Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Turyści mogą się zdziwić. Niezwykłe nagrania z Dubaju

32
Podziel się:

Turyści przyjeżdżający do Dubaju mogą się nieźle zdziwić. Temperatura w mieście dochodzi do 50 stopnia, ale też... pada deszcz. To efekt zasiewania chmur, które ma pomóc w walce z upałami.

Turyści mogą się zdziwić. Niezwykłe nagrania z Dubaju
W Dubaju pada sztuczny deszcz (Getty Images, Instagram)

W sieci opublikowano nagranie, na którym widzimy ruchliwą autostradę podczas ulewy. Byłby to normalny widok w niektórych częściach Azji Południowo-Wschodniej, jednak wideo zarejestrowano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w szczycie fali upałów, kiedy temperatury regularnie przekraczają 120 Fahrenheit, czyli ok. 50 st. C.

Jak podaje Narodowe Centrum Meteorologii ZEA, opady powstały dzięki operacji zasiewania chmur. W niedzielę krajowa służba meteorologiczna ZEA opublikowała materiał wideo przedstawiający ulewne deszcze. Operacje zasiewania chmur są częścią trwającej misji generowania opadów w kraju Bliskiego Wschodu, który ma średnie opady wynoszące zaledwie 100 mm rocznie.

Wzmocniony deszcz jest wytwarzany za pomocą technologii dronów, która wyzwala ładunki elektryczne w chmurach, aby mogły się zlepiać i tworzyć opady.

"The National" poinformował, że obfite opady deszczu w mieście Ail Ain spowodowały niebezpieczne warunki na drodze.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zainwestowały w 2017 roku 15 milionów dolarów w dziewięć różnych projektów rozwijających technologie związane z deszczem.

Obecny system wykorzystywany do zmiany ładunku elektrycznego chmur jest kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Reading w Anglii. Profesor Maarten Ambaum, który pracował nad projektem, twierdzi, że Zjednoczone Emiraty Arabskie mają wystarczająco dużo chmur, aby stworzyć warunki sprzyjające deszczowi.

Projekt ma na celu zmianę równowagi ładunku elektrycznego w kropelkach chmur. Kiedy krople połączą się i będą wystarczająco duże, spadną jak deszcz - wyjaśnia prof. Ambaum w rozmowie z BBC.

Zaleca się stosowanie wyładowań elektrycznych w chmurach, ponieważ nie wymaga to użycia chemikaliów.

Zobacz także: Historyczne upały na północy Norwegii. Ekspert ostrzega: "Powinniśmy się martwić"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
521
10 miesięcy temu
Żadna nowość. Oni to robią od wielu lat.
Nemeczek
10 miesięcy temu
Ech... Inny świat
azaz
10 miesięcy temu
W Dubaju sieją a my zbieramy efekty tych eksperymentów z naturą. To się może źle skończyć.
jan
10 miesięcy temu
czyli za chwilę będzie podatek od chmur a potem wojna komu wolno a komu nie wolno prowokować opady deszczu.
Tesla
10 miesięcy temu
Bzdura , we mgle sie z kablami iskrzącymi przejdę i g°✓πo spadnie
nna
10 miesięcy temu
no to juz wiadomo... bawią sie pogodą... jak sie tak temu przyjrzy to chyba oczywiste ze sie dało... ale to znowu tylko teorie spiskowe... a efekt cieplarniany to Wasza wina ciemne ludki na dole łancucha pokarmowego, tak wiec wiecej podatkow dla ciemnoty. Jakie to proste i sprytne
Uważny
10 miesięcy temu
Patrząc na film z ulewą to nie wygląda na autostradę w Dubaju , tylko na jakąś prowincje ze starymi autami gdzieś na końcu świata...
emeryt
10 miesięcy temu
Czyli już wiemy dlaczego w tym roku tyle chmur deszczowych na świecie. No cóż, tak jak nie ma lekarstwa jeszcze na raka mimo, że jest, jak istnieje zderza, który ochrania auto w czasie silnego zderzenia ale koncerny tego patentu nie udostępniają wiadomo dlaczego itd... kasa kasa kasa
ziuk
10 miesięcy temu
czyli równie dobrze może to być jako broń używana
Marek
10 miesięcy temu
A później się dziwią, że na świecie są anomalia pogodowe
zzz
10 miesięcy temu
Czy zaplaca odszkodowanie sasiednim panstwom, za katastrofe pogodowa?
Ja31
10 miesięcy temu
No i bogaci będą sobie kupować pogodę na zamówienie a w ościennych biednych krajach będzie susza. Jak się wypada nad jednym krajem to w drugim już nie będzie miało co padać. Ale kto bogatemu zabroni.
zorro
10 miesięcy temu
Arabowie zatopili Niemców i Belgów
pff
10 miesięcy temu
Brac z nich przyklad a nie marudzic jak stare baby o jakims globalnym ociepleniu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić