o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Trzy razy więcej zawałów serca przez smog. Niepokojące doniesienia naukowców

8
Podziel się

Naukowcy z uniwersytetów medycznych Katowic i Białegostoku przeprowadzili pierwsze wspólne badanie, w ramach którego zbadali stan serca mieszkańców obu miast. Okazało się, że zanieczyszczenie powietrza na Śląsku zabija trzy razy więcej osób niż w Białymstoku.

Trzy razy więcej zawałów serca przez smog. Niepokojące doniesienia naukowców
Przez smog na Śląsku umiera trzy razy więcej osób niż np. w Białymstoku (Getty Images)
bErmrYyJ

Województwo podlaskie, którego stolicą jest Białystok, uważane jest za zielone, podczas gdy Katowice i cały Śląsk kojarzy się z intensywnym i częstym smogiem. To nie tylko są podejrzenia mieszkańców, lecz zostało to udowodnione przez naukowców. Przykładowo dni z przekroczonym limitem dziennym pyłów PM 2,5 było w latach 2008-2017 aż 45,2 proc., a w Białymstoku - tylko 24,9 proc.

PM 2,5 (lub inaczej: pył zawieszony) zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń. Dni z przekroczonym PM 10 w Katowicach było 27,6 proc., w Białymstoku 9,1 proc. Natomiast podwyższone wartości dwutlenku siarki w Katowicach występowały co pięć dni.

bErmrYyL

Im większy smog, tym więcej zawałów

Lekarze porównali dane statystyczne dotyczące lat 2008-2017. Analizą objęto ponad 10 tys. pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi, dane zostały udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z badań wynika, że nawet niewielkie wahania stężeń zanieczyszczeń mogą doprowadzić do zawału, jest to m.in. związane z długotrwałym narażeniem na życie w toksycznym środowisku.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na częstość występowania zawałów zaobserwowano w obu obszarach, choć w Katowicach odnotowano aż trzykrotnie więcej zawałów niż w Białymstoku – wyjaśnia w "Gazecie Wyborczej" dr hab. n. med. Wojciech Wańha, kardiolog, uczestnik badań ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
bErmrYyR

Smog zabija. Niepokojące wyniki badań

Naukowcy zbadali też, jak smog wpływa na organizm człowieka. Przez życie w toksycznym środowisku z czasem dochodzi do zmian miażdżycowych. Dlaczego? Smog stale negatywnie wpływa na miażdżycę. Jeżeli dojdzie do oderwania się blaszki miażdżycowej, może dojść do zawału serca czy udaru mózgu.

Z badań wynika, że im wyższe jest stężenie pyłów, tym więcej w Katowicach, aż o 12 proc., hospitalizacji z powodu ostrych zespołów wieńcowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErmrYzm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Jamicz
2 miesiące temu
Tylko Polexit uratuje nas przed eurokomunizmem...
Gość
2 miesiące temu
Czasy nasze się zmieniły nie ma co porównywać co kiedyś było . Teraz mamy inne życie , inną technologię. Fakt jest taki ,że na czystym powietrzem musimy popracować dlatego warto się zainteresować , skorzystać z programu czyste powietrze. Wymieniajmy stare kopciuchy na nowe kotły ekologiczne. Osobiście mam i polecam eei pellets.
Gosc
2 miesiące temu
Przestańcie już straszyć. Za czasów Gierka to co drugi na Śląsku powinien nie żyć. Dajcie sobie siana . Przypomnijcie sobie jak było . Jakoś to co wypisujecie mnie nie rusza.
bErmrYzn
taaa
2 miesiące temu
A ja mowie ze zero odpowiedzialnosci lekarskiej i zero sluzby zdrowia zabija na potęgę kazdego dnia ico? Czemu ludziom mydlicie tylko dlatego ze musimy jako kraj w najblizszych latach znniejszyc emisje co2. A artykul maza zadanie straszyc. Politykow trzeba sie bac. Za naszą kase robią co chcą a my umieramy.
Hhhh
2 miesiące temu
15 lat mieszkam zagranicą i jak jadę do Polski do Raciborza to czuję te zanieczyszczenie , że się czuje . Ale dla Pisiorow to nie jest ważne. Co tam ludzie biedne dzieci nom stop chore . Polska i tyle
Szok
2 miesiące temu
A nie przez kowidka
roki
2 miesiące temu
To nie smog !! to covid
roki
2 miesiące temu
To nie smog !! to covid
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić