Tych grzybów nie zbieraj. Leśnicy obalają groźny dla zdrowia mit

154

Panuje powszechne przekonanie wśród grzybiarzy, że jeśli przed nami danym okazem grzyba zainteresował się jakiś ślimak lub owad, to jest on bezpieczny dla ludzi i można go jeść. Czy tak jest w rzeczywistości? Wyjaśniają leśnicy.

Tych grzybów nie zbieraj. Leśnicy obalają groźny dla zdrowia mit
Robaczywe grzyby nie zawsze są jadalne (Facebook, Lasy Państwowe)

Zbierając grzyby trudno natrafić na w pełni zdrowy, nienaruszony okaz. Potwierdzi to każdy grzybiarz, który regularnie odwiedza lasy.

O długiej kolejce rozmaitych gatunków, które przed człowiekiem czekają by jeszcze w leśnym runie pożywić się grzybem, piszą Lasy Państwowe. I przy okazji rozprawiają się z panującym wśród zbieraczy grzybów mitem dotyczącym robaczywych lub nadgryzionych okazów.

Leśnicy o żukach: jak już sobie w grzybie korytarz wydrążą to można w niego palec włożyć

Najbardziej irytujące są czerwie czyli larwy muchówek. Ze złożonych w grzybie jajeczek wylęga się dziesiątki, a czasem setki małych, białych larw, które z czasem rosną, a rosną bo jedzą ,,naszego grzyba' - tłumaczą leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grzyby w listopadzie. Zobacz, co można znaleźć w lesie

I dodają, że na obecność larw najłatwiej natknąć można się wczesna wiosną, gdy muchówki się rozmnażają.

Dalej w kolejce do głodnych grzyba gatunków pojawiają się żuki, których leśnicy piszą, że "jak już sobie w grzybie wydrążą korytarz, to można w niego palec włożyć"

Okazuje się, o czym nie każdy wie, ze smakoszami grzybów są też myszy i ryjówki, które zostawiają na kapeluszu wygryzione "placki". W całości grzyby zjadane są też przez leśną zwierzynę.

Dlatego, jak tłumaczą leśnicy "grzybobranie to swoisty wyścig", w którym startują nie tylko ludzie. Ale przy okazji zwracają uwagę na powszechne przekonanie panujące wśród grzybiarzy i podważają jego prawdziwość.

Chodzi o często powtarzany mit, według którego zwierzęta i owady zjadają tylko jadalne grzyby pozbawione niebezpiecznych toksyn.

Co szkodzi człowiekowi wcale nie musi być szkodliwe dla niektórych gatunków owadów czy innych ssaków. -podkreślają leśnicy i dodają, że swoich kulinarnych amatorów mają nawet muchomory sromotnikowe.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić