Transport do Morskiego Oka to wciąż kłopot. Ten pojazd ma go rozwiązać

33

Kwestia transportu turystów do Morskiego Oka wciąż budzi wielkie emocje. Jednym z rozwiązań mających usprawnić obsługę na tym szlaku jest zastosowanie pojazdu elektrycznego. Jeden z nich - tzw. e-fasiąg - powstaje właśnie w okolicach Zgorzelca.

Transport do Morskiego Oka to wciąż kłopot. Ten pojazd ma go rozwiązać
Już wkrótce na trasie do Morskiego Oka może pojawić się e-fasiąg. (Adobe Stock, ALBINMARCINIAK)

Począwszy od długiego, majowego weekendu, w przestrzeni publicznej na nowo rozgorzała dyskusja na temat zasadności prowadzenia konnego transportu na trasie do Morskiego Oka. Wszystko przez upadek konia, który był przywracany do pracy przez woźnicę w sposób, który budził spore wątpliwości.

Od tego czasu w sprawę rozwiązania tego problemu zaangażował się szereg różnorodnych podmiotów. Mowa tutaj m.in. o Tatrzańskim Parku Narodowym. Ministerstwie Klimatu czy też stowarzyszeniu zrzeszającemu woźniców pracujących na tym popularnym szlaku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Hybrydowym wozem nad Morskie Oko. ''Lepiej dla środowiska i dla zwierząt''

Efektem tych działań były testy pojazdów elektrycznych, które były sprawdzane w trudnych warunkach na trasie od Palenicy Białczańskiej do Włosienicy. Jak donosi "Fakt", kolejny z nich powstaje właśnie w niewielkiej miejscowości Trójca w okolicach Zgorzelca.

E-fasiąg rozwiązaniem problemu? To bardzo ciekawy pojazd

To elektryczny fasiąg, zbudowany przez startup Innovation AG. Bazuje on na wcześniejszym, bardzo ciekawym projekcie tej ekipy, a więc samochodzie dostawczym Evanpl. E-fasiąg na jednym ładowaniu baterii ma pojechać nawet 20 razy nad Morskie Oko, zabierając pełną, 18-osobową grupę turystów.

Co ważne, konstruktorzy pomyśleli także o osobach niepełnosprawnych - możliwe jest bowiem złożenie siedzeń i umieszczenie w pojeździe wózka inwalidzkiego. Całość została ozdobiona elementami graficznymi charakterystycznymi dla góralskiego folkloru.

Już wkrótce pierwszy egzemplarz tego pojazdu powinien opuścić wytwórnię. W pierwszej kolejności zostanie on przetestowany w pobliskich Górach Izerskich. Co ciekawe, w planach konstruktorów jest także stworzenie pojazdu, przy którym będą mogły chodzić konie. Ich wysiłek będzie jednak znacznie mniejszy, niż w przypadku standardowego fasiągu.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić