o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Skażone ryby z Bałtyku. Są niebezpieczne dla zdrowia

13
Podziel się

Poziom szkodliwych substancji w Bałtyku jest tak wysoki, że nie możemy jeść więcej niż jedną rybę na tydzień z tego morza. Oceanograf prof. Jacek Bełdowski ostrzega, że organizm potrzebuje co najmniej 7 dni, aby oczyścić się od niebezpiecznej ryby.

Skażone ryby z Bałtyku. Są niebezpieczne dla zdrowia
Ryby z Bałtyku są skażone (Getty Images)
bEBXQnpN

Jedzenie ryb z Bałtyku może mieć poważny negatywny wpływ na nasz organizm - apelują naukowcy. Jak mówi prof. Jacek Bełdowski, oceanograf z Polskiej Akademii Nauk, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", stężenie arsenu przekracza normy, a gatunki pływające w naszym rodzimym morzu mają w sobie zbyt dużo szkodliwych substancji.

Na Głębi Bornholmskiej, gdzie samice dorsza składają najwięcej ikry, znaleziono stężenie arsenu ponad dwa razy wyższe niż w rejonach zanieczyszczonych przemysłowo. Wszystkich trochę zmroziło - mówi profesor.
bEBXQnpP

Badania nad stanem wody w Bałtyku trwają bez przerwy od kilku lat. Prof. Bełdowski mówi, że z roku na rok wyniki są coraz bardziej przerażające. Szkodliwe substancje znaleziono jeszcze dwa lata temu w mięsie dorszy, ale wówczas ich stężenie było bardzo niewielkie, ale był to był znak, który świadczył o zmianach. Jak ostrzega profesor, "stężenie toksycznych substancji w rybach postępuje".

Za kilka lat może być jeszcze gorzej

Naukowcy nie mogą prognozować, ile tego będzie za kilka lat. Z tego powodu apelują, by monitoring obecności substancji szkodliwych w rybach, prowadzony przez inspekcję weterynaryjną, obejmował również najbardziej toksyczne pochodne amunicji leżącej na dnie Bałtyku. "W odpowiedzi słyszymy, że to skomplikowane i drogie" - wyjaśnia profesor.

Na dnie Bałtyku jest mnóstwo wraków z okresu II wojny światowej, pełnych paliwa, broni i amunicji. Jest tam także mnóstwo celowo zatopionej broni chemicznej. Takie środki były wykorzystywane masowo podczas I wojny światowej (na przykład gaz musztardowy).

bEBXQnpV

Ryby z uszkodzeniami genetycznymi

Grupa badawcza polskich naukowców z PAN prowadziła szeroko zakrojone badania składowisk toksycznej broni i amunicji. Zbadali także ryby. Dorsze z Głębi Bornholmskiej miały "uszkodzenia genetyczne i zaburzenia enzymatyczne w tkankach". Na Głębi Bornholmskiej dorsze łowią między innymi kutry polskie, łotewskie, duńskie i szwedzkie.

W żadnym innym miejscu dorsze nie były bardziej chore - mówi prof. Jacek Bełdowski.
bEBXQnpW

W rybach jest nie tylko iperyt, ale także dioksyny, rtęć i polichlorowane bifenyle. Wszystko dlatego, że do Bałtyku trafiała nie tylko broń, ale też odpady przemysłowe, budowlane, domowe, oleje do silników, odchody zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBXQnqq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
natomiast
miesiąc temu
Unia zajmuje się promowaniem LGBT a nie jakimiś głupimi truciznami w Bałtyku
Facio
3 miesiące temu
Gdy moja stara rozkłada nogi zalatuje martwymi rybami i zgniłą kiszoną kapustą.
luckyy
3 miesiące temu
wczoraj na jednym z portali pisano, że jest lepiej niż było i mniej tych związków w rybach. To jak w końcu jest...?
bEBXQnqr
...
3 miesiące temu
Co radzi WHO ?
hehe
3 miesiące temu
wiecej smrodu z Czajki niech wypusci trzask , to ryby padna i nie bedzie problemu
Eli
3 miesiące temu
Kto je ryby z Bałtyku? ja jem ryby z puszki albo ze słoika.
Niemieckie
3 miesiące temu
"...dorsze łowią między innymi kutry polskie, łotewskie, duńskie i szwedzkie." A niemieckie nie łowią bo wiedzą...
Johny R.
3 miesiące temu
Już dawno nie jem ryb z Bałtyku,od dawna było wiadomo że te ryby są skażone ! Niestety masa ludzi zajadała się tym badziewiem i mamy teraz mózgi skażone dioksynami i innym syfem które upośledzone nie odróżniają właściwej drogi rozwoju Polski od złodziejstwa które trwało przez 8 lat ! I powtarzają w otępieniu umysłowym nie lubię tego kaczora ! Nie lubię ! Dali na dzieci 500+ ale nie lubię go ! To musiały zrobić te dioksyny bo nie idzie inaczej wytłumaczyć myślenia autodestrukcyjnego !
gość
3 miesiące temu
Bałtyk to ściek Warszawski pod kierownictwem Trzaskowskiego.
Andy
3 miesiące temu
Paragony grozy to Pikuś przy tym.
Ekonom
3 miesiące temu
Smaczna rybka z Bałtyku tylko 15 zł za 100gram....zapraszamy wszystkich wczasowiczów...
ad vocem
3 miesiące temu
Na czeskim morskim wybrzeżu wszystko jest tańsze i zdrowsze.
o co kaman?
3 miesiące temu
chyba ze 3-4 tygodnie temu,niemieckaWP cytowała badania laboratoriów z Trójmiasta, o nieszkodliwości ryb z Bałtyku
bEBXQnqj
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić