Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Tragedia w kopalni. Nie żyje 47-letni górnik

10

47-letni górnik zmarł podczas pracy na poziomie 900 metrów w KWK Borynia-Zofiówka-Bzie w Jastrzębiu-Zdroju. Rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował, że do śmierci doszło z przyczyn naturalnych. Mężczyzna niespodziewanie zasłabł i stracił przytomność.

Tragedia w kopalni. Nie żyje 47-letni górnik
47-letni górnik zmarł podczas pracy na poziomie 900 metrów w KWK Borynia-Zofiówka-Bzie w Jastrzębiu-Zdroju (Wikimedia Commons)

Do tragicznego zdarzenia doszło w środę około godz. 22 w Ruchu Zofiówka. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że poszkodowany, który wraz z kolegą wykonywał prace transportowe, nagle zasłabł i stracił przytomność. Współpracownik natychmiast podjął akcję reanimacyjną – poinformował PAP rzecznik JSW Tomasz Siemieniec.

Akcję reanimacyjną przejął ratownik medyczny, który został skierowany na miejsce wraz z zastępem ratowników górniczych, ale życia górnika nie udało się uratować. Po przetransportowaniu go na powierzchnię lekarz stwierdził jego zgon.

47-letni górnik pracował w JSW od 2009 r. Był także ratownikiem górniczym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tragiczny wypadek na S8 w Warszawie. Nagranie z miejsca zdarzenia

Tragiczny bilans wypadków w kopalniach

Badaniem przyczyn i okoliczności śmierci zajmuje się komisja z Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku i służby BHP kopalni.

Zgodnie z danymi Wyższego Urzędu Górniczego, w roku ubiegłym doszło do 15 wypadków śmiertelnych w łącznie 12 kopalniach, z czego najwięcej (cztery) w ZG Sobieski.

W tym roku natomiast zginęło 10 górników - w tym ośmiu w kopalniach węgla kamiennego, a trzech zostało poważnie rannych. Do jednego z najtragiczniejszych wypadków doszło w kopalni Mysłowice-Wesoła należącej do Polskiej Grupy Górniczej, gdzie trzech górników zginęło w wyniku wstrząsu w kopalni.

Wśród najczęstszych przyczyn górniczych katastrof wskazuje się tąpnięcia wywołane silnymi wstrząsami górotworu, wybuchy pyłu węglowego oraz zapalenia i wybuchy metanu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić