Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Tsunami w Europie. Tego nie da się uniknąć. Eksperci wskazują miasta

44
Podziel się:

Zdaniem czołowego eksperta UNESCO ds. tsunami, gigantyczna fala może w najbliższym czasie uderzyć w miasta położone nad Morzem Śródziemnym. – Pytanie nie brzmi, "czy nadejdzie", tylko "kiedy" – podkreśla Bernardo Aliaga. "The Guardian" podaje, że narażone na zalanie są m.in. Marsylia, Aleksandria czy Stambuł.

Tsunami w Europie. Tego nie da się uniknąć. Eksperci wskazują miasta
Urzędnicy UNESCO ostrzegają, że fala może uderzyć w europejskie miasta (Getty Images)

Fala o wysokości ponad metra ma, zdaniem ekspertów z UNESCO, uderzyć w miasta nad Morzem Śródziemnym w ciągu najbliższych 30 lat. – Musimy być na to przygotowani – ocenia przewodniczący Komisji Oceanograficznej UNESCO Władimir Riabinin.

Powódź może mieć katastrofalne skutki – dodaje ekspert.

Urzędnicy alarmują. "Musimy przekazać światu wiadomość"

UNESCO ogłosiło niedawno utworzenie nowego programu "Tsunami Ready". Jego celem ma być edukacja mieszkańców miast leżących nad Morzem Śródziemnym, którzy są narażeni na powódź. Światowa agencja chce także wdrożenia specjalnych środków zapobiegawczych.

Zagrożenie tsunami jest niedoceniane w wielu regionach, w tym na Morzu Śródziemnym. Do tego typu wydarzeń nie dochodzi na tyle często, żeby działania zapobiegawcze przekładały się z pokolenia na pokolenie. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że tsunami na Morzu Śródziemnym będzie miało miejsce w niedalekiej przyszłości. Pytanie nie brzmi "czy nadejdzie", tylko "kiedy". Musimy przekazać światu tę wiadomość – podkreślił ekspert UNESCO ds. tsunami Bernardo Aliaga.

W najbliższym czasie UNESCO chce uruchomić 12 ośrodków wczesnego ostrzegania przed falą powodziową. Mają zostać rozmieszczone w Grecji, Turcji, Portugalii, a także we Włoszech i Francji.

Chcemy, aby do 2030 roku wszyscy mieszkańcy obszarów, gdzie udowodniono występowanie zagrożenia, byli przygotowani. Otrzymają mapy ewakuacyjne, przeprowadzone zostaną specjalne ćwiczenia, a w poszczególnych ośrodkach wdrożone zostaną procedury pozwalające na ostrzeganie obywateli na 24 godziny przed wystąpieniem zagrożenia – opisuje przedstawiciel UNESCO.

Tsunami uderzyło w grecką wyspę. Zginęły 22 osoby

Ostatni raz tsunami uderzyło na Morzu Śródziemnym w 2020 roku. Wtedy to fala powodziowa dotarła do greckiej wyspy Samos. W katastrofie zginęły 22 osoby. Zniszczonych zostało także wiele domów mieszkalnych.

Głównym celem programu jest poprawa przygotowania społeczności przybrzeżnych na tsunami i minimalizacja ewentualnych szkód – czytamy na stronie "Tsunami Ready".

Obejrzyj także: Szczątki ofiar tsunami po erupcji Thery. Starożytne odkrycie u wybrzeży Turcji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(44)
Heniek
miesiąc temu
Tylko niech powiedza kiedy, żebym mógł dojechać ze swoją deseczką na małe serfowanko
Lolek
2 miesiące temu
Tsunami wysokości 1 metra? Chyba autor użył tłumacza gogle... Cofka na Odrze potrafi przekroczyć 2 metry...
nwo
2 miesiące temu
będzie detonować bomby by wywołać fale? Oni już wiedzą a to nazywa się programowanie podprogowe. Będzie sie łatwiej pogodzic ze skutkami bo "to juz było, jest nam znane..." deep state, london city, masoni.
nwo
2 miesiące temu
będzie detonować bomby by wywołać fale? Oni już wiedzą a to nazywa się programowanie podprogowe. Będzie sie łatwiej pogodzic ze skutkami bo "to juz było, jest nam znane..." deep state, london city, masoni.
Helena
2 miesiące temu
Aż mi się loki ze strachu rozprostowały!
zybi
2 miesiące temu
Ha ha ha .W Chorwacji kompaktem się przy prawie dwumetrowych falach i nie wiedziałem że to było tsunami
GaGa
2 miesiące temu
metrowa fala zaleje miasta? :)) Gdyby była 10 lub 30 metrowa fala to bym uwierzyła
Franek1
2 miesiące temu
Nie straszą nas, poprostu tego typu artykuły są przygotowaniem nas że należy wydać grube miliony aby uniknąć katastrofy, przez dłuższy czas pisma naukowe będą publikować artykuły o zagrożeniu, niezależni eksperci będą sączyć treści aż problem zaistnieje w naszych głowach, i wtedy nikt nie będzie się buntował że trzeba dać składkę pieniężną z budżetów, nawet co niektórym spadnie kamień z serca że pieniądze są wydane
Zero informac...
2 miesiące temu
Ten artykuł można odnieść równie dobrze do naszego Bałtyku.
Dhshs
2 miesiące temu
Kiedy tsunami na Śniardwach?
Gość
2 miesiące temu
Chyba zapomnieli dodać zero. Fala 10 m jest warta odnotowania.
Bolek
2 miesiące temu
Skierujcie to na Żoliborz i po sprawie
franek
2 miesiące temu
o wysokości jednego metra? Nie zawracajcie głowy !!!
szokman
2 miesiące temu
No ja w tym roku w takim razie już przeżyłem fake tsunami. Byłem w CRO i tam jednego dnia były fale o wysokości co najmniej 1 metra. Nikt nie zginął a radości kąpiących się było co nie miara😁👍. Tak więc jakby co to ja już w tym roku przeżyłem atak tsunami.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić