Trzy zgony w jedną dobę. Policja bije na alarm

Trzy osoby zmarły minionej doby z powodu wychłodzenia, a od początku listopada liczba ofiar wzrosła do 40. Policja wzywa do czujności.

Ogrzewany namiot
Tomasz Waszczuk
mrozy, mr�z, namiot, niska temperatura, Ogrzewany namiot, zima, w olsztynieTrzy zgony w jedną dobę. Policja bije na alarm
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Waszczuk
Jakub Artych

Najważniejsze informacje

  • Trzy ofiary śmiertelne minionej doby z powodu wychłodzenia.
  • Od listopada zmarło już 40 osób.
  • Policja apeluje o zgłaszanie osób narażonych na wychłodzenie.

Minionej doby z powodu wychłodzenia zmarły trzy osoby. Od listopada liczba takich przypadków wzrosła do 40 - takie informacje podała Komenda Główna Policji.

Niskie temperatury stanowią zagrożenie szczególnie dla osób w kryzysie bezdomności, jak i seniorów. Policja podkreśla, że każdy może pomóc, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Policja codziennie patroluje miejsca, gdzie mogą znaleźć się osoby potrzebujące pomocy - pustostany, klatki schodowe, przystanki. Przekazywanie informacji o osobach narażonych na wychłodzenie może uratować życie. - Jeden telefon może uratować - przypomina Komenda Główna Policji.

"Lodowe tsunami" nad Bałtykiem. Spacerowicze gubią rozsądek

Solidarność społeczna

Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA, również zaapelował o uwagę i solidarność społeczną w czasie mrozów.

Od kilku tygodni apelujemy o taką solidarność społeczną i obywatelską - mówił w TVP Info, podkreślając, że choć służby są gotowe, nie zawsze mają wiedzę o wszystkich potrzebujących.

Mroczek zaznaczył, że funkcjonariusze sprawdzają miejsca, gdzie najczęściej bywają bezdomni, jak dworce czy ogródki działkowe. Uruchamiane są także punkty schronienia oferujące ciepło i pomoc medyczną.

W trudnym okresie zimowym kluczowa jest czujność każdego z nas. Informowanie służb o osobach w potrzebie może dosłownie zaważyć na ich życiu. Reagowanie na zagrożenia wychłodzeniem to nie tylko zadanie policji, ale i mieszkańców.

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie