Saudyjski książę oszukany. Stracił 450 mln dolarów

373

Najdroższy obraz, namalowany przez Leonarda da Vinci przedstawiający Jezusa, prawdopodobnie jest fałszywy. Obecnie dzieło znajduje się w kolekcji saudyjskiego księcia, który kupił je za 450 mln dolarów.

Saudyjski książę oszukany. Stracił 450 mln dolarów
Nabywcą obrazu jest prawdopodobnie Mohammed bin Salman. (Getty Images)

Najdroższy obraz świata, który, jak sądzono, został namalowany przez Leonarda da Vinci, prawdopodobnie jest fałszywy. "Zbawiciel świata", czyli portret Jezusa, nazwany także męską Mona Lisą jest w posiadaniu saudyjskiego księcia. Kosztował 450 mln dolarów.

Fałszywy obraz Leonarda da Vinci

Obraz był obejrzany przez ekspertów z całego świata, który orzekli, że jest autentyczny. Teraz okazuje się jednak, że prawdopodobnie był tylko "przypisany, autoryzowany lub nadzorowany" przez renesansowego mistrza. Portret Jezusa mógł namalować jeden z jego asystentów lub uczniów.

Jak przekazuje The Art Newspaper to odkrycie z pewnością obniży wartość obrazu. Oficjalnym nabywcą w 2017 roku był książę Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud, który prawdopodobnie kupił arcydzieło w imieniu księcia Mohammeda bin Salmana. Ostateczna cena to aż 450 mln dolarów.

Były chwile, kiedy Leonardo miał trudności z malowaniem ze względu na jego perfekcjonizm i liczne inne zajęcia, a jego uczniowie podejmowali się tego za niego - przekazano w katalogu stworzonym przez Madryckie Muzeum Prado, które przygotwuje wystawę dotyczącą "podróbek" Leonarda da Vinci.

"Zbawiciel świata" przedstawia Jezusa z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa. Został namalowany na początku XVI wieku dla króla Francji Ludwika XII. Jest najdroższym dziełem sztuki, jakie kiedykolwiek sprzedano.

Zobacz także: ''Kanibale'' mogą poważnie zagrozić Ziemi. Niepokojące odkrycie naukowców z USA
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić