Stare znicze jak nowe? Są na to sposoby

7

Wbrew pozorom nie musimy co roku kupować nowych zniczy. Po pierwsze to nieekologiczne, a po drugie zwłaszcza starszym osobom ciężko jest wybierać się na cmentarz z ciężkimi siatami. No i wreszcie - jeśli nie będziemy rok rocznie kupować nowych zniczy, to w naszych portfelach zostanie nieco pieniędzy.

Stare znicze jak nowe? Są na to sposoby
Dzięki tym sposobom wielorazowe znicze mogą nam służyć przez wiele lat (Pixabay)

Znicz wielorazowy jak nowy

Coraz częściej rezygnujemy z kupowania jednorazowych zniczy na rzecz tych z wymiennym wkładem. Dzięki temu przed odwiedzeniem grobów naszych bliskich możemy kupić jedynie wkład. Co nie znaczy, że sam znicz z biegiem czasu nie zostanie zniszczony w wyniku choćby zanieczyszczenia woskiem.

Jeśli kupujemy wkłady do zniczy w plastikowych otoczkach - wosk może z nich wypłynąć po zapaleniu, kiedy przenosimy znicze. Jeśli są to wkłady wolnostojące, to naturalnym jest że na dnie znicza zostanie roztopiony wosk. Warto jednak pamiętać, że wosk jest takim materiałem, który można w łatwy sposób usunąć.

Pamiętajmy jednak, żeby nie pocierać wosku. Jeśli jest on jeszcze ciepły, to wystarczy że weźmiemy miękką ściereczkę lub ręcznik papierowy i przykryjemy nimi plamę. Po niedługiej chwili materiał powinien wchłonąć wosk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposoby na "cmentarne hieny". Z nagrobka już nic nie zniknie

Co, jeśli wosk już zasechł? Powinniśmy zanurzyć znicz w ciepłej wodzie. Wówczas wosk się rozpuści i wypłynie. Resztki, które pozostaną na zniczu, możemy zmyć za pomocą mokrej gąbki z odrobiną płynu do naczyń.

Pomysłowe sposoby na drugie życie zniczy

W tym roku ceny zniczy znów poszybowały w górę. Powodem są zmiany na rynku cen szkła. Dlatego niektórzy sięgają po coś takiego, jak renowacja zniczy. Jest ona łatwa do wykonania, a potrzebne nam są jedynie farba w sprayu i ewentualnie pistolet z klejem oraz wybrane ozdoby.

Aby odmienić wygląd, a dokładnie kolor znicza, zdejmujemy jego podstawkę i przykrywkę, które kładziemy na gazecie. Pamiętajmy, żeby oba te elementy były czyste i wysuszone. Wówczas zakładamy rękawiczki i z pomocą sprayu rozprowadzamy na podstawce i przykrywce nowy kolor. Przed założeniem ich na szklaną część znicza musimy poczekać, aż kolor wyschnie.

Jeśli chcemy - z pomocą pistoletu do klejenia na gorąco możemy na szkle (jeśli znicz ma kształt prostopadłościanu) umieścić różnego rodzaju ozdoby, jak kwiaty czy liście. Możemy też w ten sposób ozdobić podstawkę znicza.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić