aktualizacja 

Ten gatunek opanowuje Europę. Dotarł już do Polski

102

Roztocza kojarzą nam się raczej z kurzem i alergiami. Żyją w każdym domu i z reguły są na tyle małe, że nawet nie wiemy, jak wyglądają. Jednak od tej reguły występują wyjątki i jak informują leśnicy, niektóre roztocza są wyjątkowo drapieżne.

Ten gatunek opanowuje Europę. Dotarł już do Polski
Lądzień czerwonatka. (Facebook, Lasy Państwowe)

Lądzień czerwonatka to mały czerwony pajączek zaliczany są do roztoczy. Jego wielkość nie przekracza łebka od szpilki. Krwistoczerwone ubarwienie sprawia, że pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów (lecz ogromnych jak na roztocza - zaznaczają leśnicy) dostrzeżemy go już z daleka.

Lądzień ten jest naszym prawdziwym sojusznikiem. Poluje na niewielkie owady, w tym choćby Skupeńce lipowe. Choć wydaje się niepozorny, to jest naprawdę skutecznym łowcą i potrafi pochwycić ofiary dużo większe od samego siebie - informują pracownicy Lasów Państwowych.

Lądzień czerwonatka ma teksturę najwytworniejszej z tkanin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykłe drzewa na szczycie Bieszczad. Nagranie z Nadleśnictwa Baligród

Czym są skupieńce lipowe na które poluje? Są to ciepłolubne owady rodzime dla regionu Morza Śródziemnego. Od ok. 40 lat zaczęły jednak opanowywać kolejne kraje w zachodniej, środkowej i południowej części Europy m.in. Francję, Niemcy, Szwajcarię, Austrię, Węgry, Czechy, Słowację i w końcu Polskę. Szybką ekspansję tego owada w ciągu ostatnich dekad przypisuje się m.in. postępującemu ociepleniu klimatu.

W Polsce pojawiły się w 2016 r. i wystarczyło kilka kolejnych lat, by skupieńce były regularnie notowane na dużym obszarze Polski.

Żerują na roślinach ślazowatych, ale to lipę sobie szczególnie upodobały jako miejsce schronienia i wypoczynku i to w spękaniach jej kory można je teraz bardzo łatwo dostrzec. Tym bardziej że w charakterystyczny sposób odbijają światło słoneczne, błyszcząc w jego promieniach trochę jak małe lustereczka - informują leśnicy.

Wciąż nie jest jasne czy skupieńce lipowe zagrażają drzewom.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić