Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Stan wyjątkowy uderza w myśliwych. Chcą zmian

23
Podziel się:

Myśliwi z terenów objętych stanem wyjątkowym narzekają, że nie mogą prowadzić gospodarki łowieckiej. Wiązać ma się to m.in. brakiem możliwości oszacowania strat spowodowanych przez zwierzynę, na czym cierpieć mają też rolnicy. Łowczy będą domagać się zmian ustawowych.

Stan wyjątkowy uderza w myśliwych. Chcą zmian
Myśliwi z terenów objętych stanem wyjątkowym chcą zmian (pzlow.pl)

Na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy, wykluczona została możliwość polowań. Myśliwi z tych regionów twierdzą, że niekontrolowana zwierzyna powoduje teraz szkody, a na tym cierpią głównie rolnicy.

Zakaz łowiecka to straty dla rolników?

Nie możemy wchodzić na te tereny przygraniczne, tym bardziej z bronią, więc nie możemy polować. Teraz dziki i jelenie panoszą się w kukurydzy, rolnicy mają straty, a my nie możemy szacować szkód – tłumaczy Artur Soszyński, łowczy koła Ponowa i pracownik Nadleśnictwa Chotyłów, cytowany przez "Dziennik Wschodni".

Szacowanie strat opiera się m.in. na ich dokumentacji fotograficznej, na co rozporządzenie o stanie wyjątkowym również nie zezwala. Za złamanie zakazu grozi kara do 5 tys. zł.

Myśliwi bez dochodów

Łowczy podkreśla, że brak możliwości sprzedaży tusz upolowanej zwierzyny powoduje, że myśliwi nie zarabiają. Jego zdaniem zapisy rozporządzenia powinny zostać jak najszybciej zmienione.

Nasze dochody w kołach to nasze składki, ale też pieniądze ze sprzedaży tusz zwierzyny. A skoro teraz jej nie pozyskujemy, to nie mamy dochodów. Stratni jesteśmy zarówno my myśliwi, jak i rolnicy – twierdzi Soszyński.

Jak informuje "Dziennik Wschodni", w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie na ten temat. Przygotowano wspólne stanowisko w sprawie zmian ustawowych.

Należałoby przenalizować rozporządzenie o rekompensatach i poszerzyć je o kategorię podmiotów, które mogą się o nie starać, tak by nasza branża łowiecka również mogła z tego korzystać – mówi p.o. łowczego okręgowego w Białej Podlaskiej.

PZŁ: To Skarb Państwa powinien wypłacić poszkodowanie

Przed kilkoma dniami Polski Związek Łowiecki wydał kołom łowieckim zalecenia dotyczące tego, jak powinni działać na obszarach objętych stanem wyjątkowym. "Szacowanie szkód łowieckich należy realizować na tyle, na ile zezwolą na to władze publiczne realizujące zadania na terenie objętym stanem wyjątkowym" - stwierdził PZŁ.

W ocenie zarządu PZŁ koła łowieckie powinny kontaktować się w tej sprawie z właściwym komendantem placówki Straży Granicznej i określić warunki pobytu na danym terenie. Dodano, że stan wyjątkowy jest "siłą wyższą", więc podmiotem zobowiązanym do wypłacenia odszkodowania może być Skarb Państwa.

Zobacz także: Polski pojazd Straży Granicznej zaatakowany. Białoruski pogranicznik złapany na gorącym uczynku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
obserwator
12 miesięcy temu
200 zł na hektar zniszczonej uprawy. To już lepiej niech ten zakaz będzie utrzymany.
***** ***
12 miesięcy temu
narzekają, że nie mogą prowadzić gospodarki łowieckiej, to do biedronki na kasę tam możecie zarobić a nie zabijać
Kogut
12 miesięcy temu
Ewcia szaleje! Jakieś złe wspomnienia z dzieciństwa, gdy szła do babci z koszyczkiem w kapturku? Gajowy był be?!
pobożny arab
12 miesięcy temu
Co nudzi im się mordować zwierząt nie można to strzelajcie do islamistów zwierzyna odsapnie i pożyje w spokoju.
Kogut
12 miesięcy temu
Jako rolnik chciałbym móc sam pilnować swojego pola. Dzik, jak każda świnia rozmnaża się w tempie kilkuset procent rocznie więc trzeba nad tym panować. Pieniądze za szkody to pic na wodę (szczególnie na łąkach). Nikt nie liczy kosztów robocizny, paliwa i rozwalonych sprzętów przy równaniu bucht na pół metra (i tak co rok). Dubeltówka w każdym gospodarstwie! ...i dwa granaty w świątecznym ubraniu.
Katolik
12 miesięcy temu
Nie zabijaj ! To Boskie przykazanie!
Henryk
12 miesięcy temu
Nie ma takiego obwodu łowieckiego który akurat w całości był by na terenie stanu nadzwyczajnego. A po za tym nie wykonanie planu odłowu tylko ucieszy przeciwników myśliwych.
Rafał
12 miesięcy temu
Wszyscy db krzyczycie bo głośno.Ale niech każdy z Was wyjmie z własnej kieszeni 20,50 albo 100 tyś za kukurydzę ,rzepak ,ziemniaki.Zwierzyns niszczy i plon i zasiewy.A nie wspomnę o lasach młodych sadzonkach,hektary spałowane sosny ,modrzewia, dęby poobgryzane pędy wzrostu.Wiec trzeba nad tym panować bo inaczej zjedzą nas zwierzęta.A dla rolnika do dochód,i regulowanie zobowiązań finansowych wobec Państwa.A kurczaki ,czy świnie też są zabijane żeby je zjeść trzeba to zrobić.S kto chce warzywa jeść niech je nikt mu tego nie broni...
D.O
12 miesięcy temu
Jaka gospodarka łowiecka to zwyczajni mordercy. Ten twór pownien zostać zlikwidowany.Natura sama się redukuje.
Wacek
12 miesięcy temu
Połowa myśliwych to kusownicy
ak001
12 miesięcy temu
O jak mi ich żal, tych biednych rzeźników :)
dbs
12 miesięcy temu
Te Ewa uspokój się!
Bloop
12 miesięcy temu
Jak oni się martwia o tych biednych rolników aż mi łzy w oczach z wzruszenia lecą 🤣
KokoJumbo
12 miesięcy temu
Yeehhaaa!! Już polowanie się zaczęło, nie jednego białorusina się ustrzeli
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić