Tajne działania na Krymie. Ukraina wyjawiła, co planuje Rosja

Rosjanie przygotowują się do tajnej mobilizacji na okupowanym przez siebie Krymie - ostrzega Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W okupowanym Sewastopolu wezwania do wojska otrzymali ci, którzy wcześniej nie mogli zostać zmobilizowani.

Tajne działania na Krymie. Ukraina wyjawiła, co planuje Rosja
Rosyjskie wojska na Krymie (Getty Images, 2014 Anadolu Agency)

Jak pisze Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku, tajna mobilizacja ma objąć cały teren okupowanego Krymu. Działania mobilizacyjne zaczęły się również w okupowanym Sewastopolu. Tam wezwania do komisariatów wojskowych zaczęli otrzymywać informatycy, pracownicy finansowi i inni specjaliści.

Mobilizacja na Krymie

Sztab podkreśla, że są to grupy mieszkańców, którzy wcześniej byli zwolnieni z obowiązku stawienia się do wojska z powodu wykonywanego przez nich zawodu. Jednak oficjalnie o kolejnej fali mobilizacji na Krymie się nie mówi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nie chcą walczyć. Masowa ucieczka z Rosji

W przeddzień Nowego Roku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zwrócił się do obywateli Rosji z ostrzeżeniem, że ich rząd przygotowuje się do zamknięcia w styczniu granic dla mężczyzn w wieku poborowym i rozpoczęcia nowej fali mobilizacji.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji?

4 stycznia sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że Rosja przygotowuje się do kolejnej fazy wojny w lutym. Zasugerował, że w najbliższym czasie w Rosji zostanie ogłoszona kolejna fala mobilizacji.

Dzień później Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjskie kierownictwo podejmuje działania, które miałoby zapobiec masowym wyjazdom za granicę mężczyzn w wieku poborowym przed kolejną falą mobilizacji, która spodziewana jest w styczniu.

"Przedłużająca się wojna z Ukrainą"

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenia, że rząd Rosji kontynuuje prace nad rozszerzeniem kategorii obywateli kwalifikujących się do mobilizacji. Niezależny serwis Meduza poinformował w poniedziałek, że Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, odrzuciła propozycję odroczenia mobilizacji doktorantów.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że między 2023 a 2026 rokiem zostaną wprowadzone szeroko zakrojone reformy wojskowe, mające na celu rozbudowanie rosyjskich konwencjonalnych sił zbrojnych. Możliwe jest, że ma to na celu przygotowanie się do przedłużającej się wojny z Ukrainą - ocenia amerykański think tank.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić