aktualizacja 

To "koniec żartów!". "Vos estis lux mundi" wchodzi w życie 30 kwietnia

156

Papież Franciszek postanowił podpisać dokument "Vos estis lux mundi". Na jego mocy ustalone zostały procedury, których celem jest zapobieganie i zwalczanie przestępstw związanych z wykorzystaniem seksualnym w Kościele. Wiadomo już, kiedy dokument wejdzie w życie.

To "koniec żartów!". "Vos estis lux mundi" wchodzi w życie 30 kwietnia
Papież Franciszek (Getty Images, Mondadori Portfolio)

Polscy biskupi i inni duchowni będą musieli uważać na nowe zasady. Chodzi o wytyczne zawarte w "Vos estis lux mundi". Do treści tego dokumentu za pośrednictwem portalu więź.pl odniósł się publicysta Krzysztof Bramorski.

Papieski dokument zostaje wprowadzony na stałe i rozwiewa podnoszone w ostatnim czasie wątpliwości co do tego, czy VELM przez ostatnie miesiące w ogóle obowiązuje. Dotychczasowe brzmienie wprowadzało bowiem okres obowiązywania z mocą od 1 czerwca 2019 r. tytułem eksperymentu na okres trzech lat - zaznaczył.

Najnowszy dokument obowiązywać będzie od 30 kwietnia 2023 roku. Na podstawie procedur określonych w "Vos estis lux mundi" ukarano już kilkunastu polskich biskupów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwszy taki pogrzeb. "Kolejni papieże będą przechodzić na emeryturę"

"Vos estis lux mundi": o co chodzi?

Krzysztof Bramorski nieco szerzej wypowiedział się na temat dokumentu podpisanego przez papieża Franciszka. Zwrócił uwagę choćby na kwestię współpracy władzy kościelnej oraz państwowej władzy sądowniczej.

Nieprawidłowe i sprzeczne z wolą prawodawcy kościelnego są jakiekolwiek działania organów kościelnych zmierzające do utrudniania postępowań prokuratorskich lub sądowych. Może to dotyczyć niektórych polskich diecezji, które odmawiały współpracy z organami i instytucjami państwa - zaznaczył publicysta.

"Super Express", odnosząc się do ruchu papieża Franciszka, twierdzi, że podpisanie wspomnianego dokumentu jest wyraźnym sygnałem. Chodzi o to, że głowa Kościoła mówi "koniec żartów!". Czy teraz zapobieganie i zwalczanie przestępstw związanych z wykorzystaniem seksualnym w Kościele będzie skuteczniejsze? Czas pokaże.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić