"Uciekająca" czarna dziura. Pokonałaby drogę do Ziemi w mniej niż kwadrans

24

Astrofizycy z NASA ogłosili dokonanie kolejnego zaskakującego odkrycia. Tym razem udało im się zaobserwować czarną dziurę. Nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby nie prędkość, z którą się poruszała: zbyt szybka, aby zdążyła pochłonąć otoczenie.

"Uciekająca" czarna dziura. Pokonałaby drogę do Ziemi w mniej niż kwadrans
Naukowcy podzielili się przypuszczeniami odnośnie do tego, w jaki sposób powstała smuga za czarną dziurą (Twitter, @HubbleTelescope)

Odkrycie zostało dokonane przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), uwagę astrofizyków przykuła ciągnąca się za czarną dziurą jasna smuga.

Niewidzialny potwór przemierza przestrzeń międzygalaktyczną tak szybko, że gdyby znajdował się w naszym Układzie Słonecznym, mógłby przelecieć z Ziemi na Księżyc w 14 minut - poinformowali naukowcy z NASA.

NASA. Jak powstała smuga za "uciekającą" czarną dziurą?

Naukowcy szybko ustalili, że jasna smuga to w rzeczywistości nowo narodzone gwiazdy. Z wyliczeń astrofizyków NASA wynika, że ich średnica wynosi aż 200 tys. lat świetlnych, a więc dwukrotność średnicy Drogi Mlecznej.

Astrofizycy NASA przedstawili możliwe wyjaśnienie, w jaki sposób powstają gwiazdy "ciągnące" się za czarną dziurą. Obiekt przemieszcza się z tak niespotykaną prędkością, że nie nadąża z pochłanianiem ciał niebieskich wokół siebie. W rezultacie zapada się – złożona w znacznej części z wodoru – grawitacyjna chmura materii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Stephen Hawking miał rację. Pierwotne czarne dziury powstały po Wielkim Wybuchu

W wyniku powyższych procesów dochodzi do fuzji jądrowej i powstawania nowych gwiazd, ciągnących się za czarną dziurą. Teorię tę podziela między innymi profesor Pieter van Dokkum, wykładowca z Uniwersytetu Yale.

Gaz za czarną dziurą ochładza się, co może tworzyć warunki do formowania się gwiazd. Proces ten przypomina ślad pozostawiany za sobą na wodzie przez statek. Gaz przed czarną dziurą ulega wstrząsom z powodu bardzo dużej prędkości obiektu – przekonywał prof. Pieter van Dokkum (NASA).
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zdaniem naukowców procesy, które doprowadziły do powstania czarnej dziury, zaczęły się już 50 lat temu. Właśnie wtedy miały połączyć się dwie galaktyki, z jakich powstała dziura, a gdy doszła do tego trzecia, posiadająca już czarną dziurę, utworzyła się wyjątkowo niestabilna konfiguracja.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić