Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tuż za polską granicą. Jest ich prawie milion. Dyskutują, co teraz

W Niemczech trwa dyskusja na temat przyszłości syryjskich uchodźców po tym, jak w Syrii upadł reżim Baszara al-Asada. CDU/CSU proponuje ich szybki powrót do ojczyzny, podczas gdy SPD i Zieloni apelują o ostrożność.

Tuż za polską granicą. Jest ich prawie milion. Dyskutują, co teraz
Syryjczycy w Essen świętujący upadek reżimu (Getty Images, 2024 Anadolu)

W Niemczech, po upadku reżimu Baszara al-Asada, rozpoczęła się intensywna debata dotycząca przyszłości syryjskich uchodźców. CDU/CSU opowiada się za szybkim powrotem uchodźców do Syrii, natomiast SPD i Zieloni nawołują do cierpliwości i ostrożności w podejmowaniu decyzji.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na koniec października w Niemczech przebywało 974 136 osób pochodzenia syryjskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec ery Asada. Weszli do pałacu. Dyktator Syrii stracił wszystko

Niemcy. Propozycje CDU/CSU ws. uchodźców

Politycy chadecji, w tym Jens Spahn, zastępca szefa frakcji parlamentarnej CDU/CSU, sugerują, że Niemcy powinny wspierać Syryjczyków w ich powrocie do ojczyzny. Spahn w rozmowie z RTL/ntv zaproponował organizację wyczarterowanych lotów dla tych, którzy zdecydują się na powrót, oraz wsparcie finansowe w wysokości tysiąca euro na start. Alexander Throm z CDU podkreślił w "Handelsblatt", że sytuacja w Syrii uległa zasadniczej zmianie po obaleniu Asada, co wpływa na status ochrony uchodźców.

Apel o ostrożność

Z kolei niemiecka ministra spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, zaznaczyła, że wielu uchodźców ma nadzieję na powrót do Syrii, ale sytuacja w kraju pozostaje niepewna. Faeser, cytowana przez portal tagesschau, ostrzega przed spekulacjami na temat możliwości powrotu w tak niestabilnej sytuacji. Michael Roth z SPD przestrzega przed populistycznymi debatami, które mogą prowadzić do nieodpowiedzialnych decyzji.

Obawy i nadzieje Syryjczyków

Anton Hofreiter z Zielonych oraz ekspert ds. uchodźców Tareq Alaows z Pro Asyl podkreślają, że sytuacja w Syrii jest nadal niejasna, a wielu Syryjczyków obawia się deportacji. Alaows w rozmowie z ZDF opisał uczucia swoich rodaków jako mieszankę nadziei i strachu. W obliczu tych wyzwań, politycy i eksperci apelują o rozwagę i humanitarne podejście do kwestii uchodźców.

Debata na temat przyszłości syryjskich uchodźców w Niemczech jest złożona i wymaga uwzględnienia zarówno zmieniającej się sytuacji w Syrii, jak i potrzeb oraz obaw samych uchodźców. Jak podkreślają politycy, kluczowe jest znalezienie rozwiązania, które będzie zgodne z wartościami humanitarnymi i prawami człowieka.

Autor: ŁD
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Muszą wyburzyć dom przez konflikt z sąsiadką. "Pójdziemy pod most"
Groźny wypadek na rondzie w Lublinie. Bus dachował po zderzeniu
Iga Świątek odpada z Australian Open. Przegrała z Madison Keys
"Patrz, spadła". Przerażająca śmierć Polki w Kolumbii
Lewis Hamilton z własną figurką. Tak uczcili kibice jego angaż w Ferrari
Tragiczny wypadek w kopalni. Zmarł jeden z górników
Wzruszająca studniówka w Olkuszu. Ten gest przejdzie do historii
Aryna Sabalenka w finale Australian Open
Niemieckie baterie Patriot będą ochraniać hub logistyczny w Rzeszowie
Polscy badacze mają centrum logistyczne na Arktyce. "70 lat doświadczeń"
Ksiądz z Dąbrowy Górniczej przeniesiony do stanu świeckiego
Ścieżka do toalety za 650 tys. zł. Taki widok w Warszawie
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić