To koniec ekogroszku w Polsce. Anna Moskwa podała szczegóły

233

Organizacje walczące o ochronę środowiska od dawna wskazywały jak błędna jest nazwa ekogroszek. Węgiel określany tym mianem nie miał nic wspólnego z ekologią. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa ma w planach zmianę nazwy. Przedstawiono już propozycję nowej nazwy.

To koniec ekogroszku w Polsce. Anna Moskwa podała szczegóły
Znika nazwa ekogroszek. (Pixabay)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zmiany nazewnictwa węgla, który obecnie określany jest jako ekogroszek. Jak przekazuje Rzeczpospolita, w zamian pojawi się nazwa "groszek plus".

Ekogroszek zniknie z Polski

Analogiczna zmiana ma również dotyczyć ekomiału. Nazwa, podobnie jak w przypadku ekogroszku, również została uznana za myląca. Nie posiada bowiem cech mogących sugerować jego "ekologiczność". Nazwa zostanie zmieniona na "miał plus".

W klasyfikacji pojawi się także nowa kategoria, która zostanie nazwana "groszkiem premium". Będzie dotyczyła opału z górnym wymiarem ziarna 31,50 mm. Na ten temat wypowiedziała się ekspertka ds. odpowiedzialnego biznesu w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prehistoryczne odkrycie w gminie Sztutowo. Odnaleziono przedmiot z epoki neolitu
Wprowadzając nazwy "groszek plus" i "miał plus", Ministerstwo Klimatu daje sygnał producentom, że nie będzie dłużej tolerować ekościemy w branży węglowej. Przedrostek "eko" to chwyt marketingowy, który błędnie sugeruje, że węgiel może być przyjazny dla środowiska. A tak nie jest — powiedziała Kamila Drzewicka, radczyni prawna, ekspertka ds. odpowiedzialnego biznesu w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Badania Fundacji ClientEarth z 2021 r. wskazywały, że wiele osób sugeruje się nazwą. Aż 25 proc. badanych ogrzewających domy węglem i 44 proc. badanych ogrzewających domy ekogroszkiem określiło ten produkt jako ekologiczny. "66 proc. ankietowanych wskazało, że spalanie węgla może być przyjazne dla środowiska, jeśli używa się produktu wysokiej jakości" - przytacza dziennik "Rzeczpospolita".

Projekt nie wszedł jeszcze w życie. Znajduje się na etapie konsultacji.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić