"Szkoła łamie prawo". Punktują błędy w organizacji rekolekcji

106

Temat rekolekcji w szkołach, podobnie jak lekcje religii, podnoszony jest w ostatnim czasie niemalże na każdym kroku. Tym razem nauczyciele skupieni wokół inicjatywy "Protest z wykrzyknikiem" postanowili zabrać głos przy okazji "zamieszania w planach lekcji spowodowanego organizacją rekolekcji".

"Szkoła łamie prawo". Punktują błędy w organizacji rekolekcji
ksiądz katecheta wykorzystywał seksualnie swoją uczennicę. Chciał uniknąć kary więzienia (Adobe Stock, DAREK11)

Nieformalna grupa pod nazwą Protest z wykrzyknikiem skupiająca nauczycieli popierających strajki w 2019 roku oraz zmiany w polskim szkolnictwie po raz kolejny zabiera głos w ważnej dla edukacji kwestii.

Tym razem chodzi o rekolekcje dla katolickich uczniów i zamieszanie w planach lekcji spowodowane ich organizacją.

Zaczął się sezon na rekolekcje i jak co roku media donoszą o przypadkach naruszeń prawa podczas ich organizacji - piszą przedstawiciele strajku i przytaczają przykłady naruszeń o jakich głośno jest m.in. w sieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Huśtał się na świątecznej iluminacji w środku miasta. Kuriozalne nagranie z Legnicy

W obszernym wpisie rozprawiają się także z najpopularniejszymi naruszeniami ze strony szkoły, jak choćby doprowadzanie dzieci ze szkoły do kościołów.

Rekolekcje organizowane są przez parafię przy udziale szkolnych katechetów i to organizatorzy odpowiadają za bezpieczeństwo uczniów i uczennic. Nie ma odprowadzania do kościoła ani pilnowania osób uczestniczących w naukach religijnych przez innych poza katechetami pracowników szkoły - czytamy we wpisie.

Ponadto członkowie Protestu z wykrzyknikiem podkreślają że nawet gdy szkoła podczas rekolekcji organizuje lekcje dla reszty uczniów, efekt jest mizerny.

"W klasach, w których odnotowuje się w tych dniach wysoką absencję, trudno przecież realizować normalny tok nauki - na przykład wprowadzać nowe treści" - tłumaczą.

Komentujący post zauważają jeszcze jeden niepokojący aspekt organizacji rekolekcji. Pisze o nim jedna z internautek:

Szkoła ŁAMIE PRAWO fałszując dokumentację poprzez wstawienie uczniom obecności na lekcjach w czasie 3 dni rekolekcji, na których faktycznie ich nie było. O ile nie są to dni dyrektorskie zapowiedziane na początku roku, a w zdecydowanej większości nie są - pisze.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić