Szczepionka AstraZeneca. Jedną płeć częściej dotyka zakrzepica

358

Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków informuje, że zakrzepica po podaniu szczepionki AstraZeneca częściej występuje u kobiet. Poza tym, na powikłania po podaniu preparatu tej firmy są narażone osoby poniżej 30. roku życia.

Szczepionka AstraZeneca. Jedną płeć częściej dotyka zakrzepica
Zakrzepica po AstraZeneca częściej występuje u kobiet (PAP, EPA)

Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Opieki Zdrowotnej wydała najnowszą opinię dotyczącą skutków ubocznych po szczepionce AstraZeneca. Przede wszystkim regulator leków odniósł się do przypadków zakrzepów krwi. Zakrzepica częściej zdarza się u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczy to przede wszystkim ludzi młodych.

Jak informuje agencja Reutera, że zakrzepica i tzw. małopłytkowość po podaniu preparatu AstraZeneki najczęściej występuje u osób poniżej 30. roku życia. Brytyjczycy nie byli jednak pewni, czy kobiety rzeczywiście są narażone bardziej, ponieważ ta płeć szczepiła się częściej.

To są bardzo rzadkie przypadki

Regulator leków uspakaja, że przypadki powstawania podobnych skutków ubocznych po szczepionce AstraZeneca są bardzo rzadkie. W Wielkiej Brytanii dotąd stwierdzono 242 takie przypadki, w tym 6 po podaniu drugiej dawki. Do 28 kwietnia pierwszą dawką tego preparatu zaszczepiono 22,6 mln Brytyjczyków. 5,9 mln osób otrzymało dwie dawki tej szczepionki.

AstraZeneca skuteczna w 76 proc.

Średnia skuteczność AstraZeneki to 76 proc. Szczepionka ma najwyższą skuteczność, jeśli 2. dawka zostanie podana po 12 tygodniach od pierwszej. Do Polski w poniedziałek trafił kolejny 1 mln dawek szczepionki od AstraZeneca - potwierdził w rozmowie z PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Jak poinformował prezes RARS, szczepionki, które w poniedziałek dotarły do kraju, będą "wychodzić od razu do punktów szczepień". "AstraZeneca będzie na kilka tygodni rozłożona, bo to jest – niestety - tak, że jakbyśmy w tym tygodniu przeznaczyli cały 1 mln do dystrybucji do punktów szczepień, to później trzeba by po tych iluś tygodniach mieć kolejną gwarancję na 1 mln drugich dawek" - wyjaśnił.

Z informacji zamieszczonej na stronie gov.pl - która nie uwzględnia poniedziałkowej dostawy - wynika, że do Polski dotarło do tej pory w sumie 12 901 190 szczepionek przeciw COVID-19, z czego 12 628 420 trafiło już do punktów szczepień.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić