o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Afera ze szczepieniami. Tak ABW skorzystało w Rzeszowie

511
Podziel się

Sprawa szczepień w Rzeszowie wzburzyła opinię publiczną, bo poza kolejnością zaszczepiono młodsze osoby. Teraz pojawił się kolejny, nieznany dotąd wątek tej afery. Według informacji, do których dotarło o2.pl, na zamieszaniu skorzystali funkcjonariusze ABW.

Afera ze szczepieniami. Tak ABW skorzystało w Rzeszowie
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaszczepili się w Rzeszowie? (PAP)
bESlFfhN

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, podobnie jak wojsko, policja i inne służby, były przypisane w narodowym programie szczepień do grupy I, czyli do służb mundurowych. W teorii "mundurówka" powinna otrzymywać w większości szczepionki firmy Astra Zeneca, lecz… "na sposoby są sposoby".

W rzeszowskim Wydziale Zamiejscowym ABW, podlegającym pod delegaturę lubelską, funkcjonariusze odmówili przyjęcia szczepionki Astra Zeneca. Większość, jak mówi nasz informator, przyjęła szczepionkę Pfizera. W jaki sposób?

bESlFfhP
Tuż przed Wielkanocą w jednej z przychodni w Rzeszowie przypadkowo rozmrożono za dużo szczepionek Pfizera. Żeby się nie zmarnowały, szczepiono spoza kolejki, ale tylko uprawnionych – mówi o2.pl nasz informator.
Zobacz także: ABW zatrzymała Ukraińca za faszyzm

Mieli się o tym dowiedzieć funkcjonariusze ABW i gremialnie skorzystać z okazji. Zważywszy, że Wydział Zamiejscowy może liczyć około 70 osób, mogła to być pokaźna grupa. Nawet jeśli nie zaszczepili się wszyscy.

bESlFfhV

Szczepienia w ABW. Bezprawne? Nie, ale wątpliwe moralnie

Wygląda na to, że funkcjonariusze czekali aż sprawa rozejdzie się po kościach, bo przy skali szczepień w Rzeszowie to jednak niewiele osób.

Praktycznie całe ABW o tym wie. Teraz piszą notatki wyjaśniające. Każdy "gdzieś" usłyszał, był uprawniony, nie wpychał się do kolejki, skorzystał z okazji, "żeby szczepionki się nie zmarnowały" – mówi osoba znająca kulisy sprawy w rozmowie z o2.pl
bESlFfhW

Co na to organy nadzorujące szczepienia? Sprawa bowiem, choć z prawnego punktu widzenia jest "czysta”, to budzi wątpliwości natury etycznej. o2.pl wysłało w tej sprawie szereg pytań – do KPRM, Ministerstwa Zdrowia, ABW i biura ministra – koordynatora służb specjalnych.

Jak dotąd wyłącznie resort zdrowia odniósł się do opisywanej przez nas sytuacji. ABW oraz KPRM do chwili publikacji nie chciały odnieść się do nadesłanych pytań.

Zarejestrowane i uprawnione grupy wiekowe poniżej 70. roku życia (z wyłączeniem grupy 1B) mogą być szczepione wszystkimi dostępnymi szczepionkami (AstraZeneca, Pfizer, Moderna), co nie oznacza swobody jej wyboru przez pacjenta. W momencie ustalania terminu szczepienia pacjenta na I dawkę, zarówno za pośrednictwem infolinii, jak i bezpośrednio w punkcie szczepień, jest przypisywany do szczepienia produkt dostępny na rynku w ustalonej dacie szczepienia. Natomiast pacjenci powyżej 70 roku życia oraz z grupy 1B podlegają szczepieniu produktami Pfizer, Moderna” – informuje o2.pl resort zdrowia.
bESlFfhX

Przypomnijmy: Wirtualna Polska informowała, że w Rzeszowie dochodziło do masowych szczepień mieszkańców. Dokonywać szczepień miało rzeszowskie Centrum Medyczne „Medyk”, a szczepić się miały osoby nawet w wieku 20 – 30 lat, bez zleceń i skierowań.

Media łączyły tę akcję z wyborami na prezydenta miasta. W wyniku doniesień medialnych NFZ wszczęło kontrolę. Dotyczy ona m.in. opisanego przez Wirtualną Polskę procederu wielokrotnego szczepienia strzykawkami jednorazowego użytku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESlFfiq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(511)
gość
8 miesięcy temu
Słyszy się, że ludzie maja wątpliwości czym byli szczepieni. Szczególnie w małych prywatnych placówkach.Wiele pozostawia do życzenia....
gość
8 miesięcy temu
Dlaczego usuwacie wpisy??!
Tomasz11
8 miesięcy temu
Co za afera wszystkich bez wyjątku zwolnić za przekroczenie uprawnień i nieetyczne zachowanie.
bESlFfir
olo
8 miesięcy temu
ja tak tylko w kwestii formalnej, czy ze służb mundurowych skorzystało tylko ABW, czy pozostale służby też jak np. Policja, Straż Pożarna, Wojsko, SKW, CBA, Straz Graniczna, Straz Miejska itd itp? Bo mnie się widzi, że wszystkie, wiec o co szum?????
uważaj!
8 miesięcy temu
Każda taka akcja może być źródłem nadużyć i kombinacji, nieuczciwych placówek---są info-------
gość
8 miesięcy temu
Szczepienia mogą być powodem nadużyć. W placówce w Wa-wie, szczepiono astra zenecą, mimo , że w przy rejestracji była informacja ,że phaizerem!
Ziobro
8 miesięcy temu
I skorzystali tez pracownicy prokuratury
tttyyy
8 miesięcy temu
państwo z tektury i dykty
emerytka
8 miesięcy temu
a ja jak czekałam tak czekam dalej na Pfaizera
Gruby
8 miesięcy temu
W moim mieście tak się spieszą ze szczepieniem, że w piątek zaszczepiono mnie zamiast szczepionką przeciw koronawirusowi szczepionką przeciw rotawirusom. A żeby było śmieszniej i niebezpieczniej szczepionkę podano mi domięśniowo (w lewe ramię). Ta szczepionka jest podawana doustnie dzieciom do 2-3 lat. W sumie zanim, się zorientowano zaszczepiona tą szczepionką 6 osób.
Szok
8 miesięcy temu
Więc jesteśmy bezpieczni
ela53
8 miesięcy temu
chwileczkę jaki to hejt kiedy pytam kiedy zostaną zaszczepione ekspedietki
ela53
8 miesięcy temu
A kiedy zostaną zaszczepione ekspedyjentki w sklepach które obsługują zaszczepionych nauczycieli,policjantów, seniorów, polityków lekarzy,pielęgniarki i wszystkich innych świętych nikogo to nie interesuje.Bajzel
bESlFfij
jaca
8 miesięcy temu
Szkoda ze pani z biedronki nie jest uprawniona
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić