili że to zamach na wolność ludzi i jest tylko ważność tablicy rejestracyjnej i to w dniu urodzin właściciela danego pojazdu co by se nie zapomniał da się DA tylko u nas unia każe my robimy unia nas rozbierze poraz kolejny
Allons
11 miesięcy temu
Tu wszystko narusza wszelkie zasady; za to prawie 80 lat temu Niemcy wprowadzili do służby największy swój okręt w historii, a Brytyjczycy mają dziś dwa lotniskowce, które mają wciąż żyjących patronów.
Fred
11 miesięcy temu
No i teraz wszyscy co dostali mandat od Sanepidu wiedzą co robić. Brawo prawo z tektury.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić