o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Tuszowali skutki wycieku z elektrowni jądrowej? Chiny się tłumaczą

9
Podziel się

Chiny odpowiadają na doniesienia o wycieku z elektrowni jądrowej i wynikającym z tego zagrożeniu radiologicznym. Chińskie MSZ zapewniło, że bezpieczeństwo obywateli nie jest zagrożone i sytuacja jest pod kontrolą. Nie odpowiedziało jednak na wszystkie zarzuty.

Tuszowali skutki wycieku z elektrowni jądrowej? Chiny się tłumaczą
Wyciek z elektrowni jądrowej. Chiny się tłumaczą (Getty Images)
bErarAEl

Chiny ogłosiły we wtorek, że poziom promieniowania w Taishan jest na normalnym poziomie. To reakcja na raport o wycieku w elektrowni jądrowej, znajdującej się ponad 100 kilometrów na zachód od Hongkongu. Francuski operator elektrowni ostrzegł Waszyngton o zbliżającym się zagrożeniu radiologicznym, o czym poinformowało CNN.

Chińczycy zostali też oskarżeni o ukrywanie zagrożenia. Według raportu chiński organ ds. bezpieczeństwa nuklearnego miał po wycieku podnieść dopuszczalne limity promieniowania w okolicach elektrowni jądrowej, aby uniknąć konieczności wstrzymania pracy zakładu.

bErarAEn
Nie ma żadnych nieprawidłowości w środowisku radiacyjnym wokół elektrowni jądrowej. Jej bezpieczeństwo jest gwarantowane – powiedział rzecznik MSZ Zhao Lijian podczas briefingu prasowego w Pekinie.

Wyciek z elektrowni jądrowej. Chiny się tłumaczą

Zhao podkreślił, że Chiny przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa jądrowego i ustanowiły system nadzoru nad bezpieczeństwem jądrowym, który jest zgodny z międzynarodowymi standardami i warunkami krajowym.

bErarAEt
Chińskie elektrownie jądrowe jak na razie utrzymują dobre wyniki operacyjne. Nie było żadnych incydentów wpływających na środowisko i zdrowie publiczne - powiedział rzecznik MSZ.

Jednak Zhao odmówił odpowiedzi na dalsze pytania dotyczące listu francuskiej firmy Framatome, która ostrzegała przed skutkami wycieku amerykańskich urzędników.

Dziennikarze pytali zwłaszcza o "nadchodzące niezagrożenie radiologiczne". Rzecznik nie odpowiedział też na oskarżenia, jakoby chińskie władze specjalnie podniosły dopuszczalne limity promieniowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErarAEO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Strzyzak
miesiąc temu
Z Covid 19 się tłumacza z promieniowania w elektrowni a niech płacą kary pieniężne a tłumaczyć się będą puzniej
René
miesiąc temu
I będzie jak z Covidem. Niewinni. A potem wyszli Szydło z worka
dgg
miesiąc temu
Elektrownie atomowe są bezpieczne i ekologiczne. Dopóki w kraju jest stabilna władza i stabilna sytuacja gospodarcza. Dopóki władza nie panuje nad wszystkimi środkami informacji, żeby kreować rzeczywistość.
bErarAEP
Ja wiem
miesiąc temu
Chińczyk strzela, Francuz kule nosi...
przepraszam
miesiąc temu
ale czemuż to francuska firma/operator ostrzegała przed skutkami wycieku amerykańskich urzędników...???
Mierny fizyk
miesiąc temu
Gratulacje dla autora artykułu. Po raz pierwszy przeczytał tekst, który był zgodny z teorią fachową. Elektrownia atomowa produkuje energię z rozpadu atomu paliwa, na przykład węgla, gazu, oleju itp. Elektrownia jądrowa pozyskuje energię z rozpadu jądra atomu pierwiastków ciężkich. W Polsce nie ma elektrowni jądrowych. Wszystkie fabryki energii elektrycznej bazujące na spalaniu paliwa w piecach są elektrowniami atomowymi. Jak się chce, to się potrafi
Taka prawda
miesiąc temu
Tak jest popularna ochrona przyrody a elektrownie atomowe nadal powstaja
Co to jest
miesiąc temu
Jakiego befingu?? Jesteśmy chyba w pl?!
usa to bandyc...
miesiąc temu
sprawdzcie WYCIEKI z elektrowni atomowych w usa....40-60 letnie tykajace bomby.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić