Danuta Pałęga| 
aktualizacja 

Szok i rozpacz mieszkańców wsi. Wycięli blisko 300 wiekowych jesionów

73

Mieszkańcy Okalewa w województwie kujawsko-pomorskim są zszokowani i zrozpaczeni po wycince wiekowej alei jesionów. Wymagała tego przebudowa drogi wojewódzkiej nr 563. "To jest szok. Jakby wyrwano wsi serce" - żalą się mieszkańcy i nie potrafią zrozumieć brutalnej decyzji drogowców.

Szok i rozpacz mieszkańców wsi. Wycięli blisko 300 wiekowych jesionów
Masowa wycinka drzew. Mieszkańcy są załamani (Pixabay)

Zarząd Dróg Wojewódzkich, odpowiedzialny za realizację projektu, argumentuje, że decyzja o wycince była wynikiem konsultacji społecznych. W ramach inwestycji planowane są nowe nasadzenia drzew, jednak mieszkańcy i ekolodzy pozostają sceptyczni co do tych działań.

Jak alarmuje "Gazeta Pomorska", wycięto już 285 jesionów, co budzi obawy o wpływ na lokalny krajobraz i ekosystem, zwłaszcza że w pobliżu znajduje się zabytkowy teren pałacowo-parkowy. Decyzję o wycince podyktowała dodatkowo przebudowa drogi wojewódzkiej nr 563 na odcinku Rypin - Żuromin - Mława.

Ma ona zostać poszerzona, a to wymaga usunięcia drzew.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykły lokator budki lęgowej dla ptaków. Odkrycie leśników z warmińsko-mazurskiego

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu, cytowany przez Gazetę Pomorską, oświadczył, że "zezwolenie na usunięcie 31 drzew wydał wójt gminy Skrwilno". Natomiast Zarząd Dróg Wojewódzkich podkreśla, że "prace realizowane są zgodnie z decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz pozwoleniami wydanymi przez Wójta Gminy Skrwilno".

Mieszkańcy i ekolodzy są zaniepokojeni nie tylko samą wycinką, ale także tym, że odbywa się ona w sezonie lęgowym ptaków. Gazeta Pomorska informuje, że drogowcy zapewniają, iż prace prowadzone są pod stałym nadzorem ornitologa.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W ramach kompensacji planowane są nasadzenia około 250 nowych drzew, w tym lip srebrzystych, klonów pospolitych i jaworów. Mimo to, nowe nasadzenia nie zrekompensują utraty starych, ponad stuletnich drzew, które były integralną częścią lokalnego krajobrazu. Wycinane jesiony stanowiły część parku założonego na przełomie XVIII i XIX wieku.

Rozpacz mieszkańców Okalewa i ich zaniepokojenie zmianami krajobrazowymi są zrozumiałe. Stare drzewa stanowiły nie tylko element estetyczny, ale także ważny składnik ekosystemu, którego odbudowa zajmie wiele lat. Dla większości społeczności wycięte jesiony to też ogromny sentyment do minionych lat i wzruszające wspomnienia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić