o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Satelita uchwycił, co Chińczycy budują na pustyni. Jest się czego bać

26
Podziel się

Rząd w Pekinie podjął decyzję o budowie kolejnych 110 silosów rakietowych. Nowa inwestycja Państwa Środka została zaobserwowana na zdjęciach satelitarnych przez badaczy z firmy Planet Labs. – To najbardziej znacząca ekspansja chińskiego arsenału nuklearnego w historii – podkreślają eksperci.

Satelita uchwycił, co Chińczycy budują na pustyni. Jest się czego bać
Chiny budują na pustyni silosy rakietowe (Twitter)
bEEqIziZ

Silosy powstają na pustyni na terenie prefektury Hami, w regionie Sinciang we wschodnich Chinach. Mają być w nich przechowywane głowice nuklearne. Cała inwestycja ma powierzchnię około 800 km kwadratowych.

Mamy do czynienia z najbardziej rozległą budowlą wojskową od czasów zimnej wojny – twierdzą Matt Korda i Hans Kristensen w raporcie przygotowanym na potrzeby amerykańskiego Projektu Informacji Jądrowej.
bEEqIzjb

Tajne silosy rakietowe na pustyni. Chiny umieszczą w nich głowice jądrowe

Budowa silosów rozpoczęła się w marcu. Rozmieszczone są co 2,9 km kwadratowego. Nad 16 z nich umieszczono już specjalne kopuły, które mają pozwalać na wystrzeliwanie pocisków.

Badacze zauważają, że około miesiąc wcześniej rozpoczęto budowę podobnych konstrukcji w miejscowości Yumen w sąsiedniej prowincji Gansu. W sumie Chiny mają wkrótce posiadać łącznie 250 silosów rakietowych.

Organizacja silosów w Hami jest bardzo podobna do tych budowanych w Yumen. Przypomina także silosy rakietowe rozmieszczone na poligonie wojskowym w Mongolii Wewnętrznej – czytamy w raporcie.
bEEqIzjh

Jak na razie nie we wszystkich silosach umieszczono głowice jądrowe. Niektórzy analitycy opowiadają się za hipotezą, że część z nich pozostanie pusta. Jednak zdaniem Hansa Kristensena, docelowo wszystkie zostaną wyposażone.

Chiny rozwijają arsenał nuklearny. Dwa różne przekazy

Naukowcy szacują, że Chiny posiadają obecnie około 350 głowic nuklearnych. Według raportu Pentagonu, że liczba ta we wrześniu 2020 roku wynosiła zaledwie około 200. Badacze spodziewają się, że Państwo Środka podwoi swój arsenał nuklearny w najbliższej dekadzie.

bEEqIzji
Jednak nawet tak znacząca ekspansja nie sprawi, że Chiny będą mogły równać się pod tym względem ze Stanami Zjednoczonymi czy Rosją – piszą Korda i Kristensen w raporcie.

Pod względem liczby głowic nuklearnych przoduje obecnie Rosja. Kraj rządzony przez Władimira Putina posiada ich ponad 6250. Tuż za Moskwą jest Waszyngton z blisko 5550 głowicami. Kolejne kraje na liście to Chiny, Francja i Wielka Brytania. Posiadają one odpowiednio 350, 290 i 225 pocisków.

Zdaniem naukowców, budowa silosów rakietowych jeszcze bardziej pogłębi napięcia militarne na świecie. Ma podsycić strach przed Chinami. Uzasadni także opinie, że należy inwestować w arsenał nuklearny.

bEEqIzjj

Jakiś czas temu chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wypuściła propagandowy film w serwisie społecznościowym Weibo, na którym ostrzega Zachód przed ingerencją w sprawy Tajwanu. Na nagraniu stwierdzono, że jeżeli jakikolwiek kraj będzie usiłował interweniować, Chiny użyją bomby atomowej.

Oficjalny przekaz jest jednak zupełnie inny. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi stwierdził 11 czerwca na konferencji rozbrojeniowej ONZ, że Pekin planuje "utrzymywać swój arsenał nuklearny na minimalnym poziomie i nie chce konkurować na tym polu z innymi państwami".

Przekonanie Chin do przyłączenia się do dialogu w sprawie kontroli zbrojeń jest najlepszym rozwiązaniem – podsumowują badacze.
bEEqIzjk

Obejrzyj także: Chiny wściekłe na plan WHO. "Hipoteza to brak szacunku wobec nauki"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEqIzjC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Bravo
miesiąc temu
Za 5 lat z nich bedą walić nie tylko do Usa zobaczycie.... nie wiem czy wiecie Chiny ogłosimy plan piecioletni (Juz ktoś takiego czyny dokonał nas sasiad za zachodniej granicy historie co sie stało dalej . Niedlugo bedzie powtórka z rozrywki, pare obozów zostało rozbudują i nas wsadza do nich przykre ; / D
mirwojski
miesiąc temu
TO JEST " OSTRZEŻENIE " DLA - IZRAELA, TURCJI, PAKISTANU, IRANU ( TU MAM NIEJAKIE WĄTPLIWOŚCI BO DOSTARCZAJĄ IRANOWI CZĘŚCI I TECHNOLOGIĘ ...) I INDIOM. Z ROSJANAMI MAJĄ DO ZAGOSPODAROWANIA SYBERIĘ ( 500 MLN " NADWYŻKI " LUDNOŚCI ... TEN NIEDAWNY " POMYSŁ " Z PRZENIESIENIEM STOLICY ROSII ZA URAL JEST POCHODNA - STREFA - BEZPIECZNA, CZYSTA,BOGATA A CHINCZYCY WYBUDUJĄ , NOWOCZEŚNIE, SZYBKO...
asd
2 miesiące temu
Po użyciu bomby atomowej przez chiny chiny wyparują z pożytkiem dla swiata w ciągu następnych kilku godzin.
bEEqIzjD
afrykaner
2 miesiące temu
brawo Chiny,nie dajcie się żydom.
Patriota
2 miesiące temu
Prawdziwi zbrodniarze to USA.
Oxo
2 miesiące temu
Chiny mają ze 60% PKB USA, 800% PKB Rosji, więc czemu nie mieliby mieć odpowiedniej ilości głowic - tak ze 3-4 tys? Jak się komuś nie podoba, to trza było interesów z nimi przez 40 lat nie robić.
Wojtek
2 miesiące temu
Jacy badacze i naukowcy? Czy chodziło magistrów dziennikarstwa? Jeśli tak, no to na stówę tak jest, jak twierdzą.
czytelnicy mą...
2 miesiące temu
Wyssane z palca. To są fabryki chipów. Jest piasek, jest ciepło to sobie produkują mikroprocesory. A przyjdzie jakiś szaleniec i szuka sensacji, i podburza do wojny.
No tak
2 miesiące temu
To są silosy na zboże na wypadek głodu.
zejman
2 miesiące temu
Jeżeli autor liczy odległość w kilometrach kwadratowych a rakiety wystrzeliwuje z kopuły to dajcie sobie spokój z tym newsem
asdfsa
2 miesiące temu
i w czym problem?chińczycy zabezpieczają się przed amerykańskimi bandytami
Mili
2 miesiące temu
A czy Rosja nie boi się Chin tzw.Kitajcy są największym wrogiem Rosji .
Kovalsky
2 miesiące temu
lewica to zło. zsrr, chiny, ue, obecnie w usa tez komuszki doszły do władzy i sami widzicie. hitler tez byl socjalistą. tylko wolnośc jest ratunkiem. obrona wolności i honoru!
bEEqIzjv
fddf
2 miesiące temu
I co na to USA , podwinęli ogon i cisza . Jak Iran ma kilogram uranu to natychmiast żydzi z USA wywołują alarm na cały świat
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić