Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Szczepienia przeciw koronawirusowi dla 12-latków. Jest decyzja Komisji Europejskiej

29

Komisja Europejska zatwierdziła szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat. W badaniu szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu zakażeniu, a działania niepożądane obejmują ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę, które ustępują po kilku dniach.

Szczepienia przeciw koronawirusowi dla 12-latków. Jest decyzja Komisji Europejskiej
Szczepienia przeciw koronawirusowi dla dzieci w wieku 12-15 lat (Getty Images)

Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o szczepieniu nastolatków od 12 do 15 roku życia przeciwko koronawirusowi. Wspomniane roczniki otrzymają preparat BioNTech/Pfizer. Decyzję KE przekazała w poniedziałek unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Szczepienia przeciw koronawirusowi dla 12-latków. Jest decyzja KE

Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania preparatu przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Procedura ma wyglądać tak samo jak u starszych roczników: dwa zastrzyki przyjmowane w odstępie co najmniej trzech tygodni.

W badaniu szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu COVID-19 w tej grupie wiekowej, chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 75 proc. do 100 proc. Skuteczność preparatu sprawdzano na grupie blisko 2 tys. nastolatków w wieku 12-15 lat, u których nie wykryto oznak wcześniejszego zakażenia.

Żadne z 1005 dzieci, które otrzymały szczepionkę, nie zachorowało na COVID-19. Z kolei 16 dzieci z 978, które otrzymały placebo, zaraziło się później koronawirusem.

A działania niepożądane?

Obejmują ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu - informuje PAP.

EMA podkreśla, że ze względu na ograniczoną liczbę dzieci objętych badaniem nie udało się wykryć rzadkich skutków ubocznych. Komisja ds. Bezpieczeństwa EMA bada bardzo rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia, czyli błony otaczającej serce, które wystąpiły po szczepieniu preparatem Comirnaty, głównie u osób poniżej 30. roku życia. Obecnie nic nie wskazuje na to, że te przypadki są spowodowane szczepionką - podała Agencja.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić