o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Szczepionka przeciw COVID-19. Francja i Niemcy grożą AstraZenece

37
Podziel się

Francja i Niemcy zagroziły koncernowi farmaceutycznemu AstraZeneca procesem i karami finansowymi. Chodzi o dostawy szczepionek na koronawirusa. Brytyjsko-szwedzka firma ma w ocenie Paryża i Berlina nie wypełniać umowy zawartej z Unią Europejską.

Szczepionka przeciw COVID-19. Francja i Niemcy grożą AstraZenece
Unia Europejska domaga się zwiększenia przez AstraZenecę dostaw szczepionki (Getty Images)
bDJqMhtx

W niedzielę głos w sprawie szczepionek na COVID-19 zabrał francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Ocenił on, że na AstraZenece ciążą "poważne oskarżenia". Podkreślił, że Bruksela nie będzie traktować tej sprawy z przymrużeniem oka.

Jeżeli koncern będzie faworyzować inne kraje – na przykład Wielką Brytanię – jeśli chodzi o dostawę szczepionki, to będzie to problem i będziemy zmuszeni bronić naszych interesów – powiedział Beaune.

Francuski sekretarz stanu stwierdził, że w razie stwierdzenia nieprawidłowości, producent szczepionek może spotkać się z unijnymi sankcjami. Bruksela może ukarać firmę, odmawiając zamówienia dodatkowych dawek preparatu. Innym sposobem nacisku ma być nałożenie na koncern kar finansowych przewidzianych w umowie.

bDJqMhtz

UE domaga się dostarczenia szczepionek. "Nie wolno traktować innych priorytetowo"

Unia Europejska zawarła z AstraZenecą umowę na dostarczenie szczepionek o wartości 336 mln EUR (ok. 1,52 mld złotych). Beaune poinformował, że dochodzenie badające nieprawidłowości jest w toku. Podkreślił, że Europejczycy potrzebują w tej sprawie "jasności i transparentności".

W podobnym tonie wypowiedział się w rozmowie z "Die Welt" niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier. Ocenił, że jeśli okaże się, iż poszczególne firmy nie wypełniają swoich zobowiązań, Unia będzie musiała wstąpić na drogą sądową. Zdaniem Altmaiera, w tej sprawie należy rozwiać wszelkie wątpliwości.

bDJqMhtF
Pod żadnym pozorem nie wolno przyznawać pierwszeństwa żadnemu innemu podmiotowi niż Unia Europejska – zaznaczył Altmaier.

AstraZeneca dostarczy dodatkowe dawki szczepionki

Wypowiedzi francuskich i niemieckich polityków mają związek z decyzją AstraZeneci o zmniejszeniu pierwszej dostawy szczepionek do Unii Europejskiej z 80 do 31 mln dawek. W tym samym czasie, koncern farmaceutyczny zapewnił rząd Wielkiej Brytanii, że w pełni wywiąże się z zawartej z nim umowy. Pojawiły się w związku z tym głosy, że Wielka Brytania traktowana jest przez firmę priorytetowo.

W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała na Twitterze, że strony osiągnęły pewnego rodzaju porozumie. AstraZeneca miała zgodziła się dostarczyć w pierwszym kwartale dodatkowe dziewięć milionów dawek szczepionki. Oznacza to, że brytyjsko-szwedzki producent zapewni Unii Europejskiej łącznie 40 mln dawek preparatu.

bDJqMhtG
Firma zwiększy także swoje moce produkcyjne w Europie – napisała von der Leyen.

Obejrzyj także: Czym różnią się szczepionki Moderny, Pfizera i AstraZeneca? Która jest lepsza?

bDJqMhtH
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJqMhua
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
zastanawiając...
miesiąc temu
jakoś nikt nie mówi, kiedy Chiny wypłacą biliony USD odszkodowań za zakażenie i sparaliżowanie całego świata?
xxxxx
miesiąc temu
Czemu nie zabiorą się za Pfajzera (czy jakoś tak). No czemu?
FaktyHistor
miesiąc temu
w 1939 r ludność RP liczyła 35 milionów, w 1945 r 23 mln, odliczając 3 mln Polaków pozostałych na Zachodzie i w ZSSR, oraz 3 mln polskich Zydów,których Niemcy zamordowali, wychodzi na to, że Niemcy i Rosjanie, w ;latach 1939-45, co najmniej 6 milionów Polaków wymordowali
bDJqMhub
PiotrK
miesiąc temu
Dziwni Ci uniokraci są. Wielka Brytania podpisała umowę 3 miesiące wcześniej, płaci więcej a ci kosmici wymagają, aby nie była preferowana. Księżycowi ludzie.
nie ma rady
miesiąc temu
problem niemiecki szybko narasta do ostatecznego rozwiązania
Najnowsze komentarze (37)
Logika
4 tyg. temu
Skuteczność szczepionki AstraZeneca to 60%. Co to oznacza.. U 40% zaszczepionych osób ta szczepionka będzie nieskuteczna. Czyli szczepionka zadziała u co 2 drugiej zaszczepionej osoby. Więc nasz rząd zamierza tym szczepić nauczycieli- jak mięso armatnie. Zaszczepieni i tak zachorują.
Marta
miesiąc temu
Czy UE zamierza się bić z Astrą Zeneka o szczepionki???? To chyba jakiś nonsens. Cz myślicie naprawdę, że jak nas zaszczepicie, czasem wbrew nam, to pokonacie wirusa?
Marcin
miesiąc temu
Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Wygranym będzie ten, który jednak tej szczepionki, czy raczej preparatu, nie dostanie.
agf
miesiąc temu
Brytyjczycy maja zdychac byle white supermacy Francuzi i Niemcy nie zdechli
rokmen
miesiąc temu
Najpierw podano informację, że AstraZeneka ma 75% skuteczności, potem zaczęto pisać, że 55%, ale, że nie testowano jej na osobach powyżej 55 roku życia. Ostatnio czytam, że posiada skuteczność 60 %. Nie chcę takiej szczpionki, jak Pfajzer i Moderna gwarantują wg waszych informacji 94-95% !!!
Zdziwiona +60
miesiąc temu
Dlaczego normalnej szczepionki Astryzeneka nie będą podawać starszym ludziom a tylko te "nowoczesne" mRna? O co tu chodzi, bo tłumaczenie, że jest ona słabo przebadana na osobach +65 do mnie nie przemawia
TAKA PRAWDA
miesiąc temu
Nędza i niedorzeczności obecnego Światowego Systemu Rządzenia.To jest tak, jak POLITYCY I POLITYKA rządzą i kierują sprawami ZDROWIA, MEDYCYNY, LEKÓW I ŻYCIA LUDZKIEGO a nie świat lekarski i nauki medyczne. PARANOJA !!!
Marcel
miesiąc temu
Hahaha mieszkam w UK od ponad 21lat i Niemcy i Francja to teraz mogą palę zrobic UK a nie straszyć
bDJqMhtT
Kali
miesiąc temu
Czyli najpierw trzeba zaszczepic Niemcow, a na koncu Afrykanczykow.
Gosc2
miesiąc temu
Ta szczepionk produkowana jest w Angli I Szwecji
Borys Oklejbi...
miesiąc temu
Grozić prywatnej firmie farmaceutycznej że się nie wyrabia z kontraktem? Pisowski faszyzm! Aaa to w Europie, to przepraszam, to po prostu egzekwowanie prawa.
Równość
miesiąc temu
"...Europejczycy potrzebują w tej sprawie "jasności i transparentności..." komuna w czystej postaci pod inną nazwą. Komitet centralny partii protestuje hahaha...
Buma
miesiąc temu
A co z dostawami do Afryki
sunny
miesiąc temu
Astra żenca sprzedaje te szczepionki poniżej kosztó nawet 20 uero nie zarabia ??? ja pierdykam, ten kontrakt 336 mln euro to porazka z UE Mozna uznac że firma Astra Żeneca dział filantropijnie , UE powinna dziekować tej firmie farmaceutycznej za sprzedaz szczepionek po tej cenie . bedąc menazerem Astra żeneca to jedna szczepionka minimum 20 euro czy;li 1 600 000 000 euro .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić