Sinice znów atakują. Popularne kąpielisko zamknięte

0

Zamknięte do odwołania zostało popularne kąpielisko na plaży miejskiej w Olsztynie. Wszystkiemu winny jest wykwit sinic. Kąpiel w zbiorniku może być teraz niebezpieczna dla zdrowia lub nawet życia.

Sinice znów atakują. Popularne kąpielisko zamknięte
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, PATSTOCK)

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie wydał już oficjalny komunikat w sprawie zamknięcia kąpieliska "Ukiel". "Uwaga! Sinice nad Ukielem!" - zaznaczono na wstępie.

Informujemy, że z powodu wykwitu sinic oba Kąpieliska i Wodny Plac Zabaw w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel są zamknięte do odwołania! Na kąpieliskach wywieszono czerwoną flagę, obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli! Prosimy nie wchodzić do wody, kontakt z sinicami to zagrożenie zdrowia! Nadal czynne jest natomiast kąpielisko na Skandzie - poinformowano.

To kąpielisko cieszy się niemałą popularnością wśród olsztynian. Niestety, obecnie będą oni musieli pogodzić się z tym, że do wody wejść nie mogą. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na moment, w którym sinice ustąpią.

Sinice - gdzie można je spotkać?

GIS informuje, że sinice "występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90 stopni Celsjusza. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników".

Mogą wykorzystywać szerokie spektrum światła, są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH. Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen - przekazano.

Sinice powodują tzw. zakwity wody. Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe.

U osób, które miały kontakt z sinicami, może wystąpić:

  • wysypka na skórze
  • biegunka
  • wymioty
  • gorączka
  • bóle mięśni i stawów
  • łzawienie i swędzenie oczu

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić