Student z Rosji sprzeciwiał się wojnie. Oto co mu zrobili

Funkcjonariusz policji sądowej pobił 22-letniego Dmitrija Iwanowa, który jest w Rosji oskarżany o "dyskredytację wojska". Mundurowy miał próbować włożyć głowę studenta do muszli klozetowej i groził, "że go zgwałci". Żaden inny przedstawiciel rosyjskiego sądu na to nie zareagował.

Student z Rosji sprzeciwiał się wojnie. Oto co mu zrobili
Aktywista Dmitrij Iwanow (Telegram)

O incydencie opowiedziała portalowi "Mediazona" prawniczka 22-letniego Iwanowa, Maria Eismont. Jak przekazała, po środowej rozprawie w sądzie strażnik "dość niegrzecznie" włamał się do klatki, w której siedział Iwanow i "próbował go stamtąd wyciągnąć".

Policjant pobił aktywistę

Według niej, Iwanow poprosił pracownika, aby pozwolił mu posłuchać przemowy swojej prawniczki, ale ten natychmiast go zabrał. Następnego dnia oskarżony opowiedział Eismont, że strażnik zrzucił go ze schodów, wyłączył kamery monitoringu i bił go po głowie i żebrach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnicze manewry Białorusi i Rosji. Poderwano myśliwce MiG-29

Funkcjonariusz wykręcał mu ręce za plecami. Iwanow dodał, że miał on opuścić głowę do toalety i zagroził, że "włoży mu patyk w odbyt". Drugi policjant "wszystko widział, ale nie zareagował". Eismont zasugerowała, że Iwanow został pobity w taki sposób, aby "nie pozostawić śladów". Lekarz przebywający w areszcie śledczym zarejestrował jedynie niewielkie krwiaki na nadgarstkach.

Oskarżony o "dyskredytację wojska"

22-letni student Dmitrij Iwanow został aresztowany za komentarze w mediach społecznościowych na temat zbrodni wobec cywilów dokonanych przez wojskowych rosyjskich w podkijowskiej Buczy. Sprawa karna przeciwko Iwanowowi toczy się od czerwca br. roku na podstawie przepisów o "fałszywych informacjach" o działaniach armii.

Dmitrij Iwanow jest studentem informatyki i liderem grupy inicjatywnej na rzecz praw studentów Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (po rosyjsku skrót "IG MGU"). Oskarżono go m.in. o udostępnienie na Telegramie IG MGU publikacji, nawołującej do pokojowych demonstracji.

Student nadal przebywa w areszcie

Sędzia nakazał osadzenie go w ośrodku detencyjnym na 10 dni. 8 maja, gdy Dmitrij Iwanow opuszczał ośrodek, został natychmiast ponownie aresztowany, ponownie oskarżony o nawoływanie do protestów, a jego pobyt w ośrodku detencyjnym przedłużono o kolejne 25 dni.

Dmitrij Iwanow miał zostać zwolniony 2 czerwca, ale tego dnia został aresztowany po raz trzeci. Obecnie aktywista jest nadal pozbawiony wolności. W wyniku wielokrotnych aresztowań i zatrzymań uniemożliwiono mu także podejście do egzaminów końcowych i ukończenie studiów.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić