Tak wyglądałby areszt Putina. "Może nawet nie dojechać do Hagi"

Władimirowi Putinowi grozi areszt w 123 krajach, które współpracują z Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Eksperci uważają, że rosyjski przywódca nie będzie ryzykował i nie pojawi się w żadnym z nich. Wszystko mogą jednak zmienić wewnętrzne ruchy w Rosji.

Tak wyglądałby areszt Putina. "Może nawet nie dojechać do Hagi"
Władimir Putin (PAP EPA)

MTK wydał w zeszłym tygodniu nakaz aresztowania Wladimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej.

Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na nielegalnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Nakaz aresztowania Putina

Zdaniem prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, Federacja Rosyjska nie tylko nie zaprzecza stawianym oskarżeniom o deportację dzieci, ale "traktuje je jako powód do chwały".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin poza Moskwą. Ekspert o możliwych sobowtórach

Karim Khan dodał, że Trybunał w Hadze występował w tej sprawie do Rosji, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Centrum ds. analizy polityki (CEPA) zwraca uwagę, że wszystkie państwa MTK – w tym każdy członek Unii Europejskiej, większość państw afrykańskich, wszystkie państwa Ameryki Łacińskiej i Południowej z wyjątkiem Kuby i Nikaragui – są prawnie zobowiązane do aresztowania Putina, jeśli kiedykolwiek postawi stopę na ich terytorium.

Putin może stanąć przed sądem w Hadze

Wład Mychnenko, ekspert w dziedzinie postkomunistycznej transformacji Europy Wschodniej i byłego Związku Radzieckiego z Uniwersytetu Oksfordzkiego, powiedział "Newsweekowi", że wierzy, że Putin mógłby zostać aresztowany i wysłany do sądu w Hadze.

Doszłoby do tego w sytuacji, gdyby został odsunięty od władzy w Rosji i gdyby elity w tym kraju przygotowały go do aresztowania. Jednak na razie Kreml będzie dbał o bezpieczeństwo Putina.

Kreml wierzy, że USA rządzą światem, dlatego Putin nie postawi stopy na terytorium państwa członkowskiego MTK, aby uniknąć wstydu - powiedział Mychnenko. Dodał, że Putin prawdopodobnie nie zaryzykuje wyjazdu do Tadżykistanu czy RPA.

"Jest zwykłym dyktatorem"

Jego zdaniem, jeśli Putin zaryzykuje i odwiedzi któreś z państw członkowskich MTK i "wpadnie w kłopoty", może to być sygnałem dla rosyjskich elit, które chcą się go pozbyć.

- Można łatwo wyczarować zastępcę, który mógłby nawet obiecać "zemstę za areszt drogiego przywódcy", ale tylko na pokaz - powiedział.

Borys Bondariew, były rosyjski dyplomata, uważa, że Putina można zastąpić i że może on ostatecznie zostać zmuszony do ustąpienia, jeśli przegra wojnę z Ukrainą. - Nie jest superbohaterem. Nie ma żadnych supermocy. Jest zwykłym dyktatorem – powiedział "Newsweekowi".

"Może nawet nie dotrzeć do Hagi"

Mychnenko porównał Putina do Slobodana Milosevicia, który w 1999 roku stanął przed MTK. - Po utracie władzy w kraju nowy przywódca Serbii – aby przywrócić stosunki z Zachodem – przekazał Miloszevicia trybunałowi w Hadze – powiedział Mykhnenko.

Zdaniem eksperta, postputinowscy przywódcy mogliby zastosować tę samą sztuczkę, aby przywrócić stosunki z Zachodem. Jednak w tym scenariuszu Putin może nawet nie dotrzeć do Hagi, ponieważ elity "będą chciały go wyciszyć wcześniej".

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić