Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Słynny wrak odkryty po 150 latach. Przewoził bezcenny ładunek

30

W Stanach Zjednoczonych rozgorzała dyskusji na temat wyłowienia skarbu z wraku Westmoreland. Nurkowie oczekują na specjalne pozwolenie, żeby wyciągnąć kosztowności z pozostałości statku, który zatonął na jeziorze Michigan 7 grudnia 1854 r.

Słynny wrak odkryty po 150 latach. Przewoził bezcenny ładunek
We wraku ma być ukryty skarb (Facebook)

Historia Westmoreland może być scenariuszem na hollywoodzki film. Statek zatonął w tajemniczych okolicznościach podczas sztormu 7 grudnia 1854 r. 17 z 34 osób nie przeżyło tej tragedii i utonęło. Przez ponad 150 lat lokalizacja wraku była nieznana. Zagadkę rozwiązano dopiero w 2010 roku, kiedy odkryto, że pozostałości znajdują się w zatoce Platte Bay nad jeziorem Michigan ok. 61 metrów pod wodą.

Westmoreland
Westmoreland (Thunder Bay National Marine Sanctuary)

Kosztowny załadunek ze statku nadal leży na dnie. Zabrania się wydobywania artefaktów z wraków Wielkich Jezior bez pozwolenia, a Westmoreland nie jest wyjątkiem. Obecnie prowadzone są rozmowy, dzięki którym ma zostać wydane pozwolenie na wyłowienie skarbów. Informacje na ten temat przekazał Ross Richardsona, który odkrył statek w 2010 roku.

Jesteśmy na początkowym etapie dyskusji na temat operacji ratunkowej mającej na celu odzyskanie beczek whisky i prawdopodobnie innych artefaktów - powiedział Richardson.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nazwał polityka PO "cynglem". Odpowiedział na zarzuty

Przedmioty, które zatonęły wraz z Westmoreland mogą być bardzo wartościowe. W 1854 roku na dno poszło m.in. 280 beczek z whisky, które miały trafić do tamtejszych żołnierzy. Na statku znajdować się miały również złoto, które mogło być żołdem dla garnizonu. Wartość złota jest przedmiotem dyskusji, ale Richardson uważa, że ​​podwójne orły (złota moneta dwudziestodolarowa Saint Gaudens Double Eagle - przyp. red.) mogą przynieść kolekcjonerom monet ponad 20 milionów dolarów.

Regionalna destylarnia jest bardzo zainteresowana odzyskaniem beczek z whisky do testowania i sprzedaży. Genetyczny skład kukurydzy był znacznie inny w 1854 roku i mógł mieć inny smak niż dzisiejsza kukurydza - powiedział Richardson.

Zapowiedziano, że akcja ratunkowa miałaby skupić się przede wszystkim na beczkach z whisky. Wiadomo już, że użyto by w niej nowoczesnej technologii, aby wyłowienie ich było bezinwazyjne. Wszyscy nurkowie będą potrzebować specjalistycznego sprzętu, aby móc dotrzeć do wraku

Autor: GGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
W strefie przemysłowej w Nowej Soli doszło do wypadku. Nie żyje 53-latek
Amerykanista nie ma wątpliwości. Kolejny krok należy do Rosji
Tragedia w świecie sportu. Zginęła w katastrofie lotniczej
Już 500 kg martwych ryb. Wody Polskie walczą, żeby nie wpływały do jeziora Jamno
Nie było lekarza, pacjent zmarł. Trwa dochodzenie
Tragedia na Morzu Śródziemnym. Sześciu migrantów zginęło, 40 zaginionych
Chciał pomóc zepchnąć busa. Dramat na trasie S2
J.D. Vance krytykuje Wielką Brytanię. "Stoi w miejscu z powodu imigracji"
Na górali padł blady strach. Biją na alarm
To on poprowadzi mecz Polska-Litwa. UEFA potwierdza
Pokazali atrakcję dla dzieci. Burza w komentarzach
Putin dyktuje warunki Trumpowi w sprawie Ukrainy. Francuskie media komentują
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić