Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Szczepionka przeciw COVID-19. Francja i Niemcy grożą AstraZenece

37
Podziel się:

Francja i Niemcy zagroziły koncernowi farmaceutycznemu AstraZeneca procesem i karami finansowymi. Chodzi o dostawy szczepionek na koronawirusa. Brytyjsko-szwedzka firma ma w ocenie Paryża i Berlina nie wypełniać umowy zawartej z Unią Europejską.

Szczepionka przeciw COVID-19. Francja i Niemcy grożą AstraZenece
Unia Europejska domaga się zwiększenia przez AstraZenecę dostaw szczepionki (Getty Images)

W niedzielę głos w sprawie szczepionek na COVID-19 zabrał francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Ocenił on, że na AstraZenece ciążą "poważne oskarżenia". Podkreślił, że Bruksela nie będzie traktować tej sprawy z przymrużeniem oka.

Jeżeli koncern będzie faworyzować inne kraje – na przykład Wielką Brytanię – jeśli chodzi o dostawę szczepionki, to będzie to problem i będziemy zmuszeni bronić naszych interesów – powiedział Beaune.

Francuski sekretarz stanu stwierdził, że w razie stwierdzenia nieprawidłowości, producent szczepionek może spotkać się z unijnymi sankcjami. Bruksela może ukarać firmę, odmawiając zamówienia dodatkowych dawek preparatu. Innym sposobem nacisku ma być nałożenie na koncern kar finansowych przewidzianych w umowie.

UE domaga się dostarczenia szczepionek. "Nie wolno traktować innych priorytetowo"

Unia Europejska zawarła z AstraZenecą umowę na dostarczenie szczepionek o wartości 336 mln EUR (ok. 1,52 mld złotych). Beaune poinformował, że dochodzenie badające nieprawidłowości jest w toku. Podkreślił, że Europejczycy potrzebują w tej sprawie "jasności i transparentności".

W podobnym tonie wypowiedział się w rozmowie z "Die Welt" niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier. Ocenił, że jeśli okaże się, iż poszczególne firmy nie wypełniają swoich zobowiązań, Unia będzie musiała wstąpić na drogą sądową. Zdaniem Altmaiera, w tej sprawie należy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pod żadnym pozorem nie wolno przyznawać pierwszeństwa żadnemu innemu podmiotowi niż Unia Europejska – zaznaczył Altmaier.

AstraZeneca dostarczy dodatkowe dawki szczepionki

Wypowiedzi francuskich i niemieckich polityków mają związek z decyzją AstraZeneci o zmniejszeniu pierwszej dostawy szczepionek do Unii Europejskiej z 80 do 31 mln dawek. W tym samym czasie, koncern farmaceutyczny zapewnił rząd Wielkiej Brytanii, że w pełni wywiąże się z zawartej z nim umowy. Pojawiły się w związku z tym głosy, że Wielka Brytania traktowana jest przez firmę priorytetowo.

W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała na Twitterze, że strony osiągnęły pewnego rodzaju porozumie. AstraZeneca miała zgodziła się dostarczyć w pierwszym kwartale dodatkowe dziewięć milionów dawek szczepionki. Oznacza to, że brytyjsko-szwedzki producent zapewni Unii Europejskiej łącznie 40 mln dawek preparatu.

Firma zwiększy także swoje moce produkcyjne w Europie – napisała von der Leyen.

Obejrzyj także: Czym różnią się szczepionki Moderny, Pfizera i AstraZeneca? Która jest lepsza?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
Logika
2 lata temu
Skuteczność szczepionki AstraZeneca to 60%. Co to oznacza.. U 40% zaszczepionych osób ta szczepionka będzie nieskuteczna. Czyli szczepionka zadziała u co 2 drugiej zaszczepionej osoby. Więc nasz rząd zamierza tym szczepić nauczycieli- jak mięso armatnie. Zaszczepieni i tak zachorują.
Marta
2 lata temu
Czy UE zamierza się bić z Astrą Zeneka o szczepionki???? To chyba jakiś nonsens. Cz myślicie naprawdę, że jak nas zaszczepicie, czasem wbrew nam, to pokonacie wirusa?
Marcin
2 lata temu
Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Wygranym będzie ten, który jednak tej szczepionki, czy raczej preparatu, nie dostanie.
agf
2 lata temu
Brytyjczycy maja zdychac byle white supermacy Francuzi i Niemcy nie zdechli
rokmen
2 lata temu
Najpierw podano informację, że AstraZeneka ma 75% skuteczności, potem zaczęto pisać, że 55%, ale, że nie testowano jej na osobach powyżej 55 roku życia. Ostatnio czytam, że posiada skuteczność 60 %. Nie chcę takiej szczpionki, jak Pfajzer i Moderna gwarantują wg waszych informacji 94-95% !!!
Zdziwiona +60
2 lata temu
Dlaczego normalnej szczepionki Astryzeneka nie będą podawać starszym ludziom a tylko te "nowoczesne" mRna? O co tu chodzi, bo tłumaczenie, że jest ona słabo przebadana na osobach +65 do mnie nie przemawia
TAKA PRAWDA
2 lata temu
Nędza i niedorzeczności obecnego Światowego Systemu Rządzenia.To jest tak, jak POLITYCY I POLITYKA rządzą i kierują sprawami ZDROWIA, MEDYCYNY, LEKÓW I ŻYCIA LUDZKIEGO a nie świat lekarski i nauki medyczne. PARANOJA !!!
Marcel
2 lata temu
Hahaha mieszkam w UK od ponad 21lat i Niemcy i Francja to teraz mogą palę zrobic UK a nie straszyć
Kali
2 lata temu
Czyli najpierw trzeba zaszczepic Niemcow, a na koncu Afrykanczykow.
Gosc2
2 lata temu
Ta szczepionk produkowana jest w Angli I Szwecji
Borys Oklejbi...
2 lata temu
Grozić prywatnej firmie farmaceutycznej że się nie wyrabia z kontraktem? Pisowski faszyzm! Aaa to w Europie, to przepraszam, to po prostu egzekwowanie prawa.
Równość
2 lata temu
"...Europejczycy potrzebują w tej sprawie "jasności i transparentności..." komuna w czystej postaci pod inną nazwą. Komitet centralny partii protestuje hahaha...
Buma
2 lata temu
A co z dostawami do Afryki
sunny
2 lata temu
Astra żenca sprzedaje te szczepionki poniżej kosztó nawet 20 uero nie zarabia ??? ja pierdykam, ten kontrakt 336 mln euro to porazka z UE Mozna uznac że firma Astra Żeneca dział filantropijnie , UE powinna dziekować tej firmie farmaceutycznej za sprzedaz szczepionek po tej cenie . bedąc menazerem Astra żeneca to jedna szczepionka minimum 20 euro czy;li 1 600 000 000 euro .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić