o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Turcja reaguje na sytuację w Afganistanie. "Jesteśmy gotowi na współpracę"

95
Podziel się

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że bez względu na to, kto rządzi Afganistanem, zależy mu na utrzymaniu dobrych relacji między państwami. "To przykład braterstwa" - powiedział Erdogan. Dodał też, że jego kraj nie zostanie "europejskim magazynem migrantów".

Turcja reaguje na sytuację w Afganistanie. "Jesteśmy gotowi na współpracę"
Prezydent Recep Tayyip Erdogan (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bELhPUzV

Prezydent Turcji w specjalnym programie telewizyjnym zabrał głos w sprawie sytuacji w Afganistanie. Jak powiedział Recep Tayyip Erdogan, Turcja "z zadowoleniem przyjmuje umiarkowane oświadczenia przywódców talibów". Dodał, że jego kraj jest przygotowany na wszelkiego rodzaju współpracę na rzecz pokoju w Afganistanie i ochrony interesów Turcji.

"Współpraca jest przykładem braterstwa"

Zdaniem Erdogana militarna obecność Turcji w Afganistanie wzmocni nowe rządy w Kabulu na arenie międzynarodowej. "Bez względu na to, kto rządzi krajem, współpraca z Afganistanem w dobrych i złych czasach jest przykładem braterstwa" – powiedział Erdogan.

bELhPUzX

Do tej pory Turcja ewakuowała 552 swoich obywateli z Afganistanu. Prezydent zapowiedział, że prawdopodobnie w weekend porozmawia z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Erdogan podkreślił, że Turcja podejmuje "wielki wysiłek" w walce z nielegalną migracją, budując mur na granicy z Iranem.

bELhPUAd

Turcja buduje mur na granicy z Iranem

Erdogan dodał, że mur służy nie tylko zapobieganiu nielegalnej migracji, lecz także terroryzmowi. "Do tej pory ukończono 157 kilometrów. Dokończymy całość" – zapewnił. Prezydent Turcji wezwał też kraje europejskie do wzięcia odpowiedzialności za migrantów pochodzących z Afganistanu.

Zapowiedział, że jego kraj nie zostanie "europejskim magazynem migrantów". Erdogan mówił w telewizyjnym przemówieniu, że Europa nie powinna odcinać się od problemu uchodźców, zamykając swoje granice. Podkreślił, że tureckie społeczeństwo również obawia się nowej fali przybyszów po objęciu władzy w Kabulu przez talibów.

Nasze państwo jest przede wszystkim odpowiedzialne za bezpieczeństwo i dobrobyt 84 mln obywateli. Z drugiej strony nie jesteśmy społeczeństwem, które nie ma charakteru, myśli tylko o sobie i odwraca się plecami do tych, którzy przychodzą do naszych drzwi - mówił Erdogan.
bELhPUAe
Zobacz także: Uchodźcy z Afganistanu w Polsce. "Bardzo złożony proces"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELhPUAy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(95)
klima
2 miesiące temu
Afgany do siebie.Niech zwiększa się u nich hodowla osłów do ekologicznego transportu.
Jola lojalna
2 miesiące temu
Są ludzie ;przy władzy;których się nie ucywilizuje;Pamiętamy ;zaloty; do Łukaszenki,a teraz Turek,który straszy.
CNNNC
2 miesiące temu
Franciszek papiez mowi o szczepieniu jako akcie milosierdzia . Co za brednie . Takie cos moze wymyslec tylko Lucyferianin
bELhPUAz
pawel
2 miesiące temu
współpraca ? tz. co ? Turczynki też będą miały hełmy na głowach ze szparką ?
kowalski
2 miesiące temu
Wysłał bym Jońskiego i Szczerbę na nauki do Erdogana. Może by coś się nauczyli, choć wątpię.
Sonar
2 miesiące temu
Jedni i drudzy sa siebie warci. Jak Erdogan zdobyl wladze. Wybil ,,KURDOW,, ZNAM MIEJSCE DLA NICH.
Czas
2 miesiące temu
Mur pomiędzy ludzmi! Pamiętamy to i u nas !
GRAZDAR
2 miesiące temu
dziwi mnie tylko fakt ,dlaczego Europa tak łyka tych ,,migrantów,,-jest tyle bogatych krajów islamskich ... ale jak mówi koran--ZASIEJ TYLKO ZIARNO....
No proszę,...
2 miesiące temu
... jak ma się złoża litu, to wszyscy stoją w kolejce do braterstwa. Tylko ostrażnie... US siłą i czołgami wepchnęło się na sam przód tej kolejki, więc zostało z niej wykopane. - Już tylko przyjazne stosunki i wspópraca zaczynają się liczyć w tamtejszym, dzisiejszym świecie (Chiny,Rosja,Iran). - Bandytyzm (USA, Isreal) nie mają już tam na co liczyć.
Trinity
2 miesiące temu
To brzmi strasznie, żarty się skończyły. To się źle skończy. W tym momencie możemy się w każdej chwili obudzić i dowiedzieć, że zaczęło się najgorsze.
kasia
2 miesiące temu
Biznes z talibami zrobi, bo to braterskie, ale braci w wierze nie przygarnie. Ps. To nie są migranci Europejscy! Ani nie są Europejczykami, a nie uciekają z Europy! I to nie Europy problem!
Szungit
2 miesiące temu
Ataturk się w grobie przewraca. Chciał Turcji europejskiej, a tu lipa i zwrot w kierunku islamskiej radykalizacji.
Ha,ha,ha
2 miesiące temu
Komuna tez budowala mur i co z tego wyszlo ??????????
bELhPUAr
w.rak3
2 miesiące temu
Jeśli Talibowie zaczną mordować ludzi tak jak to miało miejsce 20 lat temu,to koalicja państw NATO ponownie wkroczy.do Afganistanu?Najliczniejszy kontyngent tworzyli Amerykanie .Prezydent Biden wydał rozkaz wycofania żołnierzy z całym uzbrojeniem,co też Amerykanie uczynili.Czy nie za wczesnie?wydawało się,że stabilizacja polityczna i ekonomiczna poprawiła sie na tyle,że można było wykonać ten ruch.Obawiam się,że Talibowie,którzy liczą się jeszcze z opinią międzynarodową,zachowuja oznaki cywilizacji,liczenia sie z innymi ale kiedy to minie znowu zaczną ścinać głowy.Nie dziwię się,że wszyscy,którzy współpracowali z wojskami okupacyjnymi,złapani zostaną wymordowani w bestialski sposób.Już teraz Talibowie przeszukują domy i możliwe inne pomiszczenia w których schronili się członkowie rządu Afganistanu Widziałem w necie egzekucję komendanta Polcji,to straszne ale śmierć była szybka,bardziej przerażająca byłaby egzekucja z ścinaniem głowy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić