Spotkanie z niedźwiedziem. Chcesz wyjść z tego cało, przestrzegaj zasad

12

Niedźwiedź jest największym drapieżnikiem, jaki żyje na terenie Polski. Nie raz i nie dwa zwierzęta tego gatunku natknęły się na ludzi. Takie spotkanie może skończyć się dla człowieka utratą zdrowia, a nawet życia. Co zrobić, żeby wyjść z podobnej sytuacji cało?

Spotkanie z niedźwiedziem. Chcesz wyjść z tego cało, przestrzegaj zasad
Spotkałeś niedźwiedzia? Lepiej miej się na baczności, inaczej możesz stracić zdrowie, a nawet życie! (Getty Images, Damian B. / 500px)

Do spotkań ludzi z niedźwiedziami dochodzi m.in. w Bieszczadach. Zgodnie z ustaleniami osób zajmujących się badaniem dzikiej przyrody, w całym kraju jest około 110 osobników. Jak powinien zachować się człowiek, który spotyka jednego z nich?

Spotkanie z niedźwiedziem – jak się zachować?

Jeśli spotkamy niedźwiedzia, przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. Jak podaje portal Interia, drapieżniki mogą stanowić dla nas zagrożenie, kiedy poczują, że to my możemy stwarzać dla nich niebezpieczeństwo.

Aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo na szlaku, powinniśmy wyruszać na niego w większej grupie osób. Jeśli drapieżnik usłyszy, że się zbliżamy – m.in. dzięki naszemu głośnemu zachowaniu – z obawy o samego siebie nie będzie dążył do konfrontacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedźwiedź na szlaku turystycznym. Niezwykłe nagranie z Bieszczad

Warto też zachowywać czujność i nasłuchiwać, czy z lasu nie dobiegają podejrzane odgłosy, mogące sugerować, że zbliża się "duży zwierz".

Złym pomysłem będzie wybieranie się na szlak w nocy, ponieważ wtedy niedźwiedzie są najbardziej aktywne. Warto także zwracać uwagę, czy wśród zwierzęcych tropów nie dojrzymy należących do właśnie tych drapieżników.

Bezwzględnie trzymajmy się wytyczonej ścieżki, ponieważ każde zejście w zarośla czy inne okolice, gdzie leży padlina lub rosną owoce, może skutkować znalezieniem się w stanie zagrożenia.

Najczęściej do spotkań ludzi z niedźwiedziami dochodzi w maju i czerwcu. Nie jest to przypadek, że drapieżniki stają się bardziej aktywne właśnie w tych ciepłych miesiącach. Na ten czas przypada okres godowy.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić