Uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii. Bolesna klęska kościoła

463

Masowo spada liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii w łódzkich szkołach. Według "Super Expressu" już mniej niż połowa dzieci deklaruje chęć uczestnictwa w zajęciach, które prowadzi kościół. Dla księży to prawdziwa klęska i powód do zmartwień. Nadal niewielu uczniów wybiera zajęcia z etyki.

Uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii. Bolesna klęska kościoła
Uczniowie w Łodzi masowo rezygnują z lekcji religii, to już klęska dla kościoła (PAP, GODONG contact@godong-photo.com)

Liczba uczniów, którzy chcą uczęszczać na lekcje religii w szkołach, spada w całej Polsce od lat. Ale tak źle, jak w roku szkolnym 2023/2024 nie było chyba nigdy. Jak informuje "Super Express", wśród uczniów łódzkich szkół, udział w katechezie deklaruje mniej niż połowa. A to oznacza, że pozostali na lekcje religii uczęszczać nie chcą.

Dane na temat frekwencji w szkołach w Łodzi pochodzą z magistratu, który przekazał precyzyjne wyliczenia. W szkołach samorządowych w nowym roku szkolnym na lekcje religii chce chodzić 30747 osób. A to oznacza, że przy łącznej liczbie 64 tysięcy uczniów w mieście, te zajęcia wybiera mniej niż połowa dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: TVN pojawił się przy "Spodku". Próbowano uspokoić wyborców PiS

Gdy zerkniemy na rodzaje szkół, dane pokażą nam pewne zjawisko. W szkołach podstawowych, gdzie na katechezę uczęszcza 25 806 łódzkich uczniów, sytuacja jest względnie najlepsza. Zdecydowanie najgorzej jest w szkołach ponadpodstawowych, gdzie z religii zrezygnowało nawet 80 procent uczniów.

W liceach religię wybrało tylko 3625 uczniów, w technikach 1241 uczniów, zaś w szkołach branżowych raptem 75 uczniów. To wiele mówi o zajęciach z religii i wiele mówi o nastrojach uczniów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nadal bardzo mała jest popularność lekcji etyki, które miały być dla religii alternatywą. Wybrało je łącznie 4821 osób, a co ciekawe, aż 2201 uczniów zdecydowało się uczęszczać na oba przedmioty jednocześnie i łączyć religię z etyką. Dane pochodzące ze szkół są dla kościoła katolickiego ciosem i są zatrważające.

Trend rezygnacji z lekcji religii utrzymuje się od lat, nie tylko w Łodzi, ale w ogóle w naszym kraju. Co roku liczba chętnych na przedmiot prowadzony przez kościół spada i spada. Coraz częściej w szkołach podstawowych, gdzie decyzja w zasadzie nie należy do ucznia, ale przede wszystkim do jego rodziców. Tam zaczyna również odpływać chętnych.

Dane dotyczące lekcji religii przedstawiono w Łodzi na podstawie zbieranych na początku każdego roku szkolnego pisemnych deklaracji złożonych przez opiekunów prawnych dziecka lub pełnoletnich uczniów szkół ponadpodstawowych. Co na to kościół? Na razie nie ma oficjalnego stanowiska duchownych, ale zapewne to zjawisko jest im dobrze znane.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić